فوتبال ایران / شناسه خبر: 97492 / تاریخ انتشار : 1398/2/4 17:21
|
کمیته انضباطی در تنگنای هواداران دو آتشه دو تیم

مقدمه‌چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس

آیا کمیته انضباطی تا پیش از برگزاری بازی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس در تبریز، حکم پرونده اتفاقات تراکتور - پیکان را صادر خواهد کرد؟

مقدمه‌چینی برای صدور حکم تراکتور بعد از بازی پرسپولیس

پرونده اتفاقات بازی تراکتور- پیکان، یکی از پردردسرترین پرونده‌هایی است که در حال حاضر پیش روی کمیته انضباطی قرار دارد. از آن پرونده‌هایی که کمیته انضباطی هر حکمی برایش بدهد، بالاخره با اعتراض‌ مواجه خواهد بود. به خصوص که بازی خانگی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس در پیش است و طرفداران تراکتور به هیچ عنوان دوست ندارند از حضور در این مسابقه حساس محروم باشند. از طرفی پرسپولیسی‌ها هم حساب ویژه‌ای روی محرومیت هواداران تراکتور باز کرده‌اند تا به واسطه محرومیت احتمالی هواداران حریف، از فشار این دیدار حیاتی و خارج از خانه رها شوند.

 

رییس کمیته انضباطی در تازه ترین مصاحبه خود سعی کرده هواداران را به نوعی برای صدور حکم بازی تراکتورسازی – پیکان آماده کند، درباره روند و اصول صدور حکم توضیحاتی را ارائه بدهد و تأکید کند که تا مستندات لازم را به دست نیاورند، حکمی صادر نمی‌شود. ضمن اینکه اسماعیل حسن‌زاده مدعی شده این پروسه از 7 تا 10 روز طول می‌کشد و کمیته انضباطی از آذرماه 96 که براساس این اصول پیش می‌رود، حکمی را 48 ساعته و تا پیش از شنیدن دفاعیات طرفین صادر نکرده است!

با توجه به اینکه معمولاً کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در چنین پرونده‌هایی یکسری مماشات‌ها را لحاظ می‌کند و حکم‌های سنگینی صادر نمی‌کند، این احتمال می‌رود که مصاحبه اخیر اسماعیل حسن‌زاده مقدمه‌‌ای باشد برای حکمی که شاید تا به دلیل کامل نشدن مستندات لازم، تا یش از بازی تراکتورسازی مقابل پرسپولیس صادر نشود!

اسماعیل حسن‌زاده، رییس کمیته انضباطی در همین رابطه توضیح می‌دهد: « در خصوص حواشی بازی تراکتورسازی و پیکان، به دلیل اینکه عمده اتفاقات بعد از مسابقه رخ داده است و برخی موارد در گزارش مقامات رسمی مسابقه با تمام جزئیات نیامده است، تحقیقات کامل از جمله جمع‌آوری اسناد و مدارکی که به دست ما می‌رسد، زمان بر خواهد بود لذا صدور رأی نهایی در مورد این پرونده مستلزم بررسی کامل اتفاقات خواهد بود.»

او تأکید می‌کند: « گزارش هفته آخر از جمله گزارش مسابقه تراکتورسازی و پیکان در تبریز ظهر شنبه به دست ما رسید. با توجه به لزوم ابلاغ تخلفات به افراد، ابلاغیه‌ها در همان روز شنبه ۳۱ فروردین ماه تهیه شد و به دلیل تعطیلی روز یکشنبه، ارسال ابلاغیه در روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه انجام شد و مسلماً باید در مهلت قانونی منتظر وصول دفاعیات باشیم که به محض تکمیل پرونده، تصمیم نهایی در خصوص اتفاقات اتخاذ خواهد شد.»

رییس کمیته انضباطی درباره مدت زمان صدور احکام در کمیته انضباطی توضیح جالبی ارائه می دهد. جالب از این نظر که او مدعی است از سال 96 به بعد حکم‌ها با تأخیر یک هفته‌ای و بعد از شنیدن دفاعیات افراد صادر شده در حالی که همین چندی پیش به دلیل انتشار فیلمی از شادی گل منشوری دو استقلالی، بدون اینکه دفاعیات آن‌ها را شنیده باشد، ظرف 48 ساعت حکم محرومیت‌شان را صادر کرد.

حالا اما درباره مدت‌زمان صدور احکام می‌گوید: « البته اینکه از آذرماه سال ۹۶ تاکنون آرای ما با تأخیر یک هفته‌ای الی ۱۰ روز صادر می‌شود و مورد انتقاد اهالی فوتبال قرار می‌گیرد، مخصوصاً اینکه با عملکرد سال‌های گذشته که به فوریت رأی صادر می‌کردیم، مقایسه می‌شود، یک سوال برای علاقمندان پیش می‌آید که چگونه قبلاً ظرف ۴۸ ساعت رأی صادر می‌شد اما در این دو سال این گونه نیست؟ باید بگویم مقررات انضباطی جدید مطابق با استانداردهای فوتبال دنیا و بر حسب تاکید آئین نامه انضباطی فیفا به درستی تغییر کرده و از اینکه مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال ایران به آئین نامه فیفا نزدیک تر شده و مقررات فعلی که در اختیارمان است تقریباً هم‌شکل مقررات فوتبال در جهان شده است.»

حسن زاده تأکید می‌کند: «لذا اتفاق جدیدی که رخ داده این است که حتماً باید فرصت دفاع چه حضوری چه با ارسال لایحه به کسی که از او تخلف گزارش شده است، داده شود و این یک حسن است و در واقع مقررات انضباطی ما ارتقا یافته و به اسناد بالا دستی و مقررات انضباطی کشورهای پیشرفته جهان نزدیک‌تر شده است. به همین جهت است که صدور رأی از آذرماه سال ۹۶ تا الان مطابق مقررات جدید زمان بر شده است. البته در مواردی هم بوده که کمیته انضباطی دستور موقت نیز صادر کرده است.»

پیش‌بینی سختی نیست اگر بگوییم حکم این پرونده در هر شرایطی اعتراض‌هایی را به همراه خواهد داشت.  شرایط حساس دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی در کورس قهرمانی کار را برای صدور این حکم از سوی کمیته انضباطی حسابی سخت می‌کند و تحت تأثیر فشار هواداران دو طرف قرار می‌دهد. به همین خاطر است که رییس کمیته انضباطی پیش از آنکه هیچ اتفاقی افتاده باشد به پایبندی این کمیته به قوانین تأکید می‌کند: «باید بگویم که اتفاقاتی که در مسابقات فوتبال اعم از لیگ برتر و یا پایین‌تر رخ می‌دهد در یک زمان بندی متعارف بررسی و منتهی به رأی می‌شود. حال اگر این اتفاقات اندکی پیچیده و وسیع باشد قطعاً زمان بیشتری می‌خواهد ولی از دید انضباطی و نگاه قضائی همکارانم در کمیته انضباطی هیچ پرونده‌ای متمایز نیست و ما به تکالیف خودمان عمل خواهیم کرد. البته بدیهی است که در هفته پایانی که مسابقات در صدر و انتهای جدول در همه لیگ‌ها حساس‌تر شده است برخی هواداران تیم‌ها درباره هر اتفاقی به نفع تیم خود به گمانه زنی و پیش داوری می‌پردازند که این اولاً پسندیده نیست، در ثانی تأثیری در عملکرد قانونی رکن قضائی فوتبال نخواهد گذاشت. قانون برای همه یکسان است و رعایت آئین دادرسی و مواعد و مهلت‌ها از تکالیف مهم رسیدگی به پرونده است.»

او توصیه‌ای هم برای هفته‌های پایانی لیگ دارد که این‌طور بیانش می‌کند: «در هفته‌های پایانی نیز انتظار داریم که عوامل تیم‌ها از جمله نیمکت نشینان و بازیکنان داخل زمین و هواداران و تماشاگران با رعایت مقررات و موازین اخلاقی، امکان برگزاری مسابقات سالم و مفرح را فراهم آورند که پیشاپیش از همه افرادی که با برگزارکنندگان مسابقات همکاری می‌کنند، تشکر می‌کنیم.»

دیدار تراکتورسازی مقابل پرسپولیس 11 اردیبهشت برگزار می‌شود. چیزی حدود 9 روز بعد از تاریخ ابلاغیه درباره اتفاقات بعد از بازی تراکتور-پیکان. کمیته انضباطی برای صدور حکم نیازمند مستنداتی است که به دلیل بروز حواشی بعد از زمان قانونی بازی، دسترسی به آن‌ها دشوار و زمان‌بر است. با همه این‌ها هیچکس نمی‌داند تا پیش از این مسابقه موفق به صدور حکم خواهد شد یا این مقدمه‌چینی به خاطر آماده‌سازی هواداران پرسپولیس برای صدور حکم بعد از این مسابقه است؟

 

 

 

2-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر