فوتبال ایران / شناسه خبر: 97514 / تاریخ انتشار : 1398/2/4 19:29
|
وقتی گفتم داور غش کرده، برای حرفم مدرک داشتم و اثباتش کردم

دایی: کسی جرات ندارد درباره تبانی با من تماس بگیرد

پرداختن به یکسری مسائل حاشیه‌ای به فوتبال ما ضربه زده و باعث می‌شود تماشاچی از فوتبال دور شود. شما بروید ببینید چرا ما چند سال است در آسیا موفقیتی نداشته‌ایم.

وقتی گفتم داور غش کرده، برای حرفم مدرک داشتم و اثباتش کردم

علی دایی در نشست خبری قبل از بازی تیمش با ماشین‌ سازی حرف های جالبی زد.او که همواره در نشست های خبری تبریز سوال پیچ می شود قبل از بازی با حریف تبریزی به همه سوال های غیر مرتبط با دیدار تیمش جواب داد.البته بعد از مصاحبه خیر زنوزی مالک مشترک اشین سازی و تراکتورسازی در نقش سایپا و پیکان برای قهرمانی تیم های تهرانی همه منتظر واکنش سرمربی سایپا بودند اما او از زنوزی تعریف و تمجید کرد .هر چند باشگاه سایپا بلافاصله  بعد از مصاحبه زنوزی به این حرف ها واکنش تندی نشان داد اما علی دایی وارد این بازی نشد و نشست خبری او در تبریز هم به سمتی نرفت که قبل از بازی تیمش حاشیه دار شود.از دایی بعد از صحبت درباره بازی تیمش درباره مسائل کلی پرسیدند که او هم جواب های جذابی داد.

شما دوست دارید زمانی سرمربیگری تیم تراکتورسازی را بر عهده بگیرید هر چند به نظر می رسد علاقه چندانی به کار کردن با بازیکنان اسمی ندارید.

 زمانی که در پرسپولیس بودم شرایط بسیار سخت بود. برای من بازیکن اسمی و یا غیر اسمی فرقی نمی‌کند. متاسفانه در هر تیمی مربیگری کرده‌ام شرایط مالی خوبی نداشته است. در پرسپولیس شرایط آنقدر سخت بود که تا شروع نیم فصل دوم یک ریال هم پول به تیم تزریق نشد. اگرچه من اعتقاد دارم فوتبال فقط این نیست که شما مربیگری کنید، بلکه مدیریت باید تلاش کند تا شرایط را برای باشگاه مهیا سازد. شاید فقط پارسال بود که آقای درویش در سایپا شرایط نسبتاً خوبی در تیم ایجاد کرد و ما نتیجه‌اش را با کسب سهمیه دیدیم و در عین شایستگی در جمع 4 تیم بالای جدول قرار گرفتیم و چه بسا می‌توانستیم دوم هم بشویم. در بقیه تیم‌هایی که مربیگری کردم اصلاً شرایط مالی خوبی نداشتند.هر تیمی که می‌خواهد موفق باشد باید پول داشته باشد تا بتواند بازیکن اسمی هم جذب کند، البته من افتخار می‌کنم که در این چند سال جوانان خوبی را به فوتبال معرفی کردم. از این به بعد هم همین کار را خواهم کرد. در فوتبال نباید فقط با سرمایه‌گذاری به جایی رسید، بلکه به نظر من وظیفه مربی معرفی کردن جوانان به فوتبال کشور است. همین مهدی طارمی که الان در قطر بازی می‌کند و احمدنوراللهی که یکی از ارکان اصلی پرسپولیس است را من به این تیم آوردم و همان موقع پیشکسوتان و هواداران این تیم می‌گفتند که این چه بازیکنی است که جذب می‌کنید. هم اکنون نیز جوانان امید و زیر 23  سال خوبی را در سایپا داریم که در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. در مورد اینکه حالا چرا قسمت نشد به تبریز بیایم این یکی از آرزوهای من است که بتوانم اینجا کار کنم. تیم‌های آذربایجانی شایستگی زیادی دارند و امیدوارم فوتبال آذربایجان قهرمان لیگ شود. فوتبال این استان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. تراکتورسازی نیز فصل خوبی را پشت سر گذاشت و غیر از دو بازی آخر که متاسفانه باعث شد شرایطش در جدول آنطور که باید نباشد اما امیدوارم در آخر موفق باشد. همان طور که گفتم پتانسیل این تیم بالاست و مطمئنم در سال‌های بعد نتایج بسیار خوبی را کسب خواهد کرد و می‌تواند سال‌های سال برای استان آذربایجان موفقیت کسب کند.

درباره صحبت‌هایی که در مورد تبانی در لیگ برتر می‌شود چه نظری دارید؟

 من فقط در مورد تیم خودمان صحبت می‌کنم. شما فکر می‌کنید کسی جرات دارد با من تماس گرفته و چیزی بخواهد؟ ما همیشه با شرف زندگی کردیم، همین طور رضا مهاجری که من سال‌های سال او را می‌شناسم و جزو اولین دوستان فوتبالی من به حساب می‌آید. ببخشید، تیم آژاکس در زمین یونتوس پیروز می‌شود، آیا این تبانی بود؟ منچستر به آن شکل به بارسلونا می‌بازد و دخه‌آ آنطور گل می‌خورد، آیا آنها هم تبانی کرده بودند؟ متاسفانه پرداختن به حواشی باعث می‌شود که شما اصل را فراموش کنید. در فوتبال ما باید دنبال زیرساخت‌ها بود و مسوولان باید شرایطی فراهم کنند که باشگاه‌ها از وضعی که دارند، خلاصی پیدا کنند. چرا در استان‌های شمالی‌مان که پرآب‌ترین منطقه کشورمان هستند نباید یک چمن طبیعی وجود داشته باشد و بازی‌ها روی چمن مصنوعی انجام شود؟ کجای دنیا بازی‌های لیگ را روی چمن مصنوعی برگزار می‌کنند؟ وقتی صحبت از یک دروازه‌بان می‌شود، چرا وقتی او همان موقع که اشتباه می‌کند، تعویضش نمی‌کنند؟ نباید برای یکسری اتفاقات دنبال مقصر گشت. شرایط مالی تیم‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی به شکلی است که واقعاً با تیم‌هایی مثل ما قابل مقایسه نیستند. حداقل آنها طرفدار دارند اما ما همین را هم نداریم. وقتی تیمی طرفدار نداشته باشد بازیکن دلش نخواهد بازی کند، بازی نخواهد کرد و هیچکس نیست به او گیر بدهد. قطعاً هم تیم ما و هم ماشین سازی با تمام توان بازی خواهند کرد. پرداختن به یکسری مسائل حاشیه‌ای به فوتبال ما ضربه زده و باعث می‌شود تماشاچی از فوتبال دور شود. شما بروید ببینید چرا ما چند سال است در آسیا موفقیتی نداشته‌ایم. آخرین باری که تیم ملی قهرمان آسیا شد، 20 سال بعد از حضور من در تیم ملی بود. باید ببینیم مشکل اصلی کجاست.

اگر تیم شما در دقیقه 4 بازی روی اشتباه دروازه‌بان گل بخورد، او را تعویض خواهید کرد یا اینکه چاره‌ای جز بازی دادن به او را ندارید؟

 همان طور که گفتم من فقط در مورد تیم خودم حرف می‌زنم و صحبت‌هایی که انجام دادیم راجع به تیم خودم بود. خاطرتان باشد آن زمان که گفتم داور ما در اصفهان به سود تیم حریف غش کرده است، برای حرف‌هایم مدرک داشتم و آن را اثبات کردم. ببخشید، کجای جامعه ما درست و سالم کار می‌شود که در فوتبال ما این اتفاق بیفتد؟ مطمئن باشید اداره‌ها اگر کارشان را سالم انجام دهند، فوتبال ما هم همین طور خواهد بود. در فوتبال ما همین طور کار می‌شود که در اداره‌ها مدیریت می‌شود. مگر می‌شود فساد نباشد، الان فساد در همه جا وجود دارد. شاید در تیم ما هم فساد باشد و من خبر نداشته باشم، چرا که نمی‌دانم بازیکن من شب کجا می‌رود و با چه کسانی در ارتباط است. تاکید می‌کنم من فقط در مورد تیم خودم صحبت می‌کنم. من هیچ وقت دنبال برخی مسائل نمی‌روم و تا زمانی که مطمئن نشدم، موضوع را رسانه‌ای نمی‌کنم. خیلی چیزها برحسب شنیده‌ها مطرح می‌شود اما تا زمانی که دلیل و مدرک نباشد، نمی‌شود کسی را خراب کرد. مسلمانی یعنی چه؟ ما از اسلام چه چیزی یاد گرفته‌ایم؟ حضرت علی(ع) به جایی دعوت می‌شود و می‌فهمد که آنجا قرار است مسکرات مصرف کنند اما قبل از این که در مراسم حضور پیدا کند با قاطعیت صحبت می‌کند که بساط‌شان را جمع کنند، اما ما متاسفانه قبل از اینکه چیزی را ببینیم، هزار وصله به آن می‌چسبانیم. همین مسائل باعث می‌شود که متاسفانه فاصله بین آنچه که دین گفته و آنچه که صحبت می‌شود، بیفتد.ببخشید ما در همین رانندگی هم مشکل داریم. طوری رانندگی می‌کنیم که به همدیگر رحم نمی‌کنیم. در خیلی از مسائل خودمان ایراد داریم و باید آنها را اصلاح کنیم.

در روز ملی رادیو قصد ندارید با صدا و سیما آشتی کنید؟

من با رادیو و تلویزیون هیچ مشکلی ندارم، بلکه آنها با من مشکل دارند. این روز را به آنهایی که در رادیو و تلویزیون هستند، تبریک می‌گویم در این سال‌ها همیشه از آنها حمایت کرده‌ام و هر روز در اتومبیلم رادیو ورزش گوش می‌دهم اما در رادیو خیلی مواقع علیه من صحبت شده است. به عقیده من بهتر است افرادی که در رادیو و تلویزیون هستند اگر از کسی خوش‌شان نمی‌آید علیه او صحبت نکنند.

3

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر