فوتبال ایران / شناسه خبر: 97467 / تاریخ انتشار : 1398/2/4 12:29
|
فشار حداکثری فوتبال دوستان عربستانی

هواداران سعودی: می‌خواهیم میزبان ایرانی‌ها باشیم

هواداران فوتبال در عربستان با شرکت در یک نظر سنجی خواستار برگزاری بازی نماینده‌‌های فوتبال کشورشان با نماینده‌های فوتبال ایران در کشور خود شده‌اند.

4 سال از اجرای قانون بازی نماینده های فوتبال ایران و عربستان در زمین بی طرف می‌گذرد که هنوز کشمکش های بسیاری بر سر اجرای آن وجود دارد. از همان روزهای نخست که قرار شد بازی میان نمایند های فوتبال ایران و عربستان به خواست و نفوذ سعودی ها در کشور بی طرف برگزار شود همه نهادها درگیر با این ماجرا اعلام کردند که ایران مخالف چنین قانونی است و می‌خواهد بازی ها میان نماینده های فوتبال ایران و عربستان به شکل سابق برگزار شود. حتی تصمیم گیران فدراسیون فوتبال نیز در این راستا مکاتبات بسیاری انجام دادند و در مصاحبه های خود نیز بارها به این موضوع اشاره کردند که بازی ها باید به شکل رفت و برگشت برگزار شود اما تصمیم گیران فوتبال سعودی به خواست سیاسیون کشور خود در نهایت موفق شدند حرف خود را کرسی بنشانند و نماینده های فوتبال ایران را به زمین بی طرف بکشانند. این قانون البته بیشترین لطمه را به تیم های سعودی وارد کرده و نتایج سال های اخیر نشان می‌دهد که تیم های عربستانی غالبا در بازی هایی که در زمین بی طرف انجام شده، غالبا بازنده بوده اند، نمونه اش همین باشگاه الهلال عربستان که در 4 بازی اخیر مقابل استقلال 3 باخت در کارنامه خود دارد.

 این شرایط به نظر می‌رسد صدای فوتبال دوستان کشور عربستان را هم درآورده است به طوری که هواداران تیم های عربستانی با شرکت در یک نظر سنجی که از سوی یکی از خبرنگاران قدیمی کشور عربستان انجام شده خواستار بازی در زمین بی طرف شده اند. در این نظر سنجی 36 درصد از شرکت کننده ها خواستار لغو این قانون شده اند و 34 درصد هم همچنان اعتقاد دارند که بازی در کشور امارات در این شرایط به سود آن ها است و باقی شرکت کننده ها نیز بازی در کشورهای عمان، بحرین یا کویت را برگزیده اند. نظر سنجی فوق اما گویای این واقعیت است که سیاسیون و تصمیم گیران ورزش عربستان هیچ ارزشی برای خواسته فوتبال دوستان این کشور قائل نیستند و درحالی که غالب آن ها خواستار لغو این قانون و بازی به شکل سابقه شده اند اما همچنان بدون اینکه دلیل موجهی داشته باشند بازی با تیم های ایرانی را به دلایل واهی به کشور بی طرف کشانده اند. بدون شک این نظر سنجی فشار بیشتری روی سیاستگذران ورزش عربستان وارد خواهد آورد تا در تفکرات خود که سیاست را در ورزش دخالت داده اند، تجدید نظر کنند.

 البته این بار مشخص نیست که سیاستگذاران ورزش ایران به واسطه رفتاری که سعودی ها در این سال ها انجام داده اند اساسا حاضر به بازگشت به همان شکل سابق بشوند و به نظر می‌رسد که تغییر روند کنونی پیچیدگی های خاصی داشته باشد و حتی اگر سعودی ها نیز از تصمیم خود برگردند این بار سیاستگذاران ورزش ایران حاضر به تغییر شرایط کنونی نشوند. به هر حال باید دید که سرنوشت این ماجرا که فوتبال آسیا را با چالش مواجه کرده و هزینه برگزاری این بازی ها را برای تیم های میزبان افزایش داده است، چه می‌شود وآیا دخالت کنفدراسیون فوتبال آسیا در این ماجرا منجر به بازگشت نحوه برگزاری بازی های دو تیم به شرایط عادی خواهد شد، یا خیر؟!

10-270

captcha
تازه ها
بیشتر