ورزش ایران / شناسه خبر: 96956 / تاریخ انتشار : 1398/1/25 15:21
|
فوق سنگین‌های ایرانی برای مهار تالاخادزه چه برنامه‌ای دارند؟

زهر چشم تالاخادزه از رقبا

لاشا تالاخادزه با شسکتن رکوردهای دنیا در دسته 109+ کیلوگرم در مسیر المپیک توکیو خط و نشان جدی برای رقبای خود کشید.

رضا عباسپور - درخشش وزنه‌برداران نامدار اروپایی در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا، نشان دهنده تحولی در قاره سبز است که مدت‌ها در سایه اسطوره‌های قدرتمند و نام‌اشنای وزنه برداری قاره  آسیا کم‌رنگ شده بودند. خصوصا کشورهای صاحب سبک و وزنه‌بردارخیزی مثل گرجستان، ارمنستان، روسیه، بلاروس و... که به واسطه  درخشش فوق ‌ستاره‌های نامدارشان همچون لاشاتالاخادزه از گرجستان، سیمون مارتیروسیان و گورمینسیان ارمنستانی و...) تهدیدی جدی برای وزنه‌برداران آسیایی خصوصا ملی‌پوشان عنواندار وزنه‌برداری ایران در اوزان سنگین به شمار می‌روند.

روز پایانی رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا با برگزاری مسابقات اوزان 109 و 109+ کیلوگرم، جلوه‌ای ویژه به رقابت‌های وزنه‌برداری 2019 اروپا بخشید. درخشش فوق‌ستاره‌های رکوردشکن قاره‌ اروپا همچون لاشاتالاخادزه گرج و یا سیمون مارتیروسیان ارمنی، باعث شد تا ضمن اینکه سطح کیفی مسابقات قهرمانی قاره اروپا در شهر باتومی گرجستان نسبت به دوره قبلی این مسابقات ارتقای چشمگیری داشته باشد، رکوردشکنی‌های وزنه‌برداران اروپایی برای ملی‌پوشان کشورمان که رقابت‌های آسیایی 2019 چین را پیش رو دارند الگوسازی مناسب و آنالیز خوبی به حساب بیاید. البته این رقابت‌ها به ویژه در سه وزن المپیکی 96، 109 و 109+ کیلوگرم شرایط بسیار خوبی را برای کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری ایران و نیز ملی‌پوشان عنواندار کشورمان فراهم آورد تا وضعیت رقبای مدال دار اروپایی خود را زیر ذره بین بگذارند؛ انهم چند روز قبل از رقابت های آسیایی 2019 چین که آنجا هم فرصتی است برای محک توان خود و البته ارزیابی رقبای آسیایی. 

نکته مهم دیگری که در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا می‌تواند کلاس آموزشی بسیار مفید و موثری برای وزنه‌برداران مدال‌دار کشورمان باشد، حضور فوق‌ستاره‌های شناخته شده اروپایی در رقابت‌های قهرمانی اروپا با تمام توان و شرایط استاندارد رکوردی است. اتفاقی که دقیقا برعکس آن مدتی است در تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان خصوصا در بین وزنه‌برداران عنواندار و ستاره تیم شایع شده است. یعنی  برخلاف رقبای اروپایی که با تمام توان خود در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا روی تخته رفتند، برخی چهره‌های شاخص وزنه‌برداری ایران یا مصدوم هستند، یا خود را به مصدومیت می‌زنند و یا اینکه با شانه خالی کردن از زیر بار حضور در مسابقات آسیایی 2019 چین و با توسل به بهانه‌های عجیب و غریب قید شرکت در این رویداد معتبر قاره‌ای را می زنند.  در حالیکه رقبای اروپایی انها با قدرت در شهر باتومی گرجستان روی تخته رفتند و با مهار وزنه‌‌های تحسین‌برانگیز بار دیگر رکوردهای دنیا را شکستند و با وضعیت ایده‌ال بدنی خود از حالا برای درخشش در رقابت‌های جهانی 2019 تایلند و پس از آن بازی‌های المپیک 2020 توکیو خط و نشان جدی کشیدند.

رقابت های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا خصوصا در روز پایانی و رقابت اوزان 109 و 109+ کیلوگرم درسهای زیادی برای وزنه‌براران ملی‌پوش ما در تیم ملی وزنه‌برداری ایران به همراه داشت. وقتی لاشا تالاخادزه، وزنه بردار مطرح گرجستانی که ضمن شکستن تمامی رکوردهای دنیا در دو سه سال گذشته نشان‌های طلایی رنگ جهان  و المپیک را نیز در کارنامه دارد، با آمادگی بسیار بالا و انگیزه‌ای ستودنی در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا روی تخته مسابقات حاضر می‌شود و با قدرت تمام به رکوردهای دنیا حمله می‌کند، یا اینکه سیمون مارتیروسیان ارمنی رکوردار حال حاضر دسته 109 کیلوگرم جهان مثل تالاخادزه با قدرت در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی اروپا وزنه‌ می‌زند و با ثبت وزنه‌های خیره کننده همچنان خود را مرد شمار یک وزنه‌برداری جهان در این وزن نشان می‌دهد، قطعا می‌تواند برای وزنه‌برداران مدعی و عنواندار وزنه‌برداری کشورمان کلاس آموزشی خوبی باشد. زیرا وزنه‌برداران نامدار اروپایی هر طور شده خودشان را مهیای حضور در رقابت‌های مختلف می‌کنند تا از این طریق شرایط آمادگی‌شان را به رخ رقبا بکشند، اما تعدادی از ملی‌پوشان مدعی و مدال دار وزنه‌برداری ایران هر کاری از دستشان برمی‌آید انجام می‌دهند تا ضمن فرار کردن از تمرینات دسته جمعی اردویی از وزنه زدن در مسابقات بین‌المللی هم شانه خالی کنند. بعد از آن هم مدعی می‌شوند که فقط خودشان برای شرکت در رقابت‌های جهانی یا المپیک محق و مدعی هستند! این تفاوت ملموس و فرق قابل توجه بین وزنه‌برداران نامدار ایرانی و رقبای اروپایی یا حتی آسیایی ما است. تفاوتی که باعث می‌شود به طور مثال تالاخادزه گرجستانی سال‌ها در وزن خود بدرخشد و تبدیل شود به چهره‌ای بی‌رقیب ویکه‌تاز در دنیای وزنه‌برداری، اما وزنه‌برداران شاخص و با استعداد ما دوران طولانی مدت درخشش را تجربه نکنند. 

رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی آسیا تا چند روز دیگر در کشور چین آغاز می شود، رقابتی که برای آسیایی‌های مدعی حکم عبور از یک مسابقه گزینشی المپیک 2020 توکیو را ایفا می‌کند. اما در همین رقابت معتبر می‌بینیم که تقریبا اغلب ستاره‌های مدعی وزنه‌برداری ایران برخلاف رقبای نامدار آسیایی و اروپایی خود در این رویداد غیبت دارند و به خاطر مصدومیت یا بهانه‌گیری‌های بی‌پایه و اساس خیال وزنه‌زدن در این جدال قاره‌ای را ندارند! بنابراین بازهم باید منتظر ماند و دید که در مسیر المپیک 2020 آیا ما می‌توانیم با سهمیه بسیار اندکی که در اختیار داریم (2 سهمیه در بخش مردان) با توجه به قدرتنمایی ستاره‌‌های مدعی در وزنه‌برداری دنیا از اعتبار وزنه‌برداری ایران مثل المپیک 2016 ریو دفاع کنیم یا اینکه در المپیک توکیو با این وضعیت مبهمی که در اوزان سنگین رویت می‌شود خیلی نباید توقع طلایی شدن، خصوصا در اوزانی که شانس مدال‌آوری داریم یعنی دسته‌های وزنی (96، 109 و 109+ کیلوگرم) را داشته باشیم.

قدرتنمایی تالاخادزه با رکوردشکنی!

درخشش لاشا تالاخادزه غول بی‌رقیب و دست نیافتنی گرجستانی‌ها در روز پایانی مسابقات قهرمانی اروپا که به میزبانی کشورش برگزار می‌شد، بیانگر برنامه‌ریزی بلند مدت اروپایی‌ها برای کسب حداکثری مدال‌های طلای المپیک خصوصا در حفظ نشان ارزشمند طلای دسته 109+ کیلوگرم که (شعار المپیک) نیز به شمار می رود، است. تالاخادزه در حرکت یکضرب همانطوریکه پیش‌بینی می‌شد با مهار وزنه ۲۱۸ کیلوگرم، رکورد یکضرب جهان را که در اختیار خودش بود یک کیلوگرم در رده‌بندی جهانی ارتقاء داد. او در یک ضرب ابتدا ۲۰۸ کیلوگرم را مهار و پس از زدن وزنه ۲۱۸ کیلوگرم و شکستن رکورد جهان از انجام حرکت سوم انصراف داد.

تالاخادزه در دو ضرب هم همین روند تحسین‌برانگیز را ادامه داد و با مهار وزنه ۲۶۰ کیلوگرم بار دیگر رکورد جهان در این حرکت قدرتی را که در اختیار خودش بود، به میزان ۳ کیلوگرم افزایش داد. البته چون اوزان وزنه‌برداری از سال 2018 تغییر کرده استف این وزنه برای تالاخادزه به عنوان رکورد جدید دنیا ثبت شد، زیرا در اوزان پیشین (حسین رضازاده) قهرمانی بی‌رقیب سال‌های نه چندان دور وزنه‌برداری ایران در دسته فوق سنگین با مهار وزنه 263 کیلوگرم رکوردار دسته 105+ کیلوگرم (اوزان قدیم) بود. رکوردی که برای همیشه در تاریخ وزنه‌برداری دنیا به نام و یاد حسین رضازاده ستاره وزنه‌برداری ایران در تاریخ این رشته ورزشی ثبت و جاودانه شد.

تالاخادزه در مجموع دو حرکت نیز موفق شد با ثبت مجموع ۴۷۸ کیلوگرم  رکورد مجموع جهان را که آن هم دست خودش بود ۴ کیلوگرم ارتقا داد. البته این رکورد برای اولین بار است که در دنیا برای  یک وزنه‌بردار فوق سنگین ثبت می‌شود و وزنه ۴۷۸ کیلوگرم بیشترین رکورد مجموعی است که در مسابقات بین‌المللی  تا به امروز توسط لاشا تالاخادزه گرجستانی به ثبت رسیده است.

به هر روی به رغم درخشش وزنه‌برداران شاخص اروپایی، خصوصا در دسته فوق سنگین باید دید که کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان، خصوصا ستاره‌های حال حاضر فوق سنگین وزنه‌برداری ایران مثل (سعید علی‌حسینی و علی داودی) واقعا برای مهار غول قدرتمند گرجستانی چه برنامه‌ریزی دارند تا در آینده‌ای نزدیک(رقابت های جهانی 2019 یا المپیک 2020 توکیو) به نوار قهرمانی‌ تالاخادزه گرج پایان بخشیده و بار دیگر عنوان ارزشمند قویترین مرد وزنه‌برداری جهان را برای کشورمان به ارمغان بیاورند؟

5/ 1

captcha
تازه ها
بیشتر