فوتبال ایران / شناسه خبر: 96898 / تاریخ انتشار : 1398/1/24 15:53
|
پست جنجالی فرهاد، چرا و به چه دلیل؟

به تیم بی‌ثبات و پرحاشیه جام نمی‌دهند

استقلال برای رسیدن به قهرمانی لیگ باید همه فاکتورهای قهرمانی را در کنار هم داشته باشد. مهم ترین نکته دوری از حاشیه‌ها و تنش‌ها است که استقلال هر بار به دلیلی درگیر آن شده و جام را از دست داده.

حمیدرضا عرب/ماجرای این استقلال که با پیروزی مقابل الهلال عربستان و سپاهان بحران را از خودش دور کرد می‌تواند به شیرین ترین شکل ممکن در پایان فصل خاتمه یابد اما واقعیت این است که ارتش آبی‌ برای رسیدن به قهرمانی لیگ به واسطه اختلاف امتیازی پرسپولیس شانس آن چنانی پیش روی خود نمی‌بینند و از طرفی برخی فاکتورهای مهم که لازمه رسیدن به جام است را هم در خود ندارد.

 استقلال دقیقا در حال پایان دادن به لیگ هجدهم در شرایطی شبیه به لیگ هفدهم است و اگر توفیق صعود از مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را هم به دست آورد، به آنچه تیم فصل قبل خلق کرد نزدیک تر می‌شود. این استقلال اما هر قدر هم که با بردهای تازه خوشبین مان کرده باشد اما برای رسیدن به قهرمانی کاستی هایی دارد که از ابتدای فصل در آن نمایان بود؛ کمبود هایی که نشات گرفته از نوعی بی ثباتی فنی و البته مدیریتی است که نه فقط در این فصل بلکه در فصول قبل نیز به انحای گوناگون به این باشگاه لطمه وارد کرده است و عمده دلیلی که سبب شده آبی‌ها سال های متمادی از رسیدن به جام قهرمانی لیگ برتر محروم بمانند، فقدان همین ویژگی ها است.

 استقلال به خودی خود در سال های اخیر هرگز مجموعه ضعیفی را در کنار هم قرار نداده است اما فراز و نشیب های بسیار و نداشتن توان نتیجه گیری و حرکت روی یک سیکل صعودی باعث شده قافیه را به رقیب سنتی اش ببازد وهربار از رسیدن به جام محروم شود. اینکه می‌بینیم در فصل جاری نیز سرخ ها شانس و اقبال بیشتری در قیاس با استقلال برای رسیدن به جام قهرمانی دارند، ناشی از برقراری یک ثبات قابل توجه در همه سطوح است. ضمن اینکه پرسپولیس به هر دلیل از حداقل حاشیه ها برخوردار بوده و عوامل درگیر با آن_از مدیریت گرفته تا بازیکنان_ به محوریت برانکو کوشیده اند از تنش ها دوری کنند وصرفا فوتبال محرو باشند.

 در همین استقلال که در 2 هفته اخیر مجذوب مان کرده همچنان رگه هایی از حاشیه و تنش را می‌توان مشاهده کرد و در حالی که پیروزی در اصفهان حلاوت و شیرینی بسیاری برای هواداران این تیم داشت واکنش های نامناسب فرهاد مجیدی و انتشار پست جنجالی در صفحه شخصی اش سبب شد تا دوباره استقلال به کانون خبرهای پرحاشیه بدل شود. بدون شک اگر استقلال می‌خواهد در مسیر قهرمانی گام بردارد در درجه نخست باید این حواشی را از خود دور کند و به هردلیل و بهانه منبع نشر خبر های تنش زا نباشد. اینکه فرهاد به خودش اجازه می‌دهد در این برهه که استقلال بعد از پیروزی باید تواضعش را هم به رخ حریفان بکشد با انتشار پستی این گونه تیمش را به حاشیه ببرد به ضعف مدیران این باشگاه در مقابل او هم ارتباط مستقیم دارد وبدون شک فرهاد اگر در موضع فرمانبری بود به خودش اجازه نمی‌داد چنین رفتاری را انجام دهد.

 در سال های پیش نیز این وضعیت به اشکال دیگر در استقلال دیده می‌شد و حتی گاهی خود شفر نیز درمرکز حاشیه سازی قرار می‌گرفت و با اظهارات گاها نسنجیده _حتی علیه مدیران_ بهانه دست منتقدان می‌داد تا استقلال را به انحای گوناگون به نقد بکشند. همه آن هایی که دستی بر امورات باشگاه استقلال دارند چنانچه می‌خواهند بار دیگر این باشگاه را بر بام فوتبال ایران ببینند باید این فاکتورهای مهم را جدی بگیرند و بر مدار تنش زایی و آرامش گام بردارند.

 صد البته که جام را فقط به تیمی نمی‌دهند که محیطی آرام و بی دغدغه و عاری از تنش داشته باشد. یک تیم برای رسیدن به جام قهرمانی باید به لحاظ فنی نیز عمیقا از داشتن بازیکنان شاخص و درجه یک سود ببرد که درعین حال رسیدن به این مهم به هنر مدیرعامل یک تیم ردرکنترل حاشیه ها نیز بستگی دارد که متاسفانه به رغم تمام هزینه های گزافی که در سال های اخیر برای استقلال شده اما مدیران و تصمیم گیران باشگاه استقلال نتوانسته اند به عالی ترین شکل ممکن اوضاع را کنترل و هدایت کنند.

 استقلال یک فصل از داشتن مربی با تجربه بی بهره بود، فصلی دیگر مربی با تجربه داشت اما فاقد بازیکنانی با عیار فنی بالا بود و وقتی هم اقدام به جذب بازیکنان شاخص کرد که کار از کار گذشت و دیگر تیم ها به خصوص همین رقیب سنتی جام را از چنگ استقلال ربودند. اتفاقات سال ها اخیر اگر برای تصمیم گیران باشگاه استقلال درس باشد، می‌تواند برنامه ای روشن و قابل اجراء برای فصول آتی باشد تا آبی ها شاید برای لیگ نوزدهم به معنای واقعی یک تیم مدعی را روانه رقابت های لیگ برتر کند.

ختم کلام اینکه استقلال برای رسیدن به قهرمانی این 3 فاکتور را یک جا کنار هم می خواهد:مدیرکاربلد، مدیرکاربلد وبازیکن شاخص. 

1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر