فوتبال ایران / شناسه خبر: 96765 / تاریخ انتشار : 1398/1/21 16:30
|
کولاک ژاوی مقابل پاختاکور در لیگ قهرمانان

آسیا مبهوت هنر خوش ذوق‌ترین کارگردان فوتبال

اینکه یک فوتبالیست 39 ساله در بالاترین سطح مسابقات باشگاهی یک قاره، بیشتر دوئل‌ها را به نفع خود خاتمه دهد، استثنایی و قابل تحسین است.

کولاک ژاوی مقابل پاختاکور در لیگ قهرمانان

آسیا آنهایی که هنر ژاوی را سال ها فقط در قاب تلویزیون دیده بودند در دو بازی استقلال مقابل السد و سپس پرسپولیس مقابل این تیم قطری در ورزشگاه آزادی از هنر و نبوغ این بازیکن به وجد آمدند.ژاوی احتمالا خوش ذوق ترین کارگردان فوتبال دنیا در دهه اخیر است که با تماشای بازی‌هایش سر کیف می آئید و از اینکه تماشاگر فوتبال شده اید احساس خوبی بهتان دست می دهد.ژاوی از آن دست فوتبالیست‌هایی است که احترام دو ست و دشمن را هم برمی انگیزد و حتی اگر در سخت‌ترین و حساس‌ترین مسابقه حریفش باشید با تماشای پا به توپ شدنش و هر ضربه‌ای که به توپ می زند به این فکر خواهید کرد که چطور فوتبالیستی در این حد از شعور و شناخت در زمین فوتبال رشد کرده و پرورش یافته است که بقیه به گرد پایش هم نمی رسند؟

شاید خیلی‌ها همه ژاوی را به روزهای طلایی اش در بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به خاطر می آورند اما سه شنبه شب او در لیگ قهرمانان آسیا درخشید تا نشان دهد شعود و خلاقیت او در فوتبال تمام نشدنی است.

وقتی که همه درباره پایان دوران فوتبالش صحبت می کنند، با یک نمایش فوق العاده بازگشت خود را نشان می دهد. درست وقتی که از بارسلونا جدا شد و به السد پیوست، خیلی ها تصور کردند او نیز مثل رائول گونزالس دوران ناموفق و تبلیغاتی را در السد خواهد داشت اما مهندس شماره 6 آن قدر درخشید که حتی منتقدانش نیز وادار به تمجید از او شوند. این بار هم پس از مصدومیت نا به هنگام و در شرایطی که خیلی ها تصور می کردند فوتبال ژاوی ماه زودتر از موعد مقرر به خط پایان رسیده، او در مقابل پاختاکور یک نمایش استثنایی را اراه کرد تا همه به یاد دوران بازی اش در بارسلونا بیفتند.ستاره 39 ساله تیم السد که اغلب در نقش گل‌ساز برای بونجاح ظاهر می‌شد، در دقایق ابتدایی بازی با پاختاکور در محوطه جریمه پاس او را گرفت و بی معطلی با شوتی دقیق و بی نظیر به سوی دروازه سنجار کوواتف فرستاد و اولین گلش در لیگ قهرمانان 2019 را ثبت کرد.

وقتی که تیم میزبان با گلی دیدنی پاسخ سوپر شوت ژاوی را داد، او از پای ننشست و دوباره جور مهاجمان تیمش را کشید. این بار در دقیقه 16 پشت ضربه ایستگاهی قرار گرفت و در جو وحشتناک استادیوم پاختاکور، گل دوم خود را زد تا همه به یاد اولین گلش با پیراهن السد بیفتند. یا اصلا نه، به یاد کمی قبل تر که پیراهن اسپانیا را بر تن داشت و به همین شکل دروازه عربستان سعودی را باز کرد یا کمی آشناتر، زمانی که با لباس بارسلونا از روی ضربه کاشته دروازه سویا را نشانه رفت و قفل دروازه این تیم را گشود.

ژاوی که همه او را یک گل ساز ماهر می شناسند، آن قدر گل با ضربه ایستگاهی دارد که سوپرگل دیشب او در میان آن ها گم شود. یکی از آن ها بازی با مایورکا بود که با کاتالونیایی ترین پیراهن بارسلونا، از روی ضربه ایستگاهی دروازه بان حریف را کیش و مات کرد. نمی توان از ضربات ایستگاهی ژاوی نوشت و به ضربه دقیق او در دیدار با ویارئال اشاره ای نکرد. از این دست گل ها زیاد هستند.

اما این دو گل، تمام آن چیزی نبود که ژاوی در مقابل پاختاکور ارائه کرد. او 77 درصد پاس صحیح داشت و نکته جالب این که در زمین حریف نیز درصد پاس صحیح قابل قبولی را از خود نشان داد، آن هم در شرایطی که بازی دائم با فشار زیاد برگزار می شد و هر دو تیم در حالت پرسینگ شدید قرار داشتند.

کاپیتان السد 2 موقعیت هم خلق کرد و در بیشتر دوئل ها نیز برنده بود. اینکه یک فوتبالیست 39 ساله در بالاترین سطح مسابقات باشگاهی یک قاره، بیشتر دوئل‌ها را به نفع خود خاتمه دهد، استثنایی و قابل تحسین است.

برای فوتبال دوستان چه بد که ژاوی تصمیم دارد در پایان فصل کفش های خود را بیاویزد اما برای خود ژاوی چه خوب که با یک یادگاری به موزه لیگ قهرمانان آسیا فوتبال را به پایان می رساند؛ یک موزه با عنوان «نمایش بارسلونایی در قلب آسیا.»

3-670

captcha
تازه ها
بیشتر