فوتبال ایران / شناسه خبر: 97394 / تاریخ انتشار : 1398/2/3 12:29
|
منتظر نتیجه استقلال با الهلال هستم

تقوی: گفته بودم تراکتور با تیم خریدن تیم نمی‌شود

محمد تقوی حالا که تراکتورسازی امیدهای اندکی به قهرمانی دارد از توصیه‌هایی که ماه‌ها پیش به مالک این باشگاه داشت پرده بر می‌دارد. تقوی ریشه مشکلات امروز تراکتور را در تفکرات حاکم بر این تیم می‌داند.

شکست های عجیب تراکتورسازی در بازی های اخیر لیگ قلب محمد تقوی را هم به درد آورده است. مربی سابق تراکتورسازی و پیشکسوت خوش نام باشگاه استقلال اما اعتقاد دارد که تراکتورسازی باید به راهی که شروع کرده ادامه دهد و با صرف زمان کافی به تیمی بهتر دست یابد. تقوی درباره استقلال هم صحبت های مفصلی دارد که بعد از بازی با الهلال عربستان بیان خواهد کرد. تقوی در انتظار روشن شدن نتیجه بازی با الهلال است.

***

آقای تقوی تراکتورسازی وضعیت مطلوبی را سپری نمی‌کند و در حالی که موفق شده بود استقلال و سپاهان دو رقیب مستقیمش را شکست دهد اما ناگهان روی دور باخت افتاد و با دو شکست پی در پی مقابل سپیدرود رشت و پیکان تهران شانس هایش را برای رسیدن به قهرمانی این فصل به حداقل رساند.

از شکست های تراکتورسازی ناراحتم. تراکتور تیم خودم بود و برای این تیم زحمات زیادی کشیدم و وقتی می‌بینم که زحمات بازیکنان و مجموعه تیم این گونه هدر رفته حس خوبی ندارم. اما من از مدت ها قبل به تصمیم گیران باشگاه تراکتورسازی هشدار داده بودم که چه سیاستی را در تیمداری پیش بگیرد. من به آن ها گفته بودم که برای تیم ساختن نیاز به زمان داریم.

اما شاید مالک باشگاه تراکتورسازی تصور می‌کرد که با خرید بازیکنان بزرگ و هزینه های زیاد می‌تواند به قهرمانی لیگ برسد. دلیل اینکه تراکتورسازی با وجود این همه هزینه نتوانست به آن جایگاهی که مد نظرش بود برسد، چیست؟

هیچ کس نمی‌تواند با بازیکن خریدن به موفقیت آن چنانی برسد. به مالک باشگاه تراکتورسازی بارها تذکر داده بودم که نمی‌شود تیم را خرید باید تیم را ساخت که این مستلزم صرف زمان است. من برای شما یک مثال بزنم. آیا بازیکن یک شبه تبدیل به یک ستاره می‌شود؟ نه، هرگز این طور نیست. یک بازیکن هم سال ها زحمت می‌کشد تا تبدیل به چهره بزرگ می‌شود. من اعتقاد زیادی به صرف زمان و صبر حوصله برای رسیدن به موفقیت دارم. در عین حال ما باید فرهنگ برد و باخت را در فوتبال یاد بگیریم. در فوتبال همیشه برد و باخت وجود دارد و ما به عنوان مالک و سرمربی تیم باید بتوانیم چه در زمان برد و چه در زمان باخت اوضاع را کنترل کنیم. ما باید سطح توقع مان را به نقطه ای برسانیم که باور کنیم همیشه نمی‌توانیم پیروز شویم و روزی هم باخت درخانه ما را می‌زند اما اینکه چه طور با آن شکست برخورد کنیم مهم است.

دربرهه ای که شما سرمربی تراکتورسازی بودید درشرایطی که کسی انتظار شکست شما مقابل فولاد را نداشت اما به این تیم باختید. برخورد شما بعد از آن شکست با بازیکنان چه طور بود؟

بله، هیچ کس انتظار نداشت ما به فولاد ببازیم. هیچ کس. در آن شرایط که به فولاد باختیم من بهانه های زیادی را می‌توانستم بابت آن شکست مطرح کنم اما هرگز چنین کاری نکردم. من آن باخت را این طوری هضم کردم و به خودم گفتیم باختیم و حالا باید برای روزهای آینده تلاش کنیم. یادم می‌آید وقتی از به رختکن برگشتم به بازیکنان گفتم که بلند شوید و بروید میان مردم نشان دهید آدم های قوی و محکمی هستید. به بازیکنانم گفتم وقتی شما بتوانیم بعد از باخت از زمین بلند شوید، کار بزرگی انجام داده اید. گفتم بروید و دوباره شروع کنید.

اما بعد از باخت به سپیدرود هرگز چنین اتفاقی در تراکتورسازی رخ نداد و درکمال شگفتی دیدیم که تراکتور درخانه اش به پیکان هم باخت.

بله، متاسفانه این اتفاق رخ نداد. بعد از شکستی که تراکتور مقابل سپیدرود متحمل شد کاملا مشخص بود که تیم مریض شده است. من از آن باخت اعصابم به هم ریخته بود چون زمان زیادی با این تیم بودم و موفقیت آن ها را می‌خواستم. با وجود این ناراحتی اما خیلی کنجکاو بودم که ببینم تراکتور سازی مقابل پیکان به چه نتیجه ای می‌رسد. اما سوت شروع بازی با پیکان که به صدا درآمد بدون رودر بایستی باید بگویم که من از نحوه دویدن بازیکنان متوجه شدم که این بازیکنان آن بازیکنانی نیستند که باید باشند و روحیه رسیدن به پیروزی را ندارند. شما دیدید که استرس و فشار روی بازیکنان تراکتورسازی به حدی بالا بود که آن ها بعد از اینکه گل خوردند با وجود اینکه دقایق زیادی زمان داشتند اما نتوانستند گل خورده را جبران کنند.

ریشه این استرس چه بود؟

همان بحث تیم ساختن که ابتدای صحبت هایم به آن اشاره کردم. وقتی تیم به پیکان باخت بیشتر به این باور رسیدم که صرفا با داشتن ستاره نمی‌شود به موفقیت اطمینان داشت. شما برای تیم شدن نیاز به کار مداوم دارید وباید وقت و زمان کافی برای این کار صرف کنید. شما دیدید که تراکتور با همان بازیکنان بزرگ به پیکان هم باخت چون آن بازیکنان بزرگ خوب ساخته نشده بودند و ذهن شان آماده این بازی نبود.

تراکتور هنوز هم می‌تواند مدعی باشد؟

شاید رسیدن به قهرمانی سخت شده باشد اما اعتقاد دارم که آن ها می‌توانند برای رسیدن به سهمیه از نو شروع کنند. من منتظر پیروزی های این تیم در بازی های آینده هستم.

صحبت درباره تراکتورسازی مفصل است. می‌خواستیم درباره استقلال و شرایطی که در نیم فصل دوم داشته هم با شما صحبت کنیم. آینده استقلال را چه طور می‌بینید؟

استقلال در نیم فصل دوم شرایط بهتری پیدا کرد اما اجازه بدهید برای اینکه تحلیل دقیق تری درباره این تیم به شما بدهم تا بعد از بازی با الهلال عربستان صبرکنم.

10-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر