فوتبال ایران / شناسه خبر: 96589 / تاریخ انتشار : 1398/1/18 18:39
|

شکست پروژه سعودی – اماراتی در انتخابات AFC

در انتخابات ای اف سی مهمترین نکته ناکامی تمام عیار سعودی ها و اماراتی ها بود.

ایران ورزشی/انتخابات دوره جدید ریاست AFC روز شنبه در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی برگزار شد تا تکلیف صندلی های کلیدی ای اف سی برای چهار سال اینده مشخص شود. صندلی ریاست اما از پیش از برای شبخ بحرینی رزرو شده بود و سیاستمدار مرموز بحرینی در انتخاباتی بدون رقیب و در حالیکه خود نیز در این مجمع غایب بود، توانست حکومت خود بر فوتبال قاره کهن را برای 4 سال دیگر تمدید کند.  رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها کاندیدای این منصب بود تا بدون رقابت دوره جدید 4 ساله اش تمدید شود. با این وجود انتخاب بر سر صندلی های دیگر و کلیدی در اسیا جریان داشت و شاید مهمترین آن ناکامی تمام عیار سعودی ها بود. اتفاقات این مجمع کنفدراسیون فوتبال آسیا پیام روشنی برای عربستان و امارات در قاره کهن داشت.

 

*تاج به جای کفاشیان

در این جلسه فدراسیون فوتبال ایران نیز که در دوره قبل علی کفاشیان را به عنوان نائب رئیس AFC داشت این بار مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان جانشین کفاشیان شد و منصب نائب رئیسی AFC را کسب کرد. یک جابجایی بدون هزینه برای فوتبال ایران. در طول دوران حضور کفاشیان در این کرسی، هرگز شاهد منفعتی به سود ایران نبودیم و حتی در پرونده جنجالی منقاشه فوتبال ایران و سعودی رای تمام و کمال به سود عربستانی ها صادر شد تا این کرسی تقریبا هیچ عایدی برای فوتبال ایران نداشته باشد. با توجه به روحیات تاج می توان انتظار داشت شرایط تغییر کند و این کرسی نسبتا مهم نقشی در معادلات فوتبال آسیا به سود ایران ایفا کند. 

*پیروزی شیخ بحرینی با شعار وحدت و یکپارچگی

شیخ سلمان از زمان آمدنش به منصب ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا با شعار وحدت و یکپارچگی قاره کهن پا به میدان گذاشت و در مدت این 4 سال تا جایی موفقیت آمیز کار کرد که رضایت همه فدراسیون های اعضا را در کسب آرائشان برای دوره دوم ریاست را به راحتی کسب کرد.

 

*شکست پروژه سعودی – اماراتی

اما باید به بررسی این جلسه تاریخی کنفدراسیون فوتبال آسیا بپردازیم. پیام واضح این مجمع برای عربستان و امارات تفرقه افکن بود. سعودی ها از 6 ماه گذشته به همراه هم پیمان خود یعنی امارات از تمام ابزارهایشان استفاده کردند تا اختلاف و چند دستگی را در کنفدراسیون فوتبال آسیا ایجاد کنند اما تمام پروژه های آنها از ایجاد فدراسیون من درآوردی گرفته تا ارائه کاندیدای ریاست برای کنفدراسیون فوتبال با شکست های پیاپی مواجه شد. بازی های سیاسی سعودی‌ها در فوتبال آسیا تنها به یک دلیل جواب نداد. شعار وحدت و یک پارچگی که مرد بحرینی از 4 سال گذشته در این سازمان پیش گرفته بود و تا مرحله عملی رساند. به نوعی این شعار می تواند برای کنفدراسیون های دیگر نیز الگو باشد تا مقابل لابی ها و تفرقه افکنی ها ایستاده شود. با اتمام مجمع AFC عربستان و امارات در آتش تفرقه افکنی خود سوختند تا عبرتی برای دیگران باشند.

 

*فقدان استراتژی مناسب

رسانه عربستانی الریاضیه پس از شکست سعودی‌ها در انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا، به تحلیل این اتفاق پرداخت. پایگاه خبری الریاضیه عربستان در گزارشی از مجمع کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به ناکامی نