استقلال / شناسه خبر: 97213 / تاریخ انتشار : 1398/1/30 14:44
|
۹ تأثیر و ۱۹ امتیاز به نام آیاندا پاتوسی

آشنایی با ستاره‌ی لیگ: شماره ۱۰ با پیراهن شماره ۵

پاتوسی در 12 دیداری که پیراهن استقلال را پوشیده، روی 9 گل موثر بوده و همین باعث شده تا به بهترین بازیکن این تیم در نیم‌فصل دوم تبدیل شود. ستاره‌ای با پیراهن شماره 5 که نقش یک شماره 10 را بازی می‌کند.

9 تأثیر و 19 امتیاز به نام آیاندا پاتوسی

امیر اسدی / برای انتقال آیاندا پاتوسی به استقلال، چه حرف و حدیث‌هایی که به‌وجود نیامد و چه قوانینی سد راه این بازیکن نشد اما در آن مقطع کمتر کسی تصور می‌کرد ستاره‌ی تیم شفر در نیم‌فصل دوم، همین هافبک اهل آفریقای‌جنوبی باشد. بازیکنی که با بند و تبصره‌های فراوان که برخی از آن‌ها در ظاهر خلاف قانون بود، پیراهن استقلال را پوشید تا شاگرد بنی مک‌کارتی بزرگ در باشگاه کیپ‌تاون سیتی، تجربه‌ی بازی زیر نظر وینفرد شفر را به‌دست بیاورد.

آیاندا پاتوسی در همان حضور نخست نشان داد چه بازیکن باکیفیتی است. او مقابل پارس‌جنوبی‌جم در ترکیب اصلی استقلال قرار گرفت و غوغایی به پا کرد. دقیقه‌ی 38 با شوتی شنگین دروازه‌ی رحمان احمدی را باز کرد و البته روی گل‌بخودی حریف نیز تأثیر خودش را گذاشت. فردای آن روز ما که مدعی انتقال غیرقانونی پاتوسی به استقلال بودیم، علیه قوانین عجیب سازمان لیگ موضع گرفتیم که چرا سد راه حضور چنین بازیکنان باکیفیتی می‌شود.

پاتوسی در نیم‌فصل دوم 9 بار در لیگ برای استقلال به میدان رفته و 3 بازی آسیایی نیز انجام داده. ماحصل حضور 1051 دقیقه‌ای او در ترکیب استقلال، 4 گل زده، 4 پاس گل و تأثیر مستقیم روی گل دوم این تیم مقابل پارس‌جنوبی‌جم است. آیاندا پاتوسی مقابل ذوب‌آهن و در روز پیروزی 3 بر صفر استقلال، یک گل زد و یک بار هم با پاس زیبای خود باعث شد تا محمد دانشگر دروازه‌ی مظاهری را باز کند.

آیاندا پاتوسی مقابل فولاد هم یکی از گل‌های استقلال را در دقیقه‌ی 40 به ثمر رساند تا تیم شفر پیروزی 3 بر یک و خارج از خانه را تجربه کند. هافبک آفریقایی استقلال در روز تساوی مقابل العین هم در دقیقه‌ی 53 فرشید باقری را در موقعیت گلزنی قرار داد تا این بازیکن دروازه‌ی حریف اماراتی را باز کند. برابر الهلال اما یک بار دیگر تأثیر مستقیم پاتوسی را روی گل نخست استقلال مشاهده کردیم. جایی که او در دقیقه‌ی 5 توپ زیبایی ارسال کرد تا علی کریمی با ضربه‌ی سر تور دروازه‌ی حریف را بلرزاند.

---

 

اوج هنرنمایی آیاندا پاتوسی، مقابل سپاهان و در ورزشگاه نقش‌جهان بود. در وقت‌های تلف‌شده‌ی بازی در نیمه ی دوم و درست زمانی که همه منتظر به صدا در آمدن سوت پایان این دیدار حساس بودند، پاتوسی با دربیل چند بازیکن و البته شوتی سنگین دروازه‌ی پیام نیازمند را باز کرد تا استقلال به پیروزی ارزشمندی دست یابد.

آخرین تأثیر آیاندا پاتوسی را هم مقابل ماشین‌سازی در هفته‌ی بیست و ششم لیگ برتر دیدیم. جایی که او از مرکز زمین، پاس فوق‌العاده‌ای برای مهدی قائدی فرستاد تا مهاجم جوان استقلال دروازه‌ی دخسوس را در دقیقه‌ی 76 فرو بریزد و 3 امتیاز ارزشمند را به هواداران هدیه بدهد. شاید این گل را مهدی قائدی به ثمر رسانده باشد اما هرگز نمی‌توان نقش مهم آیاندا پاتوسی را نادیده گرفت. او پاس زیبایی ارسال کرد که از زمان خداحافظی مجتبی جباری و محرم نویدکیا از فوتبال، نمونه‌اش را کمتر در لیگ برتر دیده‌ایم.

---

 

آیاندا پاتوسی در 12 دیداری که پیراهن استقلال را پوشیده، روی 9 گل موثر بوده و همین باعث شده تا به بهترین بازیکن این تیم در نیم‌فصل دوم تبدیل شود. ستاره‌ای که از حالا بحث تمدید قراردادش با استقلال شنیده می‌شود، البته به شرطی که ماجرای تیام برای او تکرار نشود و این بازیکن آفریقایی مسیر جدایی را طی نکند.     

 

10  

captcha
تازه ها
بیشتر