ورزش ایران / شناسه خبر: 97132 / تاریخ انتشار : 1398/1/28 14:24
|

فدراسیون‌های مختلف در سال جاری برنامه‌های فشرده‌ای دارند تا ورزشکاران را برای حضور در رقابت‌های انتخابی کسب سهمیه المپیک 2020 آماده کنند و در این بین سلامت ورزشکاران و موضوع کنترل دوپینگ در موردشان اهمیت زیادی دارد. شاید همانقدر که طی مراحل آماده‌سازی فنی آنها اهمیت دارد، بحث سلامت جسمانی و دور کردن‌شان از مواد نیروزا ممنوعه حائز اهمیت است. مسئله‌ای که مورد نظر مسوولان مربوطه هم است و در این بین روی همکاری متقابل ورزشکاران نیز تاکید دارند.

غلامرضا نوروزی، دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با اشاره به برنامه‌های فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای نظارت بر ورزشکاران اعزامی به المپیک و به خصوص ورزشکاران شانس مدال می‌گوید:« این برنامه‌ها در حوزه سلامت جسمانی و مبارزه با دوپینگ پیگیری می‌شود. در هر دو حوزه هم به همکاری خودِ ورزشکاران نیاز داریم به خصوص برای مبارزه با دوپینگ که از طرف وادا نیز پیگیری می‌شود.»

او همچنین از برنامه‌های مربوط به معاینه سلامت ورزشکاران می‌گوید:« تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران اعزامی مانند همیشه در برنامه است. فدراسیون پزشکی ورزشی از حالا آماده است تا معاینه ورزشکاران را انجام دهد اما هنوز نفرات فدراسیون‌ها مشخص نیستند.»

دبیرکل نادو درباره برنامه‌های ضد دوپینگ نیز توضیح می دهد:« دوره‌های آموزشی لازم برای تیم‌ها و ورزشکاران اعزامی برگزار می‌شود.» او با این توضیح کوتاه نکاتی را به ورزشکاران توصیه می‌کند:« ورزشکاران در آستانه المپیک خیلی دقیق‌تر از سوی وادا کنترل می‌شوند. مأموران این نهاد بین المللی تا پیش از المپیک سه بار به صورت سرزده اقدام به نمونه گیری از این دسته ورزشکاران می‌کنند. البته احتمال دارد در برخی مواقع هم این مأموریت به نادو ایران واگذار شود اما در هر صورت خودِ آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مدیریت تست دوپینگ این دسته ورزشکاران را بر عهده دارد. وادا بر اساس اطلاعات مکانی که از ورزشکاران موردنظر در اختیار دارد و زمان تمرینات و اردوهای شأن، اقدام به نمونه گیری سرزده از آنها می‌کند. بنابراین ورزشکاران باید هر گونه تغییر و جابه جایی را به اطلاع وادا برسانند.»

نوروزی با اشاره به قوانین موجود می‌گویید:« اگر ماموران وادا، در مراجعه اول و دوم با غیبت ورزشکار مواجه شوند به تذکر اکتفا می‌کنند اما در صورت مواجه شدن با سومین غیبت طبق قوانین برخورد می‌کنند.»

4/360

 

captcha
تازه ها
بیشتر