فوتبال ایران / شناسه خبر: 96987 / تاریخ انتشار : 1398/1/25 17:51
|
تاثیر تصمیم کمیته اجرایی فیفا در تصمیمی فدراسیون فوتبال

جام جهانی 48 تیمی= سرمربی ارزان برای تیم ملی

مسلما وقتی تاج بحث جام جهانی 48 تیمی را پیش می کشد اولویت برای او و فدراسیون بحث مالی است چرا که چنانچه جام جهانی 2022 چهل و هشت تیمی شود فدراسیون دنبال مربی ارزان تر خواهد رفت.

تاثیر تصمیم کمیته اجرایی فیفا در تصمیمی فدراسیون فوتبال

مهدی تاج که طی دو ماه اخیر سعی کرده بشدت با احتیاط درباره انتخاب سرمربی تیم ملی صحبت کند با همین استراتژی وارد گفت و گوی زنده تلفنی با محمدحسین میاقی مجری برنامه تلویزیونی فوتبال برتر شد اما از لابلای صحبت هایش می شد به نکاتی دست یافت.

تاج در مقاطعی از این مصاحبه طوری صحبت می کرد که انگار سرمربی تیم ملی را انتخاب کرده و طرفین برای همکاری توافق کرده اند اما از سوی دیگر به مسائلی اشاره کرد که به نظر می رسید انگار هنوز انتخابی صورت نگرفته است.

او ابتدا در پاسخ به این سوال مجری تلویزیون که از او درباره گزینه یا گزینه‌ها پرسید به این مساله اشاره کرد که نامی از گزینه نمی‌برد چرا که هم بحث مقایسه اش با مربیان دیگر پیش می آید هم قیمت آن مربی بالاتر می رود.در نقطه مقابل تاج به این مساله اشاره کرد که 48 تیمی شدن یا 32 تیمی شدن جام جهانی 2022 تاثیرمهمی در انتخاب سرمربی تیم ملی دارد.

تاج در صحبت‌های مقدماتی اش گفت:«به هر جهت سرمربی تیم ملی باید انتخاب شود و این اتفاق هم می‌افتد، اما نباید برخی‌ها برای دیر شدن این موضوع دلواپس باشند. ما تا پایان اردیبهشت لیگ و جام حذفی را داریم ضمن این که درگیر بازی های لیگ قهرمانان هم خواهیم بود. فیفادی هم پس از این مسابقات است. مکلف هستیم برای فیفادی سرمربی مان را انتخاب کنیم.»

مساله مهمی که تاج در این گفت و گوی تلفنی به آن اشاره کرد آنجا بود که اعلام کرد:«منتظریم ببینیم در کمیته مسابقات فیفا که خودم عضوش هستم قرار است برای تعداد تیم‌های جام جهانی ۲۰۲۲ چه تصمیمی گرفته شود و این مسابقات ۴۸ تیمی است یا همان ۳۲ تیمی. این موضوع برای مان خیلی مهم است و امکان دارد در تصمیم مان تاثیرگذار باشد، اما آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که با سرمربی جدید مذاکره کردیم و انشاالله در شرایط مناسبی نام او را اعلام می‌کنیم. آنچه مسلم است با سرمربی در حال حاضر صحبت شده اما مشکلاتی مانند ترانسفر پول و تبدیل ارز داریم. احتمال دارد همین مشکلات را در آینده هم داشته باشیم و سعی می‌کنیم راه حلی برای آن پیدا کنیم اما مردم نباید نگران باشند و ما در فرصت مناسب نام سرمربی جدید را اعلام می‌کنیم. قاعدتا یک سرمربی پرنشاط، قوی و محکم انتخاب می‌کنیم.»

مسلما وقتی تاج بحث جام جهانی 48 تیمی را پیش می کشد اولویت برای او و فدراسیون بحث مالی است چرا که چنانچه جام جهانی 2022 چهل و هشت تیمی شود صعود به این تورنمنت از قاره آسیا راحت تر خواهد شد و فدراسیون دنبال مربی ارزان تر خواهد رفت.

تاج می گوید:«به هر حال یکی از اهداف مهم ما این است که در جام جهانی که چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد شرکت کنیم و این موضوع برایمان اهمیت دارد. فوتبالی‌های دنیا کشور‌ها را به دو دسته حاضر در جام جهانی و کشور‌هایی که در جام جهانی نیستند تقسیم می‌کنند. به هر جهت این موضوع تاثیراتی دارد.»

حالا سرنوشت سرمربیگری تیم ملی ایران به تصمیم بزرگ کمیته اجرایی فیفا درباره 48 تیمی شدن یا 32 تیمی ماندن جام جانی آینده ارتباط خواهد داشت که قرار است ماه ژوئن(خرداد) برگزار شود .

از سوی دیگر تاج تاکید کرده سرمربی تیم ملی حتما قبل از فیفادی بعدی انتخاب خواهد شد پس داستان صبر کردن برای گزینه ای مثل هروه رنار هم منتفی است:«ما برای فیفادی‌های آتی دو بازی با کره جنوبی و سوریه را قطعی کردیم. برای همین سرمربی تیم ملی باید برنامه های خود برای استارت اردوها را بزند. البته بازیکنان ملی پوش ما تقریبا مشخص هستند، اما قاعدتا سرمربی‌مان باید قبل از فیفا دی انتخاب و به ایران بیاید به همین خاطر تا نیمه اردیبهشت سرمربی تیم ملی باید به ایران بیاید و دست کم ۲ هفته از بازی‌های لیگ را ببیند و سپس با انتخاب بازیکنان لژیونر در نهایت کارش را شروع کند.»

البته اینکه سرمربی تیم ملی چطور با تماشای دو هفته از بازی‌های لیگ برتر آن هم در مقطع پایانی می تواند به شناختی نسبی از کیفت فوتبال ایران برسد ،سوال بزرگی است که جزئیات مختلفی را پیش رویتان قرار خواهد داد اما تاخیر در انتخاب سرمربی مضرات بیشتری خواهد داشت.

3-670

 

captcha
تازه ها
بیشتر