تراکتورسازی / شناسه خبر: 97155 / تاریخ انتشار : 1398/1/28 16:53
|
تراکتورسازی ناکامی در رشت را فراموش می‌کند؟

حالا نوبت لیکنز است

مربی بلژیکی حالا اولین چالش سخت روی نیمکت تراکتور را تجربه می‌کند و باید تیمش را پیش از بازی‌های حساس هفته‌های پایانی جمع کند و به آرامش برساند.

حالا نوبت لیکنز است

آرمن ساروخانیان / ژرژ لیکنز دی ماه سال گذشته به تبریز آمد و بعد از توشاک و تقوی سومین سرمربی است که این فصل روی نیمکت تراکتورسازی نشست. با وجود سابقه هدایت تیم ملی بلژیک، خاطره مهمی از او در ذهن طرفداران فوتبال نبود و همه منتظر بودند تا ببینند انتخاب جدید زنوزی چه عملکردی خواهد داشت؟  

او تراکتور را در شروع نیم فصل دوم و  رده چهارم جدول تحویل گرفت. تیم تبریزی در آن زمان با سپاهان صدرنشین پنج امتیاز اختلاف داشت و پدیده و پرسپولیس را هم بالاتر از خودش می‌دید.

لیکنز توانست نتایج خوبی بگیرد و تیمش را تا رده دوم جدول بالا بکشد. تراکتور پیش از شکست هفته گذشته در رشت بهترین عملکرد را در نیم فصل دوم داشت و حالا این عنوان را همراه پرسپولیس به طور مشترک در اختیار دارد (23 امتیاز از 10 بازی).

این اولین شکست لیکنز در تراکتورسازی بود و نه یک شکست عادی. این ناکامی تحت تاثیر اشتباهات فروزان قرار گرفت که تا پیش از این توانسته بود رکورد کلین‌شیت در لیگ هجدهم را به نام خودش ثبت کند. شایعاتی که در فضای مجازی درباره این دروازه‌بان بوجود آمد، شرایط را سخت‌تر کرد و مالک باشگاه تسلیم این هجمه شد و تصمیم به اخراج او گرفت.

مربی بلژیکی حالا اولین چالش سخت روی نیمکت تراکتور را تجربه می‌کند و باید تیمش را پیش از بازی‌های حساس هفته‌های پایانی جمع کند و به آرامش برساند. تراکتورسازی پیش از این شکست شرایط خیلی خوبی برای قهرمانی داشت و امیدوار بود با شکست پرسپولیس در تبریز صدر جدول را از این تیم بگیرد. تراکتور هنوز هم شانس قهرمانی دارد، هرچند کارش نسبت به قبل سخت‌تر شده.

تراکتور جمعه میزبان پیکان است و مهمترین وظیفه لیکنز در این بازی ترمیم روحیه بازیکنان خواهد بود. رقابت نباید فراموش کرد که از دست رفتن قهرمانی تنها سناریوی تلخ برای تراکتورسازی نیست و در صورت تداوم این بحران این تیم حتی ممکن است سهمیه را هم از دست بدهد.

لیکنز چه کرده؟

لیکنز در تبریز تلاش کرد کارش را در آرامش پیش ببرد و خبری از مصاحبه‌های جنجالی و خط و نشان کشیدن برای رقبا نبود. او روی تیمش تمرکز کرد و توانست برای تراکتور ترکیبی پیدا کند که تعادل خوبی در دفاع و حمله داشت. لیکنز روی این ترکیب اصرار داشت و غیبت در لیگ قهرمانان آسیا کمک کرد که او مجبور به تغییرات زیادی در این ترکیب نشود.

تراکتور  با سیستم 1-3-2-4 انتخابی این مربی استحکام دفاعی خوبی داشت. برنامه مربی بلژیکی این بود که اول گل نخورد و برای گل زدن به حملات سریع، خلاقیت مهره‌های تهاجمی تیم و حتی اشتباهات حریف (بازی استقلال) دل ببندد. در تیم لیکنز دو هافبک دفاعی حضور دائمی مقابل خط دفاعی دارند و تیم معمولا با چهار بازیکن (دژاگه، شجاعی، سوگیتا و استوکس) در حملات شرکت می‌کند. اسماعیلی‌فرد و حاجی‌صفی، دو مدافع کناری هرچند در حملات حضور موثری دارند، ولی همیشه مراقبند که فضای پشت سرشان خالی نشود.

با همین فوتبال حسابگرانه بود که تراکتور در 9 بازی نیم فصل دوم توانست 8 بار دروازه‌اش را بسته نگه دارد و تنها گلی که دریافت کرد در بازی با نساجی روی اشتباه حاجی‌صفی بود.

بازی با سپیدرود اولین بار در دوران مربیگری لیکنز بود که تراکتور گل اول بازی را خورد تا این تیم با شرایط غیرمنتظره‌ای روبرو شد. هرچند شجاعی توانست خیلی زود گل تساوی را بزند، ولی ساختار دفاعی مستحکم تراکتور در این بازی به هم ریخته بود و مهاجمان سپیدرود توانستند بارها در موقعیت گل قرار بگیرند.

لیکنز چه می‌کند؟

تمرینات تراکتور بعد از شکست در رشت یک روز تعطیل شد و شروع تمرینات از روز یکشنبه با جلسه لیکنز شروع شد. درباره این جلسه آمده: «لیکنز از بازیکنان خواست این باخت و حواشی‌اش را فراموش و روی بازی‌های بعدی تمرکز کنند. او معتقد است بازیکنان با اتحاد و همدلی می‌توانند به صدر جدول رده بندی لیگ برتر برسند. لیکنز پیش از این هم نگفته بود که به دنبال قهرمانی است و از بازیکنانش خواست در نهایت آرامش و بدون استرس کار خود را جلو ببرند تا در پنج مسابقه پایانی به موفقیت برسند.»

بازسازی روحیه تیم اما کافی نیست و لیکنز تغییراتی را هم در ترکیب تیمش خواهد داشت. غیبت فروزان در این بازی قطعی است و اخباری درون دروازه می‌ایستد. این دروازه‌بان در شرایط مسابقه نیست و لیکنز باید امیدوار باشد که اشتباهی از او سر نزند.

دومین تغییر می‌تواند بازگشت سوگیتا به ترکیب اصلی باشد. هافبک ژاپنی مدتی مصدوم بود و ساسان انصاری به جای او در گوش چپ بازی می‌کرد. لیکنز در قلب دفاع به زوج سلیمی و طیبی اعتماد کرده، ولی مدافعان میانی این تیم بخصوص طیبی در رشت عملکرد خوبی نداشتند و شاید لیکنز در این بخش هم دست به تغییر بزند.

پیکان، حریف جمعه تراکتورسازی در وضعیتی بحرانی است و از پنج بازی قبلی تنها دو امتیاز گرفته. تیم فرکی سه بازی اخیرش را باخته و در این 270 دقیقه تنها یک بار توانسته گل بزند. بردن پیکان کمک می‌کند تراکتورسازی موقعیتش در کورس قهرمانی را حفظ کند، ولی بعد از آن دو بازی سخت مقابل ذوب‌آهن و پرسپولیس در انتظار تیم تبریزی خواهد بود.

اگر شکست سه بر یک مقابل سپیدرود را کنار بگذاریم، لیکنز در 9 بازی قبلی عملکرد خوبی داشت و توانست استقلال، سپاهان و پدیده، سه تیم مدعی را در تبریز شکست دهد. مربی بلژیکی اما از این هفته شرایط متفاوتی در پیش دارد و در این پنج بازی باید از تجربه‌اش برای بازگرداندن تراکتور به مسیر صعودی استفاده کند.

9

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر