فوتبال ایران / شناسه خبر: 96945 / تاریخ انتشار : 1398/1/25 13:42
|
این بردها برای خیلی‌ها آرزوست برای من خاطره

قلعه‌نویی: با 100 میلیارد هزینه، برای بردن تیم من جشن می‌گیرند

پیروزی استقلال مقابل سپاهان آن هم در ثانیه‌های پایانی بازی، باعث شد وینفرد شفر و بازیکنانش شادی عجیبی داشته باشند. شادی بی‌وصفی که مثل رسیدن به قهرمانی می‌ماند. امیر قلعه‌نویی سرمربی سپاهان که از شکست تیمش در این بازی مهم و حساس ناراحت است، در کنفرانس خبری بعد از بازی از هواداران تیمش عذرخواهی کرد و گفت دیگر به این بازی فکر نخواهند کرد اما انگار چنین نیست چون همچنان حواشی آن بازی ادامه دارد. قلعه‌نویی به نکات جالبی از این بازی اشاره می‌کند و در رابطه با اینکه باخت در ثانیه‌های پایانی آزاردهنده است، می‌گوید: «معمولاً باخت تلخ است و مخصوصاً از این نوع باخت‌ها. من به استقلالی‌ها تبریک می‌گویم. باید یک موضوعی را اشاره کنم. من چه وقتی که در آزادی مقابل استقلال پیروز شدیم به آنها خسته نباشید گفتم و چه در نقش‌جهان که بازی را واگذار کردیم، به آنها خسته نباشید و تبریک گفتم. ما باید حرمت را نگه داریم چون همه چیز برد و باخت نیست. من خوشحالم که سپاهان تبدیل به تیمی شده که تیم‌هایی که بالای 100 میلیارد هزینه می‌کنند وقتی می‌برند مربی‌شان را بالا می‌اندازند، انگار قهرمان آسیا شدند. از این بابت خوشحالم که سپاهان تبدیل به چنین تیمی شده. دو موضوع روی گلی که از استقلال خوردیم وجود داشت، یکی اشتباهات فردی و یکی تکنیک فردی بازیکنی مثل پاتوسی. وقتی ما موقعیت‌مان را گل نکردیم به بچه‌ها گفتم خدا بازی را به خیر بگذراند. ما چند موقعیت بالای 80 درصد داشتیم و بعد از اینکه از موقعیت‌های‌مان استفاده نکردیم خدا خدا می‌کردیم که توپ‌های‌شان گل نشود. بعد از توقف بازی ما یک سکته تاکتیکی کردیم و استقلال هفت، هشت دقیقه خوب بازی کرد. در آن دقایق چه اتفاقی افتاد که تمرکز تیمی ما به‌هم خورد، نمی‌دانم. این پیروزی مبارک‌شان باشد. فوتبال همه‌ی زندگی آدم نیست. مهم این است که انسان رفتار، منش و اخلاق پهلوانی‌اش را نشان دهد. من افتخارم این است که بزرگان ورزش و هنر از من صحبت می‌کنند. من اگر از شما بپرسم که فلان سال چه کسی قهرمان شد شما نمی‌دانید ولی آدم کارهای خوب تختی، دایی و... را به یاد دارد.»

