ورزش جهان / شناسه خبر: 97326 / تاریخ انتشار : 1398/2/1 19:26
|
برنامه های مفصل چشم بادامی ها برای بهترین المپیک تاریخ

توکیو بدون توقف!

ژاپنی ها برنامه های مفصل و کم نظیری برای برگزازی باشکوه المپیک 2020 در نظر گرفته اند.

ایران ورزشی/ توکیو 2020 می خواهد یک نقطه عطف و یک نماد برای بازی های المپیک باشد. ژاپنی ها برای میزبانی مهمترین فستیوال ورزشی جهان برنامه های مفصلی را تدارک دیده اند که بسیاری از آنها بی نظیر و بدون تکرار است. در حقیقت چشم بادامی ها از فردای اعطای میزبانی، برنامه های خود را برای المپیک 2020 آغاز کرده اند. آنها قصد دارند کا توکیو را بدل به یک مصداق در ورزش کنند و از همین رو با آمیختن تکنولوژی و مدرنیته، می خواهند یک المپیک باشکوه و متفاوت را برگزار کنند که نه تنها با ادوار قبلی تفاوت های بنادین و شگرفت دارد، بلکه در اینده نیز کمتر کشوری بتواند حتی به نزدیکی های آن برسد.

بخشی از برنامه هایی ژاپنی ها تا به امروز رسانه ای شده و بخحشی دیگر نیز مخفی مانده تا جنبه شگفتی و بکری آن باقی بماند. نخستین غافلگیری چشم بادامی ها برای خاص بودن این بازی ها تهیه و تولید مدال ها از گوشی های تلفن همراه بازیافتی و از رده خارج بود و در اعلام این خبر جذاب توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک نیز گوشی خود را به ژاپنی ها را اهدا کرد تا در این برنامه جذاب نیز سهمی داشته باشد. اما برنامه های ژاپنی ها را برای این المپیک بسیا بسیار بیشتر از این است. رونمایی از آنچه که تا به امروز مطرح شده، ثابت می کند که یک المپیک خاص و حیرت انگیز پیش رو خواهیم داشت.

 

استفاده از مواد بازیافتی برای ساخت مشعل

کمیته برگزاری بازی‌های المپیک 2020 توکیو در نظر دارد برای ساخت مشعل‌هایی که در این بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از مواد بازیافتی آلومینیوم استفاده کند. کمیته برگزاری بازی‌های المپیک 2020 توکیو در نظر دارد از آلومینیوم بازیافت‌شده در خانه‌های موقتی فوکوشیما در مشعل بازی‌های استفاده کند. این طرح در ژاپن و خارج از کشور تلاش نمادین دیگری از بازی های المپیک نوسازی جذب خواهد کرد. فوکوشیما در سونامی و زلزله سال 2011 تخریب شد. این انتظار وجود دارد بیش از 10 هزار قطعه آلومینیوم برای مشعل‌های المپیک مورد استفاده قرار بگیرد. مشعل المپیک 20 مارس 2020 به ژاپن می‌رسد.

کمیته برگزاری بازی‌های المپیک برای این طرح به همکاری دولت محلی برای خریداری فلز آلومینیوم نیاز دارد. کمیته برگزاری بازی‌های المپیک همچنین از مواد وسایل الکترونیکی برای تولید 5 هزار مدال استفاده می‌کنند. این کمیته در ماه اکتبر اعلام کرد آنها مواد مورد نیاز برای تهیه مدال برنز را به دست آورده‌اند.

 

روشن کردن مشعل با هیدروژن

کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو به دنبال استفاده از هیدروژن برای روشن کردن مشعل بازی‌های 2020 است. اگر این اتفاق رخ دهد، المپیک توکیو نخستین المپیکی است که از منبع انرژی دیگر برای روشن کردن مشعل استفاده می‌کند. هیدروژن در زیر زمین ساختمانی در فوکوشیما تولید می‌شد که در سال 2011 در زلزله و سونامی نابود شد. از این منبع انرژی قرار است در دهکده ورزشکاران به عنوان منبع اصلی سوخت مورد استفاده قرار بگیرد. کمیته برگزاری بازی‌ها در تلاش است با استفاده از این منبع سوخت تکنولوژی پیشرفته و نوسازی را نشان دهد. براساس اعلام منابع نزدیک به کمیته برگزاری بازی‌های المپیک، این کمیته مذاکراتی را برای روشن کردن مشعل از سوخت هیدروژن در فوکوشیما داشته است.

 

تهیه لباس تیمهااز مواد بازیافتی

نتایج گزارش‌ها حاکی از آن است که لباس‌های مورد نیاز در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن، قرار است که از لباس‌های بازیافتی تولید شود. قرار است لباس‌های تیم‌های المپیک و پارالمپیک ژاپن در بازی‌های توکیو ۲۰۲۰، از لباس‌های بازیافتی تهیه شود. این لباس‌ها با جمع‌آوری ۳۰۰ هزار مورد لباس ورزشی اهداشده از عموم مردم تهیه خواهد شد.

شرکت معروف ژاپنی در زمینه تولید پوشاک (Asics) اعلام کرد که این روشی ابتکاری است که تاکنون در این زمینه انجام شده است. در آگوست ۲۰۱۸، شرکت Asics اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ یک سوم گازهای گلخانه‌ای حاصل از تولیداتش را کاهش خواهد داد.

محققان اظهار کردند: باید توجه داشت که تمام لباس‌ها قابل بازیافت نیستند و نمی‌توان از آنها لباس تولید کرد. این شرکت اعلام کرد: سایر مواد بازیافتی از لباس‌های جمع‌آوری‌شده تبدیل به سوخت می‌شوند.

این شرکت قصد دارد تا لباس‌های مورد نیاز برای المپیک ۲۰۲۰ را از الیاف پلی‌استر جمع‌آوری و آنها را به کفش و لباس تبدیل کند. چند نفر از ورزشکاران برجسته ژاپنی لباس‌هایی به این طرح هدیه کرده‌اند تا به نوعی در این طرح محیط زیستی سهیم باشند.

 

درخواست های کم نظیر برای داوطلبی

با پایان ثبت‌نام از داوطلبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو، مسئولان برگزاری بازی‌ها اعلام کردند 186 هزار و 101 درخواست به این کمیته ارسال شده در حالی که آنها فقط به 80 هزار داوطلب نیاز دارند.از بین درخواست‌کنندگان 37 درصد ژاپنی نیستند. توشیرو موتو رئیس هیات رئیسه کمیته برگزاری بازی‌های 2020 در این باره گفت: ما متوجه شدیم تعداد زیادی از مردم علاقمند هستند به صورت داوطلب برای بازی‌ها کار کنند.

به گفته وی 63 درصد درخواست‌کنندگان زن هستند. در بین گروه‌های سنی نیز 29 درصد در رده سنی 20 سال هستند. همچنین 14 درصد درخواست‌کنندگان بین سنین 40 تا 50 سال هستند. 12 درصد نیز رده سنی 30 سال و 9 درصد رده سنی 60 تا 70 سال را تشکیل می‌دهند. درخواست‌ها برای فعالیت نیز به چند صورت مختلف بوده است. بیشترین درخواست برای فعالیت در ورزشگاه‌ها و محل مسابقات بوده است. 108 هزار و 784 مورد در این خصوص درخواست مطرح شده است. تنها 6 هزار و 140 درخواست برای رانندگی یا حمل و نقل مردم برای حضور در ورزشگاه‌ها بوده است. کمیته برگزاری بازی‌ها 10 تا 14 هزار برای این مورد داوطلب نیاز دارد.

جلسه توجیهی و مصاحبه در 12 منطقه ژاپن برگزار شود. آموزش داوطلبان نیز اکتبر سال آینده برگزار شده و نقش داوطلبان مشخص شود.

 

"فیلد کست" نام داوطلبان المپیک

کمیته سازماندهی بازی‌های المپیک 2020 توکیو از انتخاب نام داوطلبان در این بازی‌ها خبر داد. کمیته سازماندهی بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو از انتخاب "نام" برای داوطلبان این بازی‌ها خبر داد که قرار است در جریان برگزاری مسابقات کمک کنند. از بین 4 اسمی که برای داوطلبان در نظر گرفته شده بود این فرصت تا 20 ژانویه وجود داشت تا بهترین اسم انتخاب شود. از بین آراء ماخوذه بین 37 هزار و 739 رای، "Field Cast" با 16 هزار و 187 رای بیشتری درخواستی را داشت و نام داوطلبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 شد.

البته انتخاب داوطلبان شهری توسط دولت کمی متفاوت است آنها با نام "City Cast" معرفی خواهند شد. این داوطلبان در حمل و نقل به توریست‌ها کمک خواهند کرد. برگزارکنندگان گفته‌اند این اسم‌ها به منظور ایجاد احساس یکپارچگی در میان داوطلبان طراحی شده و تلاش می کنند که نام مستعار به درستی پس از جلسات تمرینی به کار گرفته شود.

توشیرو موتو رئیس کمیته سازماندهی بازی‌ها در این باره گفت: ما معتقدیم که هر یک از داوطلبان برای موفقیت توکیو 2020 تلاش خواهند کرد. وی افزود: ما آمادگی خود را ادامه خواهیم داد تا تمام داوطلبان و کارکنان بازی‌ها برای عشق ورزیدن و افتخار به این اسامی رشد و به موفقیت بازی ها کمک کنند.

انتخاب اسم برای داوطلبان از المپیک 2012 لندن شروع شد. طبق اعلام کمیته سازماندهی بازی‌های 2020 توکیو بیش از 200 هزار درخواست از سوی داوطلبان به این کمیته ارسال شده است. این بازی‌ها روزهای 24 جولای تا 9 آگوست 2020 برگزار خواهد شد. بازی‌های پارالمپیک هم روزهای 25 آگوست تا 6 سپتامبر برگزار می‌شود.

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر