فوتبال ایران / شناسه خبر: 97660 / تاریخ انتشار : 1398/2/8 16:16
|
شفر و استقلال به پایان راه رسیدند اما...

مدیران استقلال در بن‌بست تصمیم‌گیری / قاطعیت از دست رفته

شفر و استقلال قطعا به پایان راه رسیدند اما تناقض گویی مدیران استقلال در اعلام قطع همکاری با این مربی نشان از ناهماهنگی موجود در مدیریت این باشگاه دارد.

حمیدرضا عرب/اوج ناهماهنگی مدیران استقلال را می‌شد پس از انتشار خبرهای ضدونقیض درباره آینده کاری وینفرد شفر با باشگاه استقلال احساس کرد. آنجا که بسیاری از رسانه ها به نقل از تصمیم گیران و مدیران میانی باشگاه پایان همکاری وینفرد شفر ومربیگری موقت مجیدی با استقلال را اعلام کردند وساعاتی بعد امیرحسین فتحی حرف های دیگری زد و تصمیم گیری در این باره را به روزهای آتی و نشست در هیات مدیره موکول کرد. تناقض گویی های بعد از شکست مقابل پدیده بیانگر فضای ناهماهنگ و پر از بی درایتی در باشگاهی است که از ابتدای فصل گفته می‌شد اسبش را برای قهرمانی زین کرده و می‌خواهد به ناکامی های پی در پی در لیگ خاتمه دهد و با وینفرد شفر صاحب موفقیتی تازه در فوتبال ایران شود.

 در باشگاهی که این حجم از تشدد آراء وجود دارد ومدیرانش نمی‌توانند در مواجهه با یکی از پر مسئولیت ترین و مهم ترین پست ها تصمیم واحدی اتخاذ و آن را رسانه ای کنند اما کاملا روشن است که کسب موفقیت، دشوار و حتی ناممکن است. فضای حاکم بر باشگاه استقلال بعد از ناکامی شفر و تایید و تکذیب های برکناری آقای سرمربی نشان داد که زیر پوست استقلال چه می‌گذرد و تصمیم سازان در این باشگاه هرگز قادر به کنترل اوضاع درلحظات بحرانی نیستند و خود با خبررسانی های غیرحرفه ای تیم را به حاشیه می‌کشند.

اینکه امیرحسین فتحی به نوعی جدایی شفر را در برهه  فعلی منتفی دانسته را البته نباید ناشی از حس واقعی او از ادامه همکاری با با سرمربی آلمانی دانست و آن تکذیب نرم و بیان اینکه با او مسئله قرارداد داریم ناشی از بازخوردهای حقوقی است که اخراج یک طرفه شفر برای او باشگاه استقلال به دنبال دارد و پرواضح است که مدیرعامل استقلال به دنبال راهکارهایی است تا شاید به دور از تنش های حقوقی با شفر قطع همکاری کند و استقلال از گزند یک شکایت بین المللی دیگر مصون بماند.

درواقع می‌شود این طور تعبیر کرد که استقلال با شفر به پایان همکاری رسیده وهمان طور که مدیران میانی اطلاع رسانی کرده اند وخبرش را به برخی رسانه ها داده اند، دیگر این مربی شانسی برای بقاء روی نیمکت آبی‌ نخواهد داشت اما نحوه قطع همکاری با این مربی بسیار غیر حرفه انتخاب شده که فتحی حالا سعی در تلطیف اوضاع و بردن مسیر قطع همکاری به سوی دیگری دارد که مشخص نیست به موفقیت برسد یا خیر؟!

شفر قراردادی با استقلال منعقد کرده که این باشگاه را ملزم به پرداخت دستمزدش می‌کند و مدیرعامل باشگاه استقلال با علم به اینکه قطع همکاری یک طرفه چه بار سنگین مالی روی دوش او خواهد گذاشت تلاش می‌کند ماجرا رااز طرق دیگر حل و فصل کند. از طرفی اعلام برکناری شفر و بعد عقب نشینی مقطعی فتحی می‌تواند تاکتیکی مناسب در مقابل هواداران خشمگین که خواستار جدایی شفر هستند نیز باشد تا مدیران کنونی احیانا مقصر در به سرانجام نرسیدن پروژه اخراج لقب نگیرند و برای همه روشن شود که آن قرارداد بلند مدتی که با شفر منعقد شده در حقیقت دلیل اعمال نشدن تصمیمی قاطعانه و ضربتی در مواجهه با این مربی  است.

به هرحال هر دلیلی پشت این قضایا باشد مدیران کنونی باشگاه با علم به اینکه نحوه قرارداد با شفر چگونه بوده سکان هدایت این باشگاه را در دست گرفته اند و هیچ عذر و بهانه ای از سوی آن ها پذیرفتی نیست و گروه مدیریت فعلی باشگاه استقلال باید تدبیر لازم برای پایان همکاری کم هزینه با شفر را بیابد تا استقلال نیز از لحاظ مالی لطمه ای نبیند.

انتخاب یک استراتژی مناسب در روزهای آتی می‌تواند در این راه گره گشای مشکلات باشگاه استقلال باشد و مدیران را به سمت قطع همکاری مسالمت آمیز با شفر سوق دهد. با توجه به اینکه شفر نیز بعید است در این سن و سال دنبال ماجرا جویی تازه باشد و از سویی نمی‌‌خواهد خاطره تلخی از خود میان هواداران استقلال باقی بگذارد، هیچ بعید نیست که نرمش هایی در مواجهه با میل باشگاه نشین ها برای قطع همکاری از خود نشان دهد اما ای کاش پیش از عجله و شتاب برای اعلام خبر برکناری، تعلیق یا اخراج قدری تامل می‌شد یا اینکه مدیران باشگاه استقلال تمام جوانب را در نظر می‌گرفتند وبعد تصمیم خود را رسانه ای می‌کردند تا ناچار به تکذیب موقت آن خبر نمی‌شدند.

1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر