ورزش ایران / شناسه خبر: 96683 / تاریخ انتشار : 1398/1/20 14:26
|

اعتراض‌ها به حضور سرپرست در انتخابات فدراسیون کشتی / حضور قانونی اما غیر منطقی

انتخابات فدراسیون کشتی که هنوز زمان برگزاری اش مشخص نیست هر روز وارد فاز جدیدی می شود. بعد از ثبت نام 21 نفر برای رسیدن به ریاست حالا انتقادات نسبت به حضور بنی تمیم در انتخابات به اوج خود رسیده است.

محسن وظیفه - هنوز زمان برگزاری انتخابات فدراسیون کشتی مشخص نشده است اما حواشی برگزاری این انتخابات به اوج خود رسیده است. ثبت نام از کاندیداها در آخرین روز کاری سال 97 به پایان رسید و 21 نفر برای حضور در این انتخابات ثبت نام کردند اما ثبت نام حمید بنی تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون کشتی برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون کشتی ، صدای اعتراض برخی از کاندیداها را در آورده است. ابتدا بحث‌های زیادی مطرح شد که حمید بنی تمیم به عنوان سرپرست نباید برای ریاست کاندیدا شود اما حالا که ثبت نام کرده عنوان می‌شود که باید از سرپرستی فدراسیون که در حدود 20 روز از آن باقی مانده ، کناره‌گیری کند.

اعتراضی که شاید از دو منظر قابل بررسی باشد. این اعتراض ابتدا به نظر عقلانی و منطقی می‌رسد و شاید در راستای برگزاری یک انتخاب عادلانه هم چنین کاری صحیح باشد چرا که سرپرست فدراسیون در جای رئیس قرار دارد و می‌تواند از شرایط خوبی برخوردار باشد تا به عنوان رئیس انتخاب شود. او بر اساس شرایط کاری که دارد میت‌واند جلسات متعددی را با اعضای مجمع برگزار کند و در نهایت هم به خواسته خود برسد. کاری که بنی تمیم در آخرین روزهای سال گذشته چند باری با برگزاری سمینار روسای هیات‌های کشتی انجام داد.

این حرف‌ها اما در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آئین نامه برگزاری انتخابات؛ سرپرست فدراسیون منعی برای حضور در انتخابات ندارد و حضورش در انتخابات قانونی است . یعنی از نظر قانونی حمید بنی تمیم می‌تواند در انتخابات ثبت نام کند و تا روز برگزاری انتخابات هم کنار نرود. قانونی که علیرضا حیدری به آنواکنش نشان می‌دهد و مدعی است که شاید این نوع چیدمان در انتخابات باعث جابه جایی رای شود:« مشکل بزرگ اینجاست که چیدمان انتخابات فدراسیون ها مشکل دارد. آرا از چند طریق می تواند جابجا شود. اول اینکه مدیرکل ورزش هر استان که از طریق وزارت ورزش انتخاب می شود، روی انتخاب روسای هیات ها نظارت مستقیم دارند و می توانند نظر خود را در انتخابات فدراسیون ها اعمال کنند.»

اودرباره دخالت‌های سرپرست و رئیس در انتخابات هم ادامه می‌دهد:«همچنین وقتی سرپرست یا رییس فدراسیون انتخابات هیات‌های استانی را برگزار می کند، فرد مدنظرش را در هر استان می گذارد. وقتی هم که انتخابات فدراسیون می رسد، همان رییس هیات می خواهد جبران کند و به همان سرپرست یا رییس فدراسیون رای می دهد.» حیدری در ادامه همچنین با تاکید بر این‌که سرپرست نباید کاندیدا شود، ادامه داد:« این مسائل شائبه دخالت در انتخابات را افزایش می دهد. به همین خاطر است که می گویند سرپرست نباید خودش کاندیدا باشد. این یک مشکل است، اما مشکل بزرگتر اینجاست که باید به صورت کلی ساختار انتخابات را تغییر دهیم. حتی می توان با روش های مختلف آرای مردمی و کارشناسان را هم در انتخابات فدراسیون ها دخیل کرد.»

این انتقادات از حضور سرپرست فدراسیون کشتی در انتخابات در حالی مطرح می‌شود، که در دوره حضور محمود گودرزی در وزارت ورزش و جوانان در آئین نامه انتخابات قانونی به ثبت رسید که سرپرست حق حضور در انتخابات را ندارد. قانونی برای رعایت عدالت و برقراری شرایطی مساوی بین همه‌ی کاندیداها اما با وجود همان منع قانونی رسول خادم که سرپرست فدراسیون بود در انتخابات شرکت کرد و به ریاست فدراسیون کشتی هم انتخاب شد. بعد از رفتن گودرزی از وزارت ورزش و جوانان و حضور مسعود سلطانی فر و بعد هم انتخاب محمد رضا داورزنی به عنوان معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، این منع قانونی برای سرپرست فدراسیون برداشته شد و حالا طبق همین آئین نامه حمید بنی تمیم می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

captcha
تازه ها
بیشتر