ورزش ایران / شناسه خبر: 96771 / تاریخ انتشار : 1398/1/21 16:45
|
90 درصد راه بازگرداندن استخر قهرمانی آزادی طی شد

خانه‌ امن برای شناگران

پس از اتفاق‌هایی که درباره گرفتن استخر قهرمانی آزادی از فدراسیون شنا و واگذاری آن به بخش خصوصی یا فدراسیون‌ نجات غریق افتاد، جلسه‌ای بین وزارت ورزش، فدراسیون شنا و شرکت توسعه و تجهیز برگزار شد که در آن محمدرضا داورزنی معاونت ورزش قهرمانی و سایر مسئولان وزارت تاکید کردند این استخر برای ورزش قهرمانی است و باید در اختیار شناگران تیم ملی و فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو باشد.

گویا در این نشست وزارت ورزش و جوانان بر حفظ استخر آزادی به عنوان خانه شناگران و کمپ تیم‌های ملی شنا و شیرجه، تاکید کرده. البته قرار بر این است که جلسه‌ای با حضور رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو و مسئولان وزارت جهت هماهنگی بیشتر درباره این موضوع و تعیین تکلیف نهایی، هفته آینده برگزار شود.

***

شروع هفته و سال، طوفانی برای شنا بود و حالا که به آخر هفته نزدیک شده‌ایم، کمی شرایط بهتر شده است. در اولین روز بعد از تعطیلات نوروزی بود که مصاحبه تند سمیع زاده، زنگ خطر را به صدا درآورد و مشخص شد که اتفاقی عجیب افتاده و  استخر قهرمانی آزادی به بخش خصوصی واگذار شده است. بعد از مصاحبه مسوولان ورزشگاه آزادی، دریچه‌ای دیگر در این ماجرا باز شد با این محور که استخر به فدراسیون نجات غریق واگذار شده و قرار است از یکم اردیبهشت در اختیار این فدراسیون قرار گیرد. این اظهارنظر ماجرا را عجیب تر کرد، چرا که مشخص نبود فدراسیون نجات غریق برای چه کاری استخری به عمق 7 متر را نیاز دارد؟ مسوولان ورزشگاه آزادی از عدم تمایل مسوولان شنا برای در اختیار داشتن این استخر گفتند و در ادامه زمانی مسئله عجیب تر شد که فدراسیون نجات غریق هم اعلام کرد که اصلا درخواستی برای در اختیار داشتن این استخر مطرح کرده‌اند. این اظهار نظر زمانی جالب تر شد که دبیر فدراسیون نجات غریق گفت:" استخری به عمق 7 متر به چه کار ما می‌آید؟"

این اتفاق‌ها در شرایطی پشت سر هم افتاد که مجموع‌اش نشان داد اتفاقی بر خلاف آنچه مسوولان ورزشگاه آزادی می‌گویند، در جریان است و همین جا بود که اهالی شنا از وزارت ورزش درخواست کردند که به موضوع ورود کنند.

البته بعید است مسوولان مجموعه آزادی تصمیمی گرفته باشند که مسوولان شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی از آن بی اطلاع باشند، اما به هر حال نشستی مشترک بین رییس فدراسیون شنا و معاون قهرمانی وزارت ورزش برگزار شده که گویا نتایج مثبتی در پی داشته است.

بعد از برگزاری این نشست حرف از بازگردان خانه شناگران به آنها است اما با توجه به تجربه‌ای که از اتفاق‌های قبلی باقی مانده، تا این موضوع صد در صد نشده، نمی‌توان با اطمینان درباره‌اش حرف زد، اگرچه محسن رضوانی خوش بین است و امیدوار.

رضوانی بعد از این نشست، می‌گوید:« جسله مشترکی با دکتر داورزنی، معاون ورزش قهرمانی داشتم و با صحبت‌هایی که مطرح شد، به نظرم این مشکل 99 درصد حل شده است. ما همواره به تعهدات‌مان در قبال این مجموعه عمل کرده‌ایم و الان هم متعهد می شویم که خلاف توافق، کاری انجام ندهیم.»

موضوع درآمدزایی فدراسیون شنا از این استخر که به نظر می‌رسد یکی از مواردی بوده که مسوولان مجموعه آزادی را بر آن داشته تا برای گرفتن استخر، وسوسه شوند، محل سوال است که رضوانی درباره‌اش می‌گوید:« در استخر آزادی تعدادی کارمند و مربی حضور دارند که باید به آنها حقوق داد. بنابراین فقط مبلغ کمی از بچه‌ها بابت تمرین‌شان گرفته می‌شود. مثلا برای 24 جلسه، 20 هزار تومان. که البته این مبلغ هم به بهانه‌های مختلف در بیشتر موراد گرفته نمی‌شود. مثلا اگر کسی قهرمان لیگ شده باشد، پرداخت نمی‌کند یا مثلا شرایط دیگری داشته باشد، با 50 درصد تخفیف پرداخت می‌کند. پس پولی که بچه‌ها می‌دهند، عملا چیزی نیست و هزینه‌های استخر به گونه‌ای دیگر تامین می‌شوند. ضمن اینکه ما رقمی ثابت را به صورت سالیانه به عنوان مبلغ اجاره استخر پرداخت می‌کنیم که رقم قابل توجهی است. اصلا از این استخر نمی‌توان درامدزایی زیادی داشت؛ چون فقط محل تمرین شناگران حرفه‌ای است. استخر درآمدزایی، استخر زیر پله بوده که هفت هشت سالی می‌شود که تعمیرش طول کشیده و هنوز اماده نیست. اگر قرار به درامدزایی است، از آنجا می‌توان درآمدزایی کرد، نه استخری که اصلا برای آموزش کارآیی ندارد و فقط باید برای تمرین از آن استفاده شود.»

او درباره شرایطی که فدراسیون استخر 9 دی را دارد، نیز توضیحاتی می‌دهد:« طبق اسنادی که موجود است، 25 سال بهره برداری از این استخر به فدراسیون شنا واگذار شده و بعد از این مدت هم باید با گرفتن مبلغی به عنوان اجاره، این استخر در اختیار فدراسیون باشد. در مورد نحوه ساخت این استخر هم اطلاع دارید. این استخر ابتدا درباره دکتر بانکی، ساخته شد و 15 درصد باقیمانده هم در سال 88 توسط فدراسیون شنا تکمیل شد. پس تقریبا تمام هزینه‌های مربوط به ساخت این مجموعه توسط فدراسیون شنا پرداخت شده است اما چون زمین‌اش برای وزارت ورزش بوده، با این شرایط دراختیار ما قرار گرفته است. فدراسیونی با این جامعه مخاطب زیاد، دو استخر در شرق و غرب دارد و با این کمبود توانسته موفقیت‌هایی داشته باشد. آیا این دو استخر زیاد است؟»

رییس فدراسیون شنا در بخشی دیگر از صحبت‌هایش با جمع بندی انچه در این چند روز اتفاق افتاده، می‌گوید:« به هر حال ما شرایط خود را اعلام کردیم و گفتیم که استخر آزادی لباس فدراسیون است و هرکسی که رئیس باشد، این استخر باید بنا به دلایلی در اختیار فدراسیون باشد. مسئولان شرکت توسعه و تجهیز هم موضوعاتی را مطرح کردند و در نهایت قرار شد جزئیات قرارداد طی روزهای آینده نوشته و به امضای طرفین برسد تا استخر در اختیار فدراسیون شنا باشد.»

ماده 88 و ادامه دردسرهای فدراسیون‌ها

رضوانی در حالی امیدواراست دیگر مشکلی پیش نیاید که نمی توان از کنار موضوعی که چند سالی است در ورزش باب شده، به راحتی گذشت. قانون 88 و موضوع واگذاری به بخش خصوصی، اصلی است که باید مورد توجه باشد، اما صحبت با روسای فدراسیون‌های رشته‌های مختلف حکایت از وجود مشکلات زیادی در بدنه ورزش دارد. فدراسیونی که کار قهرمانی وظیفه‌اش است و باید در حوزه همگانی نیز فعالیت کند، حداقل به یک مجموعه مستقل نیاز دارد تا بتواند برنامه‌هایش را از پیش ببرد؛ اما امروز بیشتر فدراسیون‌ها با اجرای ماده 88 دچار مشکل هستند، در حالیکه باید هزینه‌های زیادی را بابت اجاره مکانی که باید در اختیار تیم‌های ملی باشد، پرداخت کنند. این موضوع در سال جاری برای فدراسیون‌ها دردسر بیشتری ایجاد می‌کند؛ چراکه هزینه‌هایش چند برابر شده و اعتبارشان برای سال جاری تغییر چندانی نکرده است. این در شرایطی است که فشارهای اینچنینی نیز به فدراسیون‌ها وارد می‌شود و با این اوصاف باید پرسید که چطور این انتظار وجود دارد که فدراسیونی بتواند گام به گام با برنامه‌ها پیش برود و در مسیر توسعه باشد؟

درخواست روسای هیات‌های شنا برای برگزاری مجمع فوری

اجرای خواسته هیات‌ها بعد از ماه رمضان

تعدادی از روسای هیات های استانی شنا درباره موضوع واگذاری اماکن ورزشی بویژه استخرها به بخش خصوصی و یا سایر ارگان‌ها خواستار تشکیل مجمع فوری شدند.

پس از اتفاقاتی که درخصوص واگذاری استخر آزادی به فدراسیون نجات غریق رخ داد و سر و صدایی که در این رایطه راه افتاد، تعدادی از روسای هیات‌های استانی شنا درباره موضوع واگذاری اماکن ورزشی بویژه استخرها به بخش خصوصی و یا سایر ارگان‌ها خواستار تشکیل مجمع فوری شدند.

محسن رضوانی در واکنش به این درخواست گفت:« بسیار خوشحالم که می‌‌بینم روسای استانی هم دغدغه دارند و پیگیر این موضوعات هستند. برخی از آنها درخواست داشتند تا مجمع فوری با محوریت بررسی سخت‌افزارهای موجود برگزار شود. تلاش می‌کنیم تا بعد از ماه مبارک رمضان درخواست آنها را اجرایی کنیم و بتوانیم با برنامه جلو برویم.»

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر