فوتبال ایران / شناسه خبر: 97099 / تاریخ انتشار : 1398/1/27 15:52
|
آن شادی به خاطر هواداران بود

شفر: شنیدم کلینزی به ایران نمی‌آید

از وینفرد شفر درباره احتمال مربیگری کلینزمن در تیم ملی پرسیده‌اند که او از شنیده هایش درباره احتمال همکاری این مربی نام آشنا با فوتبال ایران پرده برداشته و به نوعی این موضوع را منتفی دانسته.

وینفرد شفر، سرمربی خوشحال استقلال پیش از بازی با ماشین سازی بار دیگر به پیروزی اش مقابل سپاهان اشاره کرد تا مشخص شود از آن برد عمیقا خوشنود است:« بازی گذشته بسیار سخت بود و یکی از بازی‌های مهم ما بود. داور یک گل ما را نپذیرفت و در دقیقه ۹۷ گل زدیم که گل بسیار خوبی بود. بازی یک ضرب دو ضرب انجام دادیم. آن بازی و بردش مثل نمک سوپ بود. آن همه احساس و هیجان داشت. کادر پزشکی، مربیان و همه فوق‌العاده بودند. فوتبال همین است. در بیرون از هتل ما در اصفهان حدود ۳۰۰-۵۰۰ نفر هوادار وجود داشتند و در مورد تیم مثبت صحبت می‌کردند. خیلی از بازیکنان ما نتوانستند شب قبل خوب بخوابند زیرا هواداران زیادی در بیرون از هتل بودند. شاید آنها سالی یکبار ما را ببینند.» شفر دلیل خوشحالی عجیبش در آن بازی را خوشحالی هوادارن اعلام کرده است! او ادامه داد:« ما به خاطر تماشاگران می‌خواستیم بازی را ببریم. من عاشق آن هوادارانم و به خاطر آنها خوشحال بودم. خیلی افراد دیگر هم بودند که با هواداران سلفی می‌گرفتند. وقتی آنها سلفی می‌گیرند چرا ما خوشحال نباشیم. ما خوشحال بودیم چون روی پای خودمان ایستادیم و دوباره برگشتیم. نمی‌توانم به آنها بگویم خوشحال نباشند یا به بازیکنانم بگویم خوشحالی نکنند. شاید خیلی‌ها خوششان نیاید ولی من سرمربی استقلال هستم.»

شفر درادامه حرف هایش به مرخصی قبل از بازی با سپاهان که به مجیدی داده بود اشاره کرد. شفر ادامه داد:« قبل از بازی با سپاهان مادر بزرگ فرهاد مجیدی فوت کرد و من به او گفتم سه روز به مرخصی برود و در مراسم شرکت کند. چون در ایران همه احساسی و به هم خیلی نزدیک هستند. من برای مجیدی آرزوی بهترین ها را دارم و همین طور برای روح الله باقری که سال گذشته پدرش را از دست داد. من باقری را جریمه و تعلیق کردم، چون بعد از دربی بین دو نیمه و بعد از پایان بازی کار خوبی انجام نداد، اما اگر دقت کرده باشید، بعد از بازی با سپاهان هم گفتم که دو بازیکن بایرن‌مونیخ وسط زمین دعوا کردند. تأکید کردم دعوا، نه جروبحث، و مربی به آنها گفت شما را جریمه می‌کنم چون به بازیکنانم نیاز دارم. بعد از بازی هم شنیدم یکی از آن دو بازیکن گل زد و خیلی هم خوب کار کرد. این همان نکته‌ای بود که من به مدیرعامل باشگاه هم گفتم. چون ما بازی‌های مهمی داریم و باید تا آخر فصل با همه تیم‌ها بجنگیم. در مورد اتفاقات رخ‌داده هم می‌شود آخر فصل حرف زد. خوشحال نیستم باقری آن کارها را انجام داد، ولی من صحبت‌هایی را در رختکن انجام دادم که شاید خیلی‌ها بدانند آن صحبت‌ها چه بوده اما این صحبت‌ها درون‌خانوادگی و در جمع بازیکنان تیم ما بود.»

شفر درادامه حرف هایش به خاطره ای از اوتمار هیتسفیلد اشاره کرد:« زمانی که اوتمار هیتسفیلد سرمربی تیم ملی سوئیس بود یک بازی تیمش دچار اشتباه شد که من در مورد این موضوع با وی صحبت کردم. از او سوال کردم آیا این بازیکن را کنار می‌گذاری، که هیستفیلد پاسخ داد؛ اگر بخواهم هر روز یک نفر را اخراج کنم برای بازی بعد دیگر بازیکنی ندارم که به زمین بفرستم. کار فرشید باقری خیلی بد بوده و باید متعادل رفتار می‌کرد، اما او بعد از بازی در رختکن گریه می‌کرد و ناراحت بود. این را هم بگویم که من در ماه فوریه نکاتی را برای قرارداد جدید بازیکنان به مدیرعامل گفتم که خیلی مهم است. مثلا صیادمنش که الماس استقلال است، باید در این تیم بماند. اگر در اروپا در باره او صحبت کنید، یک میلیون دلار قیمت دارد و ۴-۳ سال دیگر این بازیکن ۶-۵ میلیون دلار قیمت خواهد داشت. من می‌گویم او در استقلال بماند، برای آنکه قدم بعدی را خوب بردارد. شما دیدید امید نورافکن راهی بلژیک شد و ۸۰ درصد افت کرد. اما حالا برگشته تا خودش را پیدا کند.»

درجلسه اخیر هیات مدیره استقلال چه گذشت؟ شفر پاسخی برای این سوال دارد. پاسخی احساسی:«باید حرفه‌ای باشیم. جلسه بسیار بسیار خوبی با اعضای هیات مدیره داشتم و اعضای هیات مدیره باید با ما نزدیک باشند،‌یکی از اعضای هیات مدیره گفت بازیکنان باید بمانند و این دقیقا همان چیزی است که ما می‌خواهیم. نمی‌دانم شاید در رابطه با بازیکنان فصل جدید موضوعاتی را شنیده باشید. این کار من با اعضای هیات مدیره است. هیات مدیره هم باید به ما کمک کند تا زمین خوبی برای تمرین داشته باشیم و مشکلات مالی‌مان کم شود. این عالی است و اولین بار بود که اعضای هیات مدیره را می‌دیدم. آنها باید به ما نزدیک شوند. همه اعضای هیات مدیره صادق بودند، خوشحالم که می‌توانیم با هم در استقلال جدید کار کنیم. صد درصد می‌توانیم خیلی خوب با هم کار کنیم.» آینده رحمتی با استقلال چه خواهد شد؟ شفر خود درباره این سوال پیش قدم است:«او بازیکنی است که در گذشته و در آینده خیلی خیلی برای ما مهم است. او یک بازیکن باشخصیت برای استقلال است و زمان های سختی که داشتیم به تیم کمک کرده است. برای تیم ما کار کرده و هیچ وقت علیه تیم کاری نکرده است. منصفانه نیست که برخی رسانه‌ها علیه او مطلب می‌نویسند. او در تیم مل یک جنتلمن است. به حسینی هم خیلی کمک کرده است، به خاطر تجربه زیادی که داشته. نمی‌خواهم در مورد ایشان بد صحبت کنند. او بازیکن ماست و به او اعتقاد دارم.»

شفر با این توضیحات بلند بالا به بازی با ماشین سازی تبریز رسید. دیداری که به نظر برای استقلال ساده می‌آید:« من بازی این تیم مقابل فولاد را دیدم. در بازی قبل خیلی از بازیکنان ما بیرون بودند. شنیده‌ام که مالک هر دو باشگاه یک نفر است، ‌بنابراین ماشین‌سازی نه با صد درصد بلکه با ۱۲۰ درصد توان شان مقابل ما بازی می کنند. باید ببینیم کدام بازیکنان برای این بازی آماده هستند. بازی قبل برای ما سخت بود. بعد از بازی با الهلال، صبح رسیدیم و بعد از بازی قبلی هم نصف شب رسیدیم. باید ببینیم کدام بازیکنان آماده هستند تا در ترکیب قرار بگیرند. بعد از آن هم با الهلال در ابوظبی بازی داریم.»

---

شفر تاکید دارد که هوادارن استقلال در این شرایط تیم را تنها نگذارند:« سه ماه قبل گفتم که به همه بازیکنانمان نیاز داریم. همه آنها باید از نظر جسمانی و ذهنی آماده باشند تا به زمین بروند. باید باهوش بازی کنیم و با هیجان باشیم. در بازی مقابل سپاهان هم در ۱۵ دقیقه آخر پرس کردیم و مرتضی تبریزی و منشا را به زمین فرستادیم که پرس خوبی هم انجام دادیم. مشخص بود که می‌توانیم به آن گل برسیم. مقابل ماشین سازی هم هم می‌خواهیم برنده شویم. بازی بسیار سختی است. از هواداران هم می‌خواهم مقابل ماشین سازی به ورزشگاه بیایند و به تیم کمک کنند. حتما شما می‌دانید که بازی‌های خارج از خانه را بیشتر از بازی‌های داخل خانه را برده‌ایم، پس از هواداران درخواست می‌کنم که لطفا به ورزشگاه بیایند و ما را حمایت کنند و به ما قدرت بدهند. همه ما استقلال را دوست داریم و همه بازیکنان و کادر ما آبی هستند.»

آیا شفر می‌داند که همشهری اش کلینزمن به تیم ملی فوتبال ایران خواهد آمد یا خیر؟ او برای این سوال پاسخی دارد:« اسم مستعار او کلینزی است. او در اشتوتکارت بازی می‌کرد و او را می‌شناسم. تیم من مقابل اشتوتکارت بازی کرده. مربی آلمان و همچنین تیم ملی آمریکا هم بوده است. در نیمه نهایی در آتلانتا در مسابقه‌ای که ۸۰ هزار نفر تماشاگر داشت، جامائیکا با آمریکا بازی کرد و ۲ بر یک پیروز شدیم. جامائیکا در مقایسه با آمریکا شاید به اندازه شهر نیویورک باشد، اما ما در آن بازی پیروز شدیم و به فینال کونکاکاف رفتیم. من با برتی فوتس دوست هستم، با او در گلادباخ هم بازی بودم. زمانی که جامائیکا،‌ آمریکا را شکست داد همه می‌گفتند که جامائیکا شانسی برای بردن در این بازی ندارد، زیرا سطحش پایین‌تر از آمریکااست. اما بعد از ۲۰ دقیقه ۲ بر صفر از حریف پیش بودیم. با کلینزمن دوست هستم اما شنیده بودم او به ایران نمی‌آید. البته با او در ارتباط هستم ولی نمی‌دانم قرار است بیاید یا نه. با این حال  قبلا هم گفته‌ام و دوباره تکرار می‌کنم؛ مربی تیم ملی ایران باید نیمی از سال را در اینجا باشد. همکاری مربیان ملی و باشگاهی در ایران بسیار مهم است. ضمن آنکه استعدادهای زیادی داریم که باید از آنها استفاده شود. بازیکنان آکادمی هفته‌ای ۲ یا ۳ جلسه باید با مربیان تیم ملی کار کنند. کلینزمن مربی خوبی است، ولی صحبت کردن و تصمیم نهایی در مورد او برعهده من نیست. درباره تیم ملی باید به نکته ای اشاره کنم. همکاری سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی باید بسیار نزدیک باشد. در آلمان این مسائل طبیعی است. یوآخیم لو سرمربی تیم ملی آلمان همه بازی‌ها را می‌بیند و بازیکنانش را انتخاب می‌کند. برتی فوگتس، بکن بائر، شول و لو همگی این کار را می‌کردند و با مربیان باشگاهی در ارتباط بودند. من ۱۰ سال سرمربی کارلس‌روهه بودم و مربیان ملی در خصوص اولیور کان و شول با من صحبت می‌کردند. سرمربی تیم ملی ایران باید با برانکو، مربیان دیگر و خود من صحبت کند و نظرات آنها را بگیرد.

آیا اعضای هیات مدیره استقلال درحال مذاکره با مربیان دیگر پیرامون حضور دراین تیم هستند؟ شفر پاسخی برای این سوال دارد:« شایعه که همیشه هست، ولی این موضوع کار من است.من باید تیمم را بسازم و باید بدانم چه بازیکنانی را برای چه پست‌هایی نیاز دارم. من اسامی را به باشگاه می‌دهم و باشگاه هم بررسی می‌کند که آیا جذب بازیکنان شدنی است یا خیر. پازلی که درون تیم است با نظر مربی انتخاب می‌شود. من ابتدا باید ابتدا بدانم چه بازیکنانی می‌مانند و چه بازیکنانی می‌روند. اسامی مدنظرم را هم به باشگاه داده‌ام ولی ابتدا باید بدانم کدام بازیکنان ماندنی هستند و کدام رفتنی.»

وی در پاسخ به این سوال که ظاهرا بازیکنانی که هیات مدیره در حال مذاکره با آنها هستند،‌بازیکنان جدید این تیم خواهند بود و آیا شفر نام آنها را به باشگاه داده یا خیر، گفت:« دوباره می‌گویم؛ در جلسه‌ای که با اعضای هیات مدیره داشتیم، صحبت‌های خوبی مطرح شد و هیچ کس علیه سرمربی تیم حرف نزد. اعضای هیات مدیره هم می‌دانند ما مشکلاتی نظیر زمین تمرین و پرداخت حقوق‌ها داریم و مطمئنا این عزیزان برای آوردن پول و تهیه زمین تمرین تلاش خواهند کرد.»

10-1

captcha
تازه ها
بیشتر