ورزش ایران / شناسه خبر: 97207 / تاریخ انتشار : 1398/1/30 14:10
|
شروع رقابت های جودو قهرمانی آسیا

نخستین آزمون جودو بعد از تغییر رییس

ملی پوشان جودو در حالی رقابت خود را از امروز دربیست و هفتمین دوره پیکارهای قهرمانی آسیا در امارات آغاز می‌کنند که پیش از این در این رقابت قاره ای موفق به کسب ۵۷ مدال از ۲۱ دوره حضور خود شدند.

بیست و هفتمین دوره رقابت‌های جودوی قهرمانی آسیا از امروز شنبه به میزبانی امارات در ورزشگاه «شیخ الزاید» شهر فجیره آغاز می‌شود. تیم ملی جودوی ایران که برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی امارات شده است، رسما از شنبه ( 31 فروردین) مبارزات خود را در این دوره از رقابت‌ها آغاز می کند.

تیم ملی جودوی ایران در این دوره از رقابت‌های قهرمانی آسیا با ترکیبی متفاوت نسبت به دو سه سال گذشته حاضر شده است. مهمترین تغییر در کادر فنی دیده می شود به این ترتیب که مسعود خسروی نژاد هدایت جودوکاها را بر عهده دارد و مصطفی ریاحی‌فر، ابوالفضل محمودی، قاسم نوری زاده، محمد محمدی بریمانلو، ایمان نیک اقبال، محمد جمالی، حمیدرضا ملک زاده و مهدی فتحی پور ترکیب تیم را تشکیل می دهند. در بخش بانوان نیز مریم بربط، فاطمه برمکی و نرگس اسدزاده ملی‌پوشان جودوی بانوان کشورمان هستند که به عنوان نمایندگان تیم ملی بانوان ایران در فجیره امارات روی تاتامی می‌روند.

رقابت‌های قهرمانی آسیا بزرگسالان در سال ۲۰۱۹ در دو گروه مردان وز زنان تا روز سوم اردیبهشت در سالن ورزشی «شیخ زائد» شهر فجیره ادامه دارد. در این دوره از مسابقات ۲۹۳ جودوکار از ۳۹ کشور به روی تاتامی می‌روند که طبق برنامه کمیته مسابقات هر روز رقابت جودکاران از ساعت ۱۰ صبح در بخش مقدماتی آغاز و ساعت ۱۶ نیز مسابقات فینال و توزیع جوایز انجام می‌شود.

این دوره از مسابقات اولین آزمون آرش میراسماعیلی به عنوان جوان‌ترین رییس تاریخ جودوی ایران است. رییسی که خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا مبارزه کرده و پرافتخار‌ترین ملی‌پوش جودوی ایران در پیکارهای قهرمانی آسیا به حساب می‌آید. میراسماعیلی باید تلاش کند از دستاوردهای این دوره از رقابت‌های آسیایی برای ساختن تیمی منسجم و یکدست درتمام اوزان بهترین بهره را ببرد.

تیم ملی جودوی ایران که در چند سال گذشته و در بیشتر مواقع همواره در رقابت‌های مختلف با ترکیبی ناقص و چند نفره در تمامی میادین بین‌المللی معتبر حضور پیدا کرده امسال و بعد از روی کارآمدن میراسماعیلی با تغییر کادرفنی برای نخستین بار با ترکیبی کامل در این دوره از مسابقات آسیایی حاضر شده است. اتفاقی که می‌تواند برای این رشته رزمی نقطه عطفی برای ساختن آتیه‌ای روشن و پرامید باشد.

اما تیم ملی کشورمان روی تاتامی آسیایی جز در چند مورد، در ادوار مختلف حضورش در این رویداد خیلی حضور موفقی نداشته و شاید بخشی از دلیل آن حضور قدرت‌های جهانی جودو از جمله ژاپن، کره، مغولستان، ازبکستان، قزاقستان و...، درقاره کهن بوده، ولی عمده دلیل آن مشکلات داخلی جودوی کشور بوده است که امید می‌رود این مشکلات بالاخره دست از سر جودو بردارد. 

تنها قهرمانی جودوی ایران در جیجوی کره

رقابتهای قهرمانی آسیا تاکنون ۲۶ دوره برگزار شده که در مجموع ۲۱ دوره حضور جودوکاران ایران در این رقابت‌ها، نمایندگان ایران موفق به کسب ۵۷ مدال رنگارنگ از جمله ۱۲ مدال طلا، ۱۶ مدال نقره و ۳۰ مدال برنز شده‌اند.برهمین اساس و طبق آمار کسب شده توسط ستاره‌های جودوی ایران در طول این چند دوره سید محمود میران با ۱۲ سال حضور در اردوی تیم ملی و مبارزه در دو وزن با یک مدال طلا، سه نقره و هشت برنز به تنهایی ۱۲ مدال را کسب کرده و عنوان پرمدال ترین جودوکار ایران در این رقابت ها را یدک می‌کشد. همچنین، آرش میراسماعیلی با سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز به لحاظ کیفیت پرافتخارترین جودوکار ایران در مسابقات قهرمانی آسیا محسوب می‌شود. محمدرضا رودکی نیز با دو طلا و دو نقره و مسعود حاجی آخوندزاده با دو طلا، یک نقره و یک برنز عملکرد خوبی در رقابت‌های قهرمانی آسیا داشته‌اند. زین العابدین حقانی، مرحوم ساریخانی، علی معلومات و جواد محجوب دیگر مدال‌های طلای کشورمان در این رقابت‌ها را کسب کرده‌اند.

اوج هنرنمایی جودوکاران ایران در مسابقات ۲۰۰۸ جیجوی کره جنوبی بود. جایی که تیم ایران چند ماه قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن به ثبت بهترین نتیجه برای کسب سهمیه المپیک در اکثر اوزان نیاز داشت. حضور شش عضو تیم ایران در فینال اوزان هشتگانه این دوره از رقابت‌هاباعث تعجب کارشناسان جودو شد. دو مدال طلا توسط میراسماعیلی و علی معلومات، چهار مدال نقره با درخشش آخوندزاده، ملک‌محمدی، رودکی و میران و تک برنز حسین قمی باعث شد تیم ایران در بخش مردان برای نخستین بار در تاریخ این رشته رزمی قهرمان آسیا شده و در هفت وزن جواز حضور در المپیک را کسب کند.

بعد از این رقابت ها تیم ملی ایران در بیستمین دوره رقابت‌های آسیایی جودو افت فاحشی از لحاظ عملکردی داشت و با تک مدال برنز احسان رجبی در رقابت‌های ۲۰۰۹ چین تایپه تا مکان نهم در جدول امتیازی رقابت‌های آسیایی سقوط کرد. تیمی که با هدایت محمود میران، غیبت نامدارانی چون آخوندزاده، خود میران به عنوان ورزشکار، رودکی، ملک محمدی، سرلک و حضور چند جوان جویای نام راهی تایوان شده بود. اما با کسب نتیجه‌ای ضعیف تقریبا به عنوان ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ حضور تیم ملی جودوی ایران در این رقابت‌ها ثبت شد.

5/ 2

captcha
تازه ها
بیشتر