ورزش ایران / شناسه خبر: 97141 / تاریخ انتشار : 1398/1/28 15:13
|
شروع کار شاگردان برخواه از دوم اردیبهشت در چین

محک مدعیان المپیکی آسیا در نینگبو

کادرفنی تیم ملی وزنه برداری کشورمان با اعزام تیمی متحول شده به رقابت های وزنه برداری قاره آسیا بدنبال محک وزنه برداران جوان خود و دستیابی به یک ترکیب ایده ال برای درخشش دررقابت های جهانی تایلند است.

رضاعباسپور - شمارش معکوس برای شروع رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی قاره کهن(آسیا) در شهر نینگبو چین به پایان رسید تا ستاره‌های جهانی و المپیکی وزنه‌برداری آسیا به میزبانی یکی از مدعیان صاحب سبک وزنه‌برداری جهان یعنی کشور چین، اندازه و توان رکوردی خود را در کوران رقابت با رقبای نامدار و شناخته شده خود محک جدی بزنند. شاگردان حسین برخواه نیز که تقریبا با ترکیبی متحول شده نسبت به رقابت‌های جهانی 2018 ترکمنستان و بازی‌های آسیایی اندونزی در آوردگاه آسیایی 2019 چین شرکت می‌کنند، بیش از هرچیز دیگری ابتدا به دنبال سنجش توانمندی رکوردی خود هستند و سپس برای عبور از یک میدان مهم و معتبر گزینشی المپیک 2020 توکیو تلاش می‌کنند.

بعد از پایان رقابت‌های جذاب و دیدنی وزنه‌برداری قهرمانی قاره اروپا در سال 2019 که به میزبانی شهر باتومی کشور گرجستان برگزار شد و با درخشش وزنه‌برداران کشور میزبان خصوصا رکوردشکنی غول گرجستانی‌ها یعنی لاشاتالاخادزه همراه بود، قطعا رقابت‌های وزنه‌برداری قاره آسیا - که این رویداد نیز به عنوان یکی از میادین معتبر گزینشی بازی‌های المپیک 2020 توکیو به شمار می‌رود - به اندازه مسابقات اروپایی وزنه‌برداری برای کشورهای آسیایی و وزنه‌برداران مدعی قاره کهن ارزشمند و سرنوشت ساز است. زیرا این رقابت‌ می‌تواند خصوصا برای ستاره‌های وزنه‌برداری آسیا حکم باز شدن یکی از درهای ورودی در مسیر بازی‌های المپیک توکیو باشد.

***

شاگردان برخواه که از ماه‌ها پیش برای حضور در این رقابت مهیا می‌شوند، برای شرکت در وزنه‌برداری قهرمانی آسیا اندکی از لحاظ مهره‌چینی با تغییرات مختصری مواجه شده اند. انصراف کیانوش رستمی ملی‌پوش دسته 96 کیلوگرم کشورمان از حضور در این رقابت آسیایی و یا مصدومیت سعید علی‌حسینی و وزنه نزدن او در رقابت‌های وزنه‌برداری قاره کهن دست به دست هم داد تا محمدحسین برخواه به اجبار و قبل از اعزام تیم به رقابت‌های وزنه‌برداری آسیایی چین دست به ترکیب ابتدایی تیم ملی بزرگسالان برده و در دو وزن تغییراتی را ایجاد کند.

برخواه در دسته 81 کیلوگرم، میرمصطفی جوادی ملی‌پوش جوان و باانگیزه را که به عنوان وزنه‌بردار ذخیره کیانوش بود را جایگزین او کرد. همچنین در دسته 109+ کیلوگرم نیز برخواه به جای علی‌حسینی قرار است محسن دادرس دیگر وزنه‌بردار ذخیره تیم ملی در این وزن را به نینگبو چین اعزام کند. بنابراین ترکیب نهایی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در این دوره از رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی قاره آسیا را به ترتیب میرمصطفی جوادی در دسته 81 کیلوگرم، علی میری و مسعود چترایی در دسته 87 کیلوگرم، سید ایوب موسوی در دسته 96 کیلوگرم، رضا بیرانوند و امیر حقوقی دردسته وزنی 102 کیلوگرم، علی هاشمی و کیا قدمی در دسته 109 کیلوگرم و درنهایت علی داودی و محسن دادرس نیز در دسته 109+ کیلوگرم  تشکیل می دهند. البته درباره سعید علی حسینی هم گفته می‌شد برای دادن آزمایش دوپینگ و عبو از یک مسابقه گزینشی المپیک قرار است به چین اعزام شود که باید دید با توجه به تغییر ترکیب اصلی تیم ملی وضعیت به چه شکلی برای این وزنه‌بردار پیش می آید.

ایرانی ها از 2 اردیبهشت روی تخته می‌روند

رقابت های وزنه‌برداری قهرمانی آسیا رسما از امروز 18 آپریل (29 فروردین ماه) در شهر نینگبوی چین آغاز می‌شود و قرار است تا روز 28 آپریل ( 8 اردیبهشت‌ماه ) در این شهر ادامه داشته باشد. میهمانان و کشورهای شرکت کننده در این رقابت قرار است در هتل پن پاسفیک نینگبو اسکان داده شوند. هتلی که فاصله اش تا محل برگزاری مسابقات آسیایی و سالن تمرینی وزنه‌برداران و تیم‌های شرکت کننده (سالن ژیمناستیک یونگور نینگبو) فقط (2 کیلومتر) است و (7 دقیقه) نیز از نظر زمانی مسافت آن تا محل اسکان تیم‌ها تخمین زده شده است.

میزبان مسابقات یعنی کشور چین که خود به عنوان مدعی اصلی کسب عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌ها به شمار می‌رود، مبلغ ورودیه برای هر ورزشکار حاضر در این رقابت‌ها را (120 دلار) اعلام کرده است.علاوه برآن مسئولین و سرپرستان تیم‌های شرکت‌کننده در این رویداد باید سوای هزینه اسکان و تغذیه شرکت‌کننده‌های خود مبلغ(50 دلار) نیز برای هزینه آزمایش دوپینگ به برگزارکننده مسابقات که از سوی فدراسیون جهانی در محل برگزاری مسابقات مستقر شده است پرداخت نماید. تاریخ ورود تیم‌ها نیز از امروز 29 فروردین 98 در شهر‌نینگبو اعلام شده است. همچنین تیم ملی وزنه‌برداری ایران نیز که با ترکیب اعلام شده فوق قرار است در این دوره از پیکارها حاضر شود، پس از اینکه فردا به کشور چین اعزام شد، بعد از چند روز تمرین رسما از روز (2 اردیبهشت‌ماه) با رفتن میرمصطفی جوادی در وزن 81 کیلوگرم روی تخته کار خود را در این دوره از رقابت‌ها آغازمی‌کند.

رقابت‌های وزنه‌برداری آسیایی 2019 چین طبق اعلام کمیته برگزاری مسابقات اگر چه به عنوان مسابقه گزینشی المپیک به شمار می‌رود اما در اوزان 10 گانه و براساس قوانین برگزاری مسابقات قاره‌ای و جهانی در اوزان دهگانه مردان و زنان به ترتیب زیر طراحی و اجرا می‌شود.

در بخش مردان وزنه‌برداران در اوزان (55، 61، 67، 73، 81، 87، 96، 102، 109 و109+ کیلوگرم) برگزار می‌شود. همچنین، در بخش بانوان به ترتیب وزنه‌برداران بانوی کشورمان درصورت اعزام به این رقابت‌ها در اوزان (45، 55، 59، 64، 71، 76، 81، 87 و 87+ کیلوگرم) به روی تخته می‌روند. طبق زمانبندی اعلام شده، امروز (29 فروردین) قرار است، جلسات و کنگره‌های مختلف قاره آسیا از جمله جلسه کمیته‌های مختلف کنفدراسیون آسیا، کنگره هیات رییسه آسیا و از همه مهمتر کنگره مربیان برای مشخص شدن لیست نهایی شرکت‌کنندگان و رکوردهای ورودی قطعی آنها برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا برگزار شود.

چشم‌انتظار درخشش فوق سنگین‌های ایران

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا با رفتن وزنه‌برداران اوزان 55 کیلوگرم مردان و 45 کیلوگرم بانوان از روز جمعه (30 فروردین) روی تخته مسابقه در سالن ژیمناستیک یونگور نینگبو رسما کلید می‌خورد و تا روز 7 اردیبهشت ماه که روز پایانی مسابقات و برگزاری رقابت اوزان سنگین یعنی دسته‌های وزنی 109 و 109+ کیلوگرم است ادامه دارد. این رقابت قطعا با رفتن فوق سنگین‌های قدرتمند و جوان کشورمان(علی داودی و محسن دادرس) روی تخته مسابقه و جدال آنها با رقبای آسیایی دیدنی و جذاب است. خصوصا بعد از درخشش لاشا تالاخادزه گرجستانی در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا و رکوردشکنی این وزنه‌بردار قدرتمند در شهر باتومی گرجستان. اگرچه با مثبت شدن تست دوپینگ رستم جانگبایف وزنه‌بردار فوق سنگین قدرتمند ازبکها قبل از رقابت‌های آسیایی این وزنه‌بردار قطعا از وزنه‌زدن در رقابت‌های آسیایی چین محروم شده استف اما بازهم رقابت داودی جوان و آینده‌دار با برخی از فوق سنگین‌های مطرح آسیایی از کشورهای ترکمنستان، چین میزبان و یا حتی چین تایپه در نوع خود دیدنی و جذاب به نظر می‌رسد. خصوصا این رقابت برای کادرفنی تیم ملی کشورمان که بدنبال پس گرفتن عنوان قویترین مرد دنیا در دسته فوق سنگین هستند قطعا بسیار مهم و حساس است.

جدال موسوی با ایلیای قزاق  و تائوی چینی در نبود رستم وسهراب

یکی دیگر از رقابت‌های جذاب و دیدنی مسابقات آسیایی 2019 چین قطعا رقابت دسته 96 کیلوگرم این دوره از مسابقات است. رقابتی که در نبود کیانوش رستمی و سهراب مرادی دو ستاره ایرانی حاضر در این وزن برگزار می‌شود. اما در نبود این دو ستاره عنواندار آسیایی سید ایوب موسوی ملی‌پوش برنزی ایران در رقابت‌های جهانی 2017 آمریکا در دسته 96 کیلوگرم برای تثبیت خود در این وزن باید به مصاف دو اسطوره عنواندار و شناخته شده وزنه‌برداری دنیا یعنی ایلیا ایلین قزاق و تیان تائوی چینی برود. چهره‌هایی شناخته شده و استخوان خرد کرده در وزنه‌برداری دنیا که قطعا سیدایوب موسوی برای جدال با آنها و کسب سکوی قهرمانی در رقابت‌های آسیایی مسیر بسیار دشواری را پیش رو دارد. البته ابراهیم فارس وزنه‌بردار جوان اما خوش آتیه قطری‌ها نیز در این وزن یکی دیگر از مدعیان کسب مدال آسیایی در چین به شمار می‌رود. جوانی که خیلی خوب در طول این سالها رشد کرده و جایگاه بسیار خوبی را در وزنه‌برداری دنیا و این وزن به خود اختصاص داده است.

5/ 1

captcha
تازه ها
بیشتر