فوتبال ایران / شناسه خبر: 97698 / تاریخ انتشار : 1398/2/8 19:28
|
این بار پر شدن ورزشگاه آزادی هم تخلف بود هم اشتباه

تقصیر پرسپولیس بود یا شرکت بلیت فروشی؟

اینکه پرسپولیس تخلف کرده یا شرکت تحت قراردادش چیزی است که باید مشخص شود اما وقتی چیزی بیش از 90 هزار نفر در ورزشگاه حاضر می شوند باید تمام جزئیات درباره امنیت و رفاه آنها در نظر گرفته شود.

این بار پر شدن ورزشگاه آزادی هم تخلف بود هم اشتباه

همه دوست داریم در هر بازی  لیگ برتر ورزشگاه هایمان پر از تماشاگر شود و در مسابقات داخلی و بین المللی رکورد تعداد تماشاگر بزنیم اما داستان پر شدن ورزشگاه  آزادی در دیدار پرسپولیس – سپاهان ظاهرا در این دسته بندی جای نمی گیرد!بازی پرسپولیس – السد در نیمه نهایی لیگ قهرمانان فصل قبل را به خاطر بیاورید.آن روز ورزشگاه آزادی بیش از تعداد ظرفیت صندلی‌هایش میزبان هواداران پرسپولیس بود که از چشم ناظران ای اف سی دور نماند.بعد از آن و در بازی برگشت فینال همان مسابقات تخلف پرسپولیس در نشاندن تماشاگران در کریدورها و محل‌هایی غیر از صندلی‌های مشخص شده  باعث شد این باشگاه با جریمه سنگینی مواجه شود.حالا این اتفاق به گونه ای دیگر در بازی های داخلی و در دیدار مهم پرسپولیس با سپاهان تکرار شده و کمیته انضباطی به خاطر بلیت فروششی بیش از حد مجاز باشگاه پرسپولیس را جریمه کرده است.

از ابتدا مشخص بود داستان بلیت فروشی این بازی و درصدی از سکوها که قرار است به هواداران سپاهان تعلق بگیرد مساله دار خواهد شد و به حاشیه کشیده می شود.چند روز مانده به این بازی یکی از مسوولان باشگاه پرسپولیس تاکید داشت حتی یک صندلی اضافه تر از آن 10 درصدی که به تیم میهمان داده خواهد شد در اختیار سپاهانی ها قرار نخواهد گرفت اما همان زمان هواداران تیم میهمان اعلام کردند جای بیشتری می خواهند.

به گفته محسن خلیلی مدیر تیم پرسپولیس در جلسه هماهنگی بازی که روز قبل از برگزاری این دیدار برگزار شده بنا بر این بوده که 6 لاین از سکوها در اختیار هواداران تم میهمان قرار بگیرد اما روز بازی اتفاق دیگری می افتد و 8 لاین به سپاهانی ها داده می شود.با این حال نکته عجیب اینجاست که پرسپولیسی ها ساز خودشان را کوک می کنند و خیلی بیشتر از حد مجاز بلیت می فروشند.

در حالی که گفته شده بود بلیت فروشی این بازی فقط الکترونیکی خواهد بود اما روز بازی در ورزشگاه  حدود 15 هزار بلیت کاغذی به هواداران فروخته می شود و اینچنین چیزی بیش از گنجایش نرمال ورزشگاه آزادی تماشاگر به داخل ورزشگاه می آید و اینچنین سکوها غیر قابل کنترل می شود.

به گفته سعید فتاحی مسوول کمیته مسابقات سازمان لیگ ورزشگاه آزادی ۷۸ هزارو 612 نفر نفر ظرفیت دارد که ۶۳ هزار بلیت آن قابل فروش است اما روز جمعه ۹۰ هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند.فتاحی معتقد است این تخلفی است که پیمانکار باشگاه پرسپولیس انجام داده و با اینکه آنها نباید بلیت کاغذی می‌فروختند این کار را کرده اند.به گفته فتاحی ۱۵ هزار بلیت اضافه در استادیوم آزادی فروخته شده که مبلع قابل توجهی از این کار به باشگاه سرخ تهرانی رسیده است.

مدیر عامل باشگاه سپاهان یکی از دلایل اصلی حاشیه ها و درگیری بین هواداران دو تیم  جو ملتهب ورزشگاه آزادی را ناشی از همین مساله می داند و این پرسش را مطرح می کند  که چطور در ورزشگاهی که ۷۶ هزار نفر جایگاه دارد ۹۰ هزار بلیت فروخته شده است؟

از سوی دیگر جالب است که سردار سعید مطهری‌زاده، فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ که روز مسابقه در ورزشگاه مستقر بوده می گوید:« قرار بود ۵۷ هزار بلیت فروخته شود اما ۸۰ تا ۹۰ هزار بلیت فروخته شده بود. حدود ۱۱۰ هزار نفر در استادیوم تماشاگر داشتیم. همه آنها دستشان بلیت بود و در طبقه بالا فشار زیادی آورده بودند. در قانون ای اف سی هم آمده که اگر تیم میهمان نتواند جایگاهش را پر کند، آن جایگاه می تواند به تیم میزبان اختصاص داده شود. ما در طبقه بالا ماموران را پیش بینی کرده بودیم و اگر فیلم ها را هم بررسی کنید، متوجه می شوید در طبقه بالا مشکلی نیست.»

وی می گوید:«ما مجبور شدیم درهای آن جایگاه را باز کنیم چون ۱۰، ۱۵ هزار تماشاچی بلیت دستشان بود و جایی نداشتند. اگر راه نمی دادیم، اتفاق بدتری رخ می داد. دلیل این اتفاق را باید از آنهایی که بلیت می فروشند، بپرسید. ما طوری مدیریت کردیم که کسی آسیبی نبیند. حتی همکاران ما خودشان وسط رفتند تا آسیبی به مردم نرسد و مورد ناملایمتی هم قرار گرفتند.»

در عین حال سهند حبیب زاده، مشاور مدیر عامل باشگاه پرسپولیس این باشگاه را مبری از تخلف می داند و همه چیز را به شرکت تحت قرارداد با باشگاه می داند:« شرکتی که ما با قرارداد دارد، مانند گذشته یکسری بلیت فروشی دستی کرده و برخی هواداران بدون بلیت در ورزشگاه حضور داشتند. شرکتی که بلیت فروشی را انجام می‌دهد، پیگیر اظهارات فتاحی است و باشگاه پرسپولیس در این زمینه هیچ تقصیری ندارد. معمولا ۲ - ۳ هزار بلیت دستی فروخته می‌شود اما تعداد حضور هواداران به خاطر این است که برخی‌ها بدون بلیت در استادیوم حضور داشتند.»

اینکه باشگاه پرسپولیس تخلف کرده یا شرکت تحت قراردادش چیزی است که باید مشخص شود اما واقعیت این است که وقتی چیزی بیش از 90 هزار نفر در ورزشگاه حاضر می شوند باید تمام جزئیات درباره امنیت و رفاه آنها در نظر گرفته شود و اینطور نباشد که عده ای دنبال سودجویی نباشند.بدون شک تماشای سکوهای مملو از جمعیت و تعداد تماشاگرانی که حتی از دربی بزرگ تهران هم فراتر رفته بود جذاب و غرورانگیز است به شرطی که اتفاقات تلخی مثل آنچه عصر جمعه در ورزشگاه ازادی اتفاق افتاد، رخ ندهد.

3

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر