فوتبال ایران / شناسه خبر: 97606 / تاریخ انتشار : 1398/2/7 16:17
|
پروفسور فردا چه کسی را می‌زند؟ کمیته انضباطی می‌داند؟

جنتلمن در محاق: مشت‌های برانکو به سینه عدالت

شاید اگر آن روز که برانکو با مشت به سینه میلاد زکی پور کوبید کمیته انضباطی جلوی او را می‌گرفت پروفسور دیگر به خودش اجازه نمی‌داد همان رفتارها را در بازی با سپاهان تکرار کند.

حمید رضا عرب/تاسف بارتر از حاشیه های تلخ و گزنده بازی پرسپولیس و سپاهان که از برخورد های زشت و زننده تماشاگران نشات گرفت، آن جا بود که مرد همیشه آراسته و متشخص فوتبال ایران بار دیگر با چهره ای عصبی و پرخاشگر در صحنه های بعد از بازی ظاهر شد.

 این دومین سکانس از تندخویی های پروفسور بعد از بازی های تیمش بود؛ یک مرحله بعد از به جا گذاشتن آن صحنه اکشن دربی. اول بار او را در مصافی رخ در رخ با میلاد زکی پور دیده بودیم. آن جا که با کف دست به سینه بازیکن چپ پای استقلال کوبید؛ درمقابل دیدگاه داوران و دوربین های تلوزیونی و هزاران چشم حاضر در ورزشگاه آزادی.

آن رفتار می‌طلبید که برانکو ایوانکوویچ به توضیخی شفاف درباره ضربه زدن به سینه بازیکن حریف فراخوانده شود. او باید به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می‌رفت و درباره این تند خویی توضیحاتی به تصمیم گیران انضباطی فدراسیون فوتبال می‌داد اما هیج فراخوانی نبود و آن ها که گزارش شهرآورد را نیز به کمیته انضباطی ارائه کردند، به سادگی از کنار برخورد فیزیکی برانکو با زکی پور گذشتند و پرخاشگری اش را نادیده گرفتند. چرایش بر هیچ کس روش نیست که چرا و به چه دلیل چنین اغماضی در مقابل خطای برانکو شد؟!

حال تصورکنید برانکو در یکی از لیگ های اروپایی با چنین هیبتی در صحنه های بعد از بازی ظاهر می‌شد. آیا در مواجهه با پرخاش های او کوتاهی می‌شد و از کنار خطایش می‌گذشتند؟ هرگز!

برانکو بعد از همان دربی که با پیروزی پشت سر گذاشت، مستحق هفته ها محرومیت بود_دست کم جریمه مالی_ اما کمیته انضباطی و کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال سهل انگارانه از کنار ماجرا گذشتند تا خود امروز متهم به حمایت و همراهی برانکو در خلق این صحنه ها لقب بگیرند.

به یقین اگر بعد از دربی برانکو با برخورد سخت گیرانه کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رو به رو می‌شد سرمربی سرخ ها دوباره به خودش اجازه نمی‌داد همان رفتارها را بعد از بازی با سپاهان تکرار کند و به سینه ناظربازی یا مدیررسانه ای سپاهان بکوبد و با چشم های براق صحنه را ترک کند.

 برانکو خط قرمز هایی را زیر پا گذاشته که اگر هر یک از مربیانی ایرانی در متن آن قرار می‌گرفتند  با تنیه های انضباطی سخت از سوی فدراسیون نشین ها مواجه می‌شدند اما سرمربی پرسپولیس بی آنکه حتی یک تذکر ظاهری از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بگیرد، پی در پی روی نیمکت تیمش دیده می‌شود.

عبور از خطاهای برانکو این پرسش بزرگ را در مقابل تصمیم گیران فدراسیون فوتبال قرار می‌دهد که به واقع متر و معیار فرهنگی و اخلاقی در فوتبال ایران چیست و آیا مربیان محقند این گونه به سمت بازیکن حریف بروند، به آن ها ضربه بزنند و این رفتار را در بازی های بعد نیز تکرار کنند؟ آیا قوانین درکمیته انضباطی و کمیته اخلاق تغییر کرده که سرمربی پرسپولیس آزاد گذاشته می‌شود؟

شاید اگر بعد از آن بازی با برانکو برخوردی قاطعانه می‌شد و صرف اینکه او سابقه ای عریض و طویل از خود در فوتبال ایران پدید آورده از کنار خطایش عبور نمی‌شد، او هرگز به خود اجازه نمی‌داد بعد از بازی با سپاهان برخورد فیزیکی را تکرار کند.

برانکو هر قدرهم در فوتبال ایران چهره ای محترم باشد، بزرگ تر از قوانین و عرف نیست و قانون گذار نیز باید در مواجهه با او کاملا نگاهی عادلانه داشته باشد و هیچ تفاوتی میان این مربی و دیگر مربیان قائل نشود.

امیرقلعه نویی که خود نیز در این بازی کم حاشیه ساز نبود، بارها به دلیل رفتارهایش به کمیته انضباطی فرا خوانده شده و یا با محرومیت هایی مواجه گردیده است. دیگر مربیان نیز هیچ گاه از گزند قوانین درامان نبوده اند. بازیکنان نیز بارها و بارها به دلیل رفتارهای مشابه با محرومیت مواجه شده اند وکمیته انضباطی و کمیته اخلاق به خوبی در این ماجراها نقش ارشادی و پیش گیرانه ایفا کرده اند اما انگار برای برانکو کتاب قوانین تازه ای نگارش شده و دست مرد کروات برای برخی رفتارهای تند باز است؟!

شاید هم حساسیت های بازی های آتی پرسپولیس، کمیته انضباطی و دیگر کمیته های تصمیم گیر در این مقوله را به عقب براند تا آن ها اعمال جریمه یا صدورحکم احتمالی را به زمانی دیگر موکول کنند که اگر چنین شود، کمیته انضباطی خود با انتقاد های گسترده ای مواجه خواهد شد.

تکمله: برانکو حتی در مصاحبه خود یک روز بعد از بازی با سپاهان تمام آن رفتارهایش را هم کتمان می‌کند؛ چشم درچشم خبرنگاران می‌اندازد و به آن ها می‌گوید:«ازچه چیزی صحبت می‌کنید!» حیرت انگیز و تاسف بار نیست؟

 

3-1

captcha
تازه ها
بیشتر