---

سرمربی سپاهان درباره صحنه‌ای که در ابتدای بازی اتفاق افتاد و برخورد سردی که فرهاد مجیدی داشت هم اینچنین توضیح می‌دهد: «من برحسب وظیفه و تربیت خانوادگی و شعورم وظیفه دارم که به همه و چه بزرگ‌تر و کوچک‌تر خودم احترام بگذارم. با همه استقلالی‌‌ها دست دادم و خوش‌آمد گفتم و حتی قبل از بازی هم از طریق سرپرست تیم‌مان هم به آقای حاجیلو پیغام دادم که برای تمرین و کارهای دیگر اگر کمکی لازم دارند بگویند. ما حتی بلیت هم برای آنها فرستادیم. من با همه آنها دست دادم. حالا رفتار آنها چه بود، من معمولاً دوست ندارم راجع به شاگردانم صحبت کنم. تربیت خانوادگی من می‌گوید که نه در فوتبال بلکه در همه زندگی کارم را انجام دهم. من هم کاری اگر برای استقلال انجام دادم برای دلم، خدا و مردم انجام دادم و هیچ منتی هم ندارم. زمانی هم که در استقلال بودم نه پولی بوده و نه بنده پولی گرفته‌ام. در زمان دلار سه هزار تومانی من 500 هزار دلار طلب داشتم. من اگر طلبم را الان بگیرم می‌شود 800 هزار دلار. منتی هم ندارم. می‌گویم باید این مسائل را رعایت کنم و من خوشحالم که بزرگانی مثل مشایخی در مورد انسان صحبت می‌کنند. وگرنه فوتبال برد و باخت دارد و چیزی که می‌ماند مردانگی و اخلاق‌مداری است. من وقتی مربی تیم ملی بودم هر روز به فدراسیون می‌رفتم در طبقه پیشکسوتان، پیش از اینکه کارم را شروع کنم یا در جلسات شرکت کنم با آقایان ظلی و جاسمیان و... صحبت می‌کردم. این برد و باخت‌ها شاید برای خیلی‌ها آرزو باشد ولی برای من خاطره شده. من قبل از اینکه به استقلال بیایم در کارنامه‌ام قهرمانی دوگانه خارج از کشور وجود داشت. وقتی به استقلال هم آمدم پرافتخار بودم و از مردم و خدای خودم تشکر می‌کنم. فوتبال برد و باخت دارد و تمام می‌شود و می‌رود.»

---

امیر قلعه‌نویی در رابطه با مسائل حاشیه‌ای ورزشگاه و ترقه‌ای که اتفاق افتاد، می‌گوید: «اینها تماشاگر نیستند و به نظر من کارشان برنامه‌ریزی شده است. کار اینها را به حساب تماشاگران سپاهان نگذارید. آنها تماشاگران اصیلی هستند و همیشه به میهمان خود احترام گذاشتند. حتی وقتی جایگاه طبقه دوم باز شده بود و می‌توانستند به تماشاگران استقلال طبقه دوم را بدهند ولی باز هواداران استقلال پشت نیمکت ما نشستند. آنهایی که چنین کاری کردند یقیناً سپاهانی نیستند و سپاهان‌نما هستند. در بازی با پرسپولیس هم بعضی‌ها چنین کاری کردند. این مسائل در فوتبال مردود است و ما باید از فوتبال لذت ببریم. من یک سؤال دارم. الان اگر فوتبال نباشد چقدر جامعه ما به‌هم می‌ریزد و چقدر آسیب‌های جامعه زیاد می‌شود؟»

اگرچه سپاهان با این باخت، از صدر جدول فاصله گرفت اما قلعه‌نویی همچنان امیدوار به قهرمانی تیمش است: «هنوز هیچ چیز تمام نشده. ما پنج فینال داریم و هنوز به همه چیز امید داریم و خوشحالیم که لیگ این شرایط خوب را پیدا کرده و امیدواریم تا آخر بازی‌ها با همین کیفیت پیش برود. هر تیمی هم قهرمان شود مبارکش باشد و به آن تیم تبریک می‌گوییم. آنچه مسلم است ما شاهد لیگ پویایی هستیم.»

سرمربی سپاهان درباره اینکه رییس جمهور هم آرزوی صعود تیم فوتبال امید به المپیک را داشته، توضیح می‌دهد: «ان‌شاءا... آقای روحانی به مسائل اقتصادی بیشتر توجه و مشکلات مردم را حل کند. ان‌شاءا... تیم فوتبال امیدمان هم به المپیک صعود کند.»

9

captcha
تازه ها
بیشتر