ورزش ایران / شناسه خبر: 97079 / تاریخ انتشار : 1398/1/27 13:26
|

از ابتدای سال جاری، مسوولان وزارت ورزش اظهار نظر روشن و شفافی درباره بحث‌های روز ورزش نداشته‌اند و همین بهترین دلیل است برای اینکه از کنار مصاحبه داورزنی با رادیو به راحتی نگذریم. او از مشکلات مالی فدراسیون‌ها می‌گوید؛ به ابهام‌هایی که درباره استخر قهرمانی آزادی وجود دارد، پاسخ می‌دهد و در ادامه به فوتبال و چند موضوع دیگر می‌رسد. پاسخ‌هایی که برخی از آنها ابهام‌های تازه‌ای را پیش روی ورزش قرار می‌دهد.

باید منابع را بهتر مدیریت کنیم

معاون حرفه‌ای و  قهرمانی وزارت ورزش ابتدا در ارتباط با شرایط برخی از فدراسیون‌ها که برای اعزام‌های برون‌مرزی با مشکلات مالی مواجه شده‌اند،‌ می‌گوید:« فدراسیون‌ها می‌دانند از قبل اعزام دارند، پس تیمی که فروردین‌ماه قرار است اعزام شود از قبل کارش را انجام داده است. معمولاً در فروردین و اردیبهشت کمتر منابعی تخصیص می‌یابد. برخی از فدراسیون‌ها مکاتباتی داشته‌اند اما نگران‌کننده نیست. ما در این 40 سال عادت کرده‌ایم که در شرایط سخت از بحران‌ها بگذریم، 4 دهه بعد از انقلاب مشکلاتی بوده. طبیعی است سال 98 با توجه به مشکلاتی که دشمنان به وجود آورده‌اند، باید منابع را بهتر مدیریت کنیم.» این پاسخ در ارتباط با رشته‌ای مثل دوچرخه‌سواری داده شده اما مشخص نمی‌شود که بالاخره قرار است در ارتباط با این رشته و مشکلی که برایش پیش آمده، چه تصمیمی گرفته شود.

شنا و نجات غریق بر سر استخر آزادی به توافق می‌رسند

او در بخش دیگری از این گفت و گو با سوالی درباره استخر مجموعه ورزشی آزادی مواجه می‌شود که در پاسخ می‌گوید:« با توجه به شناختی که از گذشته شنا دارم، در 2 - 3 دهه گذشته به صورت محدود استخر قهرمانی در سراسر کشور داشتیم. تلاش شد استخر قهرمانی دیگری مانند 9 دی در تهران ساخته شود، اما استخر آزادی هویت شنای کشور است. مجموعه آزادی به عنوان یکی از امکاناتی که زیرمجموعه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است تا الان سعی کرده به فدراسیون شنا کمک کند. با اینکه تا الان برای نگهداری آزادی ردیف بودجه مشخصی وجود نداشته اما این مجموعه تعاملاتی را با فدراسیون‌ها داشته است. در نشستی که هفته گذشته با مسئولان مجموعه ورزشی آزادی، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و رئیس فدراسیون شنا داشتیم، صحبت‌هایی مطرح شد. سوء تفاهم به وجود آمده بود اما در نهایت قرار شد رؤسای فدراسیون‌های شنا و نجات غریق جلساتی را با هم داشته باشند تا این استخر به هر دو فدراسیون سرویس دهد.امروز و فردا این موضوع جمع می‌شود، پس نگران نباشید. استخر آزادی درآمدزا نیست که هزینه خودش را تأمین کند. از نیروی نگهداری گرفته تا هزینه‌های تأمین آب، برق، کارگری و موتورخانه، بار مالی ایجاد می‌شود. فدراسیون شنا هم به عنوان متولی شنا در کشور در حال حاضر استخر 9 دی را دارد که گاهی اوقات اردوها و کمپ‌ها در این استخر برگزار می‌شود،‌ اما به هر حال لازم است استخر آزادی در اختیار ورزش قهرمانی باشد.»

معاون حرفه‌ای و  قهرمانی وزارت ورزش در پاسخ به این سؤال که مدیریت با فدراسیون شناست یا نجات غریق، ادامه می‌دهد:« این استخر تخصصی شناست. درخواست آنها این است که کلاً استخر را بگیرند و به نجات غریق سرویس دهند. قراردادی که بین دو فدراسیون بسته می‌شود این است که تفاهمی صورت بگیرد مبنی بر اینکه مدیریت با یکی باشد و به دیگری سرویس دهد.»

