فوتبال ایران / شناسه خبر: 97411 / تاریخ انتشار : 1398/2/3 14:51
|
توصیه‌ای برای سرخابی‌ها: خرید خارجی‌ها را به باشگاه‌ بسپارید

بازیکن خارجی، پروژه شکست خورده شفر و برانکو

یک بررسی اجمالی اما نشان می‌دهد که نه برانکو و نه شفر در خریدهای خارجی که با انتخاب شخصی خود انجام داده‌اند، موفق نبوده‌اند.

انتخاب خارجی خوب، پروژه شکست خورده شفر و برانکو

مقایسه بودیمیر و پاتوسی، مقایسه بین دو خرید خارجی پرسپولیس و استقلال است که به عنوان نمونه‌ای برای مقایسه عملکرد برانکو و شفر در خریدهای خارجی‌شان از آن‌ها نام برده می‌شود.

هر دو نیم فصل به دو تیم سرخابی اضافه شده‌اند با این تفاوت که پاتوسی به قلب تیم استقلال تبدیل شده و با عملکرد خوبی که از خود نشان داده، محبوبیت خوبی به دست آورده اما بودیمیر از همان ابتدا انتقادهای زیادی را متوجه خود کرده و در حدی ظاهر نشده که برانکو از او در ترکیب ثابت تیمش استفاده کند. همین موضوع باعث شده که عملکرد شفر را در خریدهای خارجی موفق‌تر از برانکو بدانند.

یک بررسی اجمالی اما نشان می‌دهد که نه برانکو و نه شفر در خریدهای خارجی که با انتخاب شخصی خود انجام داده‌اند، موفق نبوده‌اند و درباره هر دو باشگاه تنها خریدهایی موفق و قابل قبول از آب درآمده‌اند که از سوی باشگاه و سپس تأیید سرمربی انجام شده‌اند.

بشار رسن، رادوشوویچ و بودیمیر، بازیکنان خارجی هستند که در حال حاضر برای پرسپولیس بازی می‌کنند. به غیر از رادوشوویچ که از همان ابتدا به عنوان گلر دو برای پرسپولیس خریداری شده بود، از بین دو خارجی دیگر پرسپولیس، بشار عملکرد قابل‌قبول‌تری داشته است. یعنی همان بازیکنی که ابتدا از سوی باشگاه انتخاب و به برانکو معرفی شد تا سرمربی تیم بعد از بررسی عملکرد او، این بازیکن را تأیید کند.

درباره بودیمیر اما روند خرید کاملاً برعکس بود. بودیمیر انتخاب برانکو بود و بعد از آن درباره او با باشگاه صحبت شد و به تأیید باشگاه رسید.

اگر کمی عقب‌تر برویم، خرید پر حرف و حدیث دو بازیکن اوکراینی پرسپولیس هم مشابه داستان بودیمیر بود. پریموف و پلی یانسکی دو بازیکن اوکراینی بودند که با نظر مستقیم برانکو خریداری شدند اما در میان بدترین خریدهای باشگاه قرار گرفتند و بدون اینکه برای پرسپولیس بازی کنند هزینه‌ای نزدیک به 2 میلیارد تومان هم روی دست باشگاه گذاشتند.

همین داستان البته درباره استقلال هم صدق می‌کند. وینفرد شفر در 2 مقطع لیست خرید استقلال را در اختیار مدیران باشگاه قرارداده است. در این دوره 8 بازیکن خارجی در سبد خرید آبی‌ها گنجانده شده است که‌امروز فقط نیمی از آن‌ها یعنی 4 نفرشان فعلا و همچنان در استقلال حضور دارند. مامه بابا تیام و بویان نایدیف در تیم فصل اول لیگ هفدهم با نظر شفر جذب شدند تا در کنار سرور جباروف و لئوناردو پادووانی 4 بازیکن خارجی استقلال را تشکیل دهند.

از این جمع مهاجم سنگالی و هافبک مقدونیه ای خرید‌های شفر بودند، اما بعد از درخشش مامه تیام، مدیران استقلال و در راس آن‌ها رضا افتخاری ادعا کردند که خرید این ماشین گلزنی آفریقایی انتخاب و حاصل مدیریت آن‌ها بود و پیرمرد آلمانی روی گزینه‌های دیگری از جمله الحاجی گرو نظر مثبت داشت. هرچند به این صحبت و ادعا‌ها نقد زیادی وارد شد و منتقدان حضور بازیکنی چون تیام را بیشتر نتیجه خوش اقبالی آبی‌ها می‌دانستند تا هوش شفر یا قدرت مدیریت مدریان باشگاه، اما اصل موضوع تغییر چندانی نمی‌کند.

بهترین خرید چند فصل اخیر آبی‌ها اگر نگوییم صدرصد برای باشگاه بود، دست کم نتیجه مداخله و تاثیر آن‌ها بود. در نقطه مقابل بویان که صدر صد انتخاب شفر بود خرید تو زردی از آب درآمد! الحاجی گرو و مارکوس نومایر با انتخاب شخص شفر به استقلال آمدند و بعد از پشت سر گذاشتن یک نیم‌فصل بد و پر انتقاد با فسخ قرارداد از جمع آبی پوشان جدا شدند و از 3 خرید خارجی نیم‌فصل فقط طارق همام عراقی که به عنوان سهمیه زیر 23 سال خریداری شده بود در تیم ماند.

در نقل‌وانتقالات زمستانی یا نیم‌فصل بازهم آبی‌ها سراغ خرید‌های خارجی رفتند. اسماعیل گونکالوس ملقب به ایسما، گادوین منشا و آیاندا پاتوسی به استقلال آمدند. از این جمع پاتوسی ماجرایی شبیه به نیام داشت. این‌هافبک اهل آفریقای جنوبی نه با نظر شفر که به انتخاب باشگاه به استقلال آمد و ستاره آبی‌ها شد. رابطه سرمربی و معاون اجرایی باشگاه به خاطر این ماجرا و مذاکره خطیر با بازیکنانی که در لیست پیرمرد آلمانی نبود همچنان شکر آب است.

مرور تجربه‌های ناکام برانکو و شفر در خرید بازیکن خارجی، نشان می‌دهد که هیچ یک از این دو مربی در شناسایی بازیکنان خارجی با بهره بالا استعداد خوبی ندارند و بهترین تصمیم برای خرید بازیکنان خارجی این است که گروهی از کارشناسان کاربلد که تا کنون انتخاب‌های‌شان برای تیم‌ها خوب از آب درآمده، بر لیست خرید کادرفنی نذاکرات داشته باشند و کارهای مربوط به مذاکرات و بستن قرارداد را انجام دهند.

این‌طور که شنیده می‌شود ظاهراً باشگاه استقلال از همین حالا چنین برنامه‌ای را برای نقل و انتقالات تابستانی تیم در نظر گرفته است و همان‌طور که امیرحسین فتحی هم اعلام کرده گروهی متشکل از علی خطیر، هادی مباشری و امین نوروزی به عنوان کمیته نقل و انتقالات انتخاب و منصوب شده‌اند تا بر لیست خروجی و بازیکنان ورودی نظارت کنند.

در دوفصل اخیر استقلالی‌ها خرید بد که بازیکنان مصدوم و بی کیفیت را شامل می‌شود کم نداشته است. در ابتدای لیگ هجدهم مرتضی آقاخان، میثم تیموری وعلی کریمی به عنوان بازیکنان مصدوم با باشگاه قرارداد بستند و جابر انصاری در شرایطی ماندگار شد که کمترین بازی را برای این تیم انجام داد. از آن طرف هم الحاجی گرو و نومایر عملکرد فوق العاده ضعیفی داشتند.

به همین خاطر کمیته نقل‌وانتقالات قرار است تا با کمک و مشاوره‌ای که از پیشکسوتان و اهالی فن می‌گیرد روی خرید و فروش استقلال نظارت داشته باشد تا دیگر نه تنها بازیکن مصدوم و بی کیفیت به این تیم نیاید که پای ستاره‌هایی مانند تیام و پاتوسی را به استقلال باز کنند.

شاید برای پرسپولیس هم بد نباشد بعد از محرومیتی که از حضور در نقل و انتقالات داشته‌اند، فکری برای حضوری موفق در نقل و انتقالات تابستانی کنند.

 

 

 

2-1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر