فوتبال ایران / شناسه خبر: 97470 / تاریخ انتشار : 1398/2/4 14:07
|
آمار عجیب آبی‌ها: گل بخورند، نمی‌برند

۷ بازگشت نافرجام در کارنامه شفر

استقلال شفر عجیب تیم بی‌بازگشتی است. آنها در تمام بازی‌های این فصل فقط سابقه یک بازگشت موفق را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند و باقی بازی‌هایی که ابتدا گل خوردند، نبرده‌اند.

حمیدرضا عرب/استقلال را در گذشته های نه چندان دور تیم پرانگیزه ای می‌شناختیم که وقتی گلی از حرفانش می‌خورد به مراتب باخت سنگین تری را به رقیبش تحمیل می‌کرد. سنتی که اما وینفرد شفر در استقلال به راه انداخته با ذات این باشگاه کاملا در تضاد است. استقلال شفر دراین فصل در غالب بازی هایی که ابتدا گل خورده، بازی را به حریف داده و شکست خورده است. استقلال شفر 7 سابقه ناکامی در این شرایط را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. عجیب نیست؟

***

اخراج نواف عابد، هافبک پر تحرک اما خشن سعودی ها درست 3 دقیقه بعد از گلی که جووینکو وارد دروازه سید حسین حسینی کرد، نوید بازگشت استقلال در این میدان را می‌داد. شاید بردی دیگر مقابل الهلال عربستان تا آبی‌ها اولین تیمی در قاره آسیا باشند که رقیب سنتی شان را چهار بار پی در پی شکست داده اند اما فقدان یک بازیکن مهم در ترکیب تیم الهلال نیز باعث نشد تا استقلال سنتی که از ابتدای فصل هجدهم به راه انداخته، زیر پا بگذارد و برنده و فاتح این میدان بزرگ لقب بگیرد.

شاید آن لحظه که نواف عابد به حکم داور ژاپنی از میدان بازی به بیرون رانده شد،  غالب آن ها که نمایش استقلال را مشاهده می‌کردند، براین باوراستوار بودند که تیم شفر به راحتی به جریان بازی باز خواهد گشت و چه بسا دوباره پیروز این میدان خواهد شد اما سرنوشت استقلال در این میدان نیز به همان گونه ای رقم خورد که در غالب بازی هایی که ابتدا از حریف گل خورده بود.

 استقلال لیگ هجدهم اصولا تیم بازگشت ها نیست و وقتی نگاهی می‌اندازیم به کارنامه این تیم در فصل جاری فقط یک مورد بازگشت را می‌بینم و تیم شفر در سایر بازی هایی که از حریف گلی دریافت کرده، با شکست میدان بازی را ترک کرده هیچ گاه نتوانسته گل یا گل های خورده را جبران کند.

زیر پوست این استقلال آماری نهفته است که می‌گوید:اگر گل بخوریم قطعا خواهیم باخت! حتی به تیمی که از دقیقه 53 یک بازیکنش اخراج می‌شود. استقلال این فصل تنها در دیداری که درنیم فصل نخست مقابل سایپا انجام داد و ابتدا دروازه اش باز شد توانست با نتیجه 2بریک از سد حریف بگذرد و بازنده آن نبرد نباشد اما در دیگر تقابل هایی که با رقبایش داشته هرگاه ابتدا دروازه اش را به روی حملات حریف باز شده دیده هرگز نتوانسته میدان را با پیروزی ترک کند.

 استقلال در فصل جاری 6 بار سابقه باخت در این شرایط را دارد. شکست اخیر مقابل الهلال و قبل تر از آن مقابل تیم های پرسپولیس، الدحیل، تراکتورسازی، سپاهان(بازی نیم فصل اول) وپارس جم که مجموعا تعداد باخت های استقلال در شرایطی که ابتدا از حریف گل خورده را به عدد شش می‌رساند. استقلال یک ناکامی دیگر را هم در این وضعیت تجربه کرد که البته منجر به باخت نشد. دیداری که در نیم فصل اول مقابل ذوب آهن برگزار کرد و ابتدا از حریفش گل خورد و در نهایت با تساوی از زمین خارج شد و آبی‌ها قادر به پیروزی در آن بازی نبودند.

تیم شفر تنها یک بار در تقابل با سایپا(بازی نیم فصل اول در لیگ برتر) توانست بعد از گلی که از حریف دریافت کرد(حوالی دقیقه 5) به بازی باز گردد و میدان را پیروزمندانه ترک کند. فقدان روحیه پیروزی وآشفتگی تاکتیکی به زمانی که تیم شفر از حریف گل می‌خورد کاملا در لایه های پنهان تیم شفر آشکار است و شاید اگر رقبای آتی استقلال از این ویژگی منفی  استفاده کنند باز هم بتوانند باخت دیگری را به پیرمرد وشاگردانش تحمیل کنند تا کارنامه بازی های نبرده استقلال بعد از گل خوردن از حریف چشمگیرتر هم بشود.

اینکه چرا روحیه پیروزی در چنین مواقعی درتیم شفر به نقطه صفر می‌رسد و تیم قادر به بازگشت نیست را یقینا باید درنوع تفکراتی جستجو کرد که از سوی مربیان به بازیکنان منتقل می‌شود. اینجا بحث نداشتن توانایی تکنیکی و تاکتیکی فردی و گروهی مطرح نیست که اگر بود استقلال نمی‌توانست 14برد در بازی های لیگ برتر را در کارنامه اش به ثبت برساند.

در چنین مواردی حتما مسائل روحی و روانی و نداشتن استراتژی بازگشت از سوی مربیان مطرح است که باید فکری اساسی به حال آن شود. شاید یکی از دلایلی که موجب شده شفر و شاگردانش در فصل جاری جام حذفی را از دست بدهند، در لیگ قهرمانان آسیا تنها کورسوی امیدی به صعود داشته باشند و در بازی های لیگ هم از شانس آن چنانی برای رسیدن به صدرجدول و قهرمانی برخوردار نباشند، همین ماجرای عجیب باشد؛ موضوع تلخ و جانکاه بازگشت های نافرجام!

 تکمله: اینکه استقلال تیم 10 نفره را نمی‌برد هیچ توجیهی پشت خود ندارد. استقلال زمان بسیار زیادی را برای جبران گل خورده داشت که با انتخاب تاکتیک غلط و بی انگیزگی که زیر پوست تیم موج می‌زد فرصت افزایش امتیازات خود در گروه را از دست داد و حالا باید چشم بدوزد به بازی های رو در رو با الدحیل و العین. استقلال بدون شک برای صعود زا این مرحله نیاز مند دو پیروزی پی در پی در بازی های آتی است. باتغییر رویه و دگردیسی البته می‌توان به بازگشت استقلال به صف مدعیان صعود از آسیا امید داشت اما چنانچه رویه همان باشد که بود، استقلال در لیگ قهرمانان آسیا هم به نقطه روشنی نخواهد رسید.

10-1

captcha
تازه ها
بیشتر