ورزش ایران / شناسه خبر: 97349 / تاریخ انتشار : 1398/2/2 15:05
|
عیار واقعی جودوی ایران در امارات محک خورد

جای خالی ملایی بیشتر از قبل حس شد

رقابت‌های آسیایی جودو برای رییس جوان و کادرفنی تازه وارد او اگرچه نتیجه ای ضعیف بدنبال داشت اما این شکست‌ها قطعا بیانگر عیار واقعی جودوی ایران در عرصه بین المللی است.

رضا عباسپور - اگر چه رقابت‌های آسیایی جودو در شهر فجیره امارات برای آرش میراسماعیلی رییس جدید فدراسیون و کادرفنی تازه وارد او در تیم ملی بزرگسالان با ناکامی و شکست‌هایی تلخ گره خورد، اما همین که در این آوردگاه عیار و اندازه واقعی تیم ملی جودو مشخص شد، اتفاق خوبی بود تا حداقل تیم جدید فنی برای آینده این رشته فکری اساسی کنند.

وقتی سعید ملایی در آستانه اعزام تیم ملی جودو به رقابت‌های آسیایی در امارات اعلام کرد که در فجیره حضور ندارد، می‌شد پیش بینی کرد که او با این کار می تواند جای خالی اش را به رخ مسوولان فدراسیون و کادر فنی جدید بکشد. 

در شرایطی که توقع این بود حداقل محمدبریمانلو در فجیره جای خالی سعید ملایی را پر کرده و یک مدال خوش رنگ آسیایی برای کاروان جودو به ارمغان بیاورد این اتفاق برای او نیز مثل بقیه جودوکاران رخ نداد. نماینده وزن ۷۳- کیلوگرم جودوی ایران با شکست در دیدار رده‌بندی مسابقات قهرمانی از رسیدن به مدال بازماند تا جودوی ایران در پایان دومین روز از مسابقات با ناکامی بریمانلو همچنان در حسرت مدال باقی بماند. نماینده وزن 73- کیلوگرم جودوی کشورمان، در دیدار رده‌بندی جودوی قهرمانی آسیا به  مصاف ویکتور اسکورتوف، دارنده مدال برنز جهان در سال 2014 رفت و در حالی که با امتیاز وازاری از حریف خود پیش بود، در نهایت ضربه فنی شد و از رسیدن به مدال بازماند.

بریمانلو دراین دوره از رقابت‌ها ابتدا رشاد آریان از افغانستان، امانوف از قرقیزستان و ماخمدبکف از تاجیکستان را ضربه فنی کرد و با شکست مقابل تسوگباتار از مغولستان به دیدار رده‌بندی راه یافت که در این رقابت نیز ناکام بود ودست خالی مسابقات آسیایی را ترک کرد. پیش از او نیز ابوالفضل محمودی، مصطفی ریاحی فر و قاسم نوری‌زاده و  مهدی فتحی در بخش مردان و نرگس اسدزاده و مریم بربط در بخش بانوان با شکست مقابل رقبای خود از دور رقابت‌ها کنار رفته بودند.

هت‌تریک ناکامی در روز پایانی

در جریان رقابت‌های ۳ وزن پایانی و در روز آخر مسابقات جودوی قهرمانی آسیا در سال 2019 که در شهر فجیره امارات در حال برگزاری است، ایمان نیک اقبال نماینده وزن ۹۰- کیلوگرم ایران و دارنده مدال برنز جوانان آسیا ۲۰۱۵ در مبارزه نخست برابر مالیک از هند در ۴۷ ثانیه با ضربه فنی به برتری رسید. وی در دومین مبارزه نیز مقابل سباستین تمسی دارنده ۳ مدال طلای اقیانوسیه از کشور استرالیا در مدت زمان ۳ دقیقه و ۱۷ ثانیه با ضربه فنی پیروز شد. نیک اقبال در سومین مبارزه و در مرحله یک چهارم نهایی برابر نسیف الیاس دارنده مدال‌های نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ و نقره آسیا ۲۰۱۶ از لبنان شکست خورد و راهی گروه بازنده‌ها شد. وی در این مرحله نیز به مصاف سد دونگان گواک دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۷ و طلای گرنداسلم پاریس ۲۰۱۹ از کره‌جنوبی رفت و در مدت زمان ۴ دقیقه و ۱۴ ثانیه ضربه فنی شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در وزن ۱۰۰- کیلوگرم محمد جمالی نفر پنجم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ پس از استراحت در دور نخست برابر باتیر محمدوف از ترکمنستان و دارنده مدال نقره جوانان آسیا در مدت زمان ۳ دقیقه و ۱۳ ثانیه با ضربه فنی پیروز شد. او در دومین مبارزه و در مرحله یک چهارم نهایی برابر جنگ‌وون هون از کره جنوبی در مدت زمان ۴۱ ثانیه ضربه فنی شد و به گروه بازنده‌ها رفت.جمالی در این مرحله نیز مقابل کایهان تاکاگی از استرالیا در ۵ دقیقه و ۲۸ ثانیه با امتیاز شکست خورد و او نیز از دور رقابت‌ها کنار رفت. اما در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم حمیدرضا ملک‌زاده دارنده مدال‌های طلای نوجوانان آسیا و برنز جوانان آسیا در دور نخست مقابل مینجانگ کیم قهرمان نوجوانان جهان و ۲ طلای جوانان آسیا در مدت زمان ۴ دقیقه و ۳۱ ثانیه ضربه فنی شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

همچنین فاطمه برمکی سومین و آخرین نماینده بانوان ایران نیز در همان دور نخست برابر تولیکا مان از هند در مدت زمان ۳ دقیقه و ۳۳ ثانیه ضربه فنی شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت تا سهم تیم ۳ نفره بانوان ایران چیزی جز حذف زودهنگام از این رقابت‌ها نباشد.

در ۲ روز نخست رقابت ها نیز مصطفی ریاحی‌فر و ابوالفضل محمودی در وزن ۶۰- ،قاسم نوری‌زاده در ۶۶- کیلوگرم، محمد بریمانلو در ۷۳- کیلوگرم و مهدی فتحی‌پور در وزن ۸۳- کیلوگرم دیگر نمایندگان ایران در این رقابت‌ها بودند که با شکست برابر رقبایشان از دور رقابت‌ها کنار رفتند. در بخش بانوان نیز نرگس اسدزاده در ۶۳- کیلوگرم و مریم بربط در وزن ۷۰- کیلوگرم نیز از دور رقابت‌ها کنار رفتند. به این ترتیب تیم هشت نفره مردان ایران و تیم سه نفره بانوان  بدون کسب مدال به کار خود در این رقابت‌ها پایان دادند.

5/ 2

captcha
تازه ها
بیشتر