حمایت جالب از شرکت تجهیز

داورزنی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه اگر استخر از شنا گرفته شود، مسئولان این فدراسیون گفته‌اند استعفا می‌دهند، حرف قابل تاملی می‌زند و این بحث را ژورنالیستی می‌نامد:« نه، وارد این بحث‌های ژورنالیستی نشویم. در مجموعه آزادی فقط شنا را نداریم. 20 فدراسیون هم در این مجموعه هستند که شرکت توسعه، همواره از یاوران فدراسیون‌ها بوده‌اند. با وجود اینکه فدراسیون‌ها به شرکت توسعه بدهکار هستند اما این شرکت فضا را مهیا کرده است. فدراسیون شنا هم مبالغی بدهکار است اما شرکت توسعه کار را متوقف نکرده است.»

پرداخت پاداش قهرمانان در بهار

نحوه پرداخت پاداش قهرمانان، موضوع دیگری است که برای ورزشکاران اهمیت زیادی دارد و در روزهای آخر سال 97 دردسرهای زیادی را ایجاد کرده بود. در همین راستا داورزنی از پرداخت پاداش در بهار خبر می‌دهد که البته اجرایی شدنش کمی دشوار به نظر می‌رسد:« ما هیچ وقت در اسفند پاداش قهرمانان را نمی‌دادیم. به ورزشکاران قول داده‌ایم جاکارتا را در اولویت قرار دهیم. با پیگیری‌های وزیر و معاون مالی در فصل بهار پاداش‌ها پرداخت می‌شود.»

بازنشسته‌ها می‌توانند با فدراسیون‌ها همکاری کنند

معاون حرفه‌ای و  قهرمانی وزارت ورزش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده افرادی که در فدراسیون‌ها بازنشسته شده‌اند، همچنان در دفترشان مستقر هستند، می‌گوید:« ما در ارکان فدراسیون‌ها بازنشسته نداریم اما اینکه آنها می‌توانند با فدراسیون‌ها همکاری کنند، بله این امکان وجود دارد که از آنها به عنوان مشاور استفاده شود. ما هیچ بازنشسته‌ای نداریم و حضورشان خلاف قانون است.»

برگزاری انتخابات کشتی و وزنه‌برداری در بهار

داورزنی درباره برگزاری انتخابات والیبال، کشتی، وزنه‌برداری هم توضیح کوتاهی می‌دهد و باز هم همه چیز را به دو ماه پیش رو در فصل بهار منوط می‌کند. البته نکته جالب توجه این است که یک ماه از این زمان، ماه رمضان است و عملا شرایط برگزاری مجمع انتخاباتی وجود ندارد، با این حال داورزنی می‌گوید:« سعی می‌کنیم فصل بهار انتخابات را برگزار کنیم. شاید برای والیبال کمی طول بکشد اما سعی می‌کنیم ثبت‌نام از نامزدها را انجام دهیم.»

نمی‌توانیم برای پول شفر و برانکو کمک کنیم

در ادامه حرف به فوتبال می‌رسد وابتدا درباره مربیان خارجی دو تیم استقلال و پرسپولیس سوال می‌شود. کمک مالی محمور این سوال است که معاون وزیر درباره‌اش می‌گوید:« بیش از دو سال است که استقلال و پرسپولیس خودشان منابع را تأمین می‌کنند. وزارتخانه نه می‌تواند  ونه اجازه دارد پرداخت مالی داشته باشد اما به عنوان متولی نظارت خواهد داشت. با توجه به اینکه هر دو باشگاه هواداران چند میلیونی دارند تلاش شده شرایط مناسب برای هر دو باشگاه فراهم شود. امیدواریم در سال 98 خصوصی‌سازی این دو باشگاه تمام شود.»

نگران سرمربی تیم ملی فوتبال نباشید

معاون حرفه‌ای و  قهرمانی وزارت ورزش درباره اینکه تیم ملی هنوز سرمربی ندارد و این دغدغه خیلی‌هاست،‌ توضیح کوتاهی می‌دهد:« طبیعی است فوتبال به خاطر شرایط ویژه دغدغه خیلی‌ها باشد،‌ تعیین تکلیف سرمربی برای وزارت ورزش و فدراسیون هم دغدغه است اما تاج تلاش زیادی می‌کند و وزارت ورزش هم کنار او و مجموعه فدراسیون است. تلاش فدراسیون فوتبال این است که کارها زودتر انجام شود. نگران نباشید سرمربی هم زودتر تعیین تکلیف می‌شود.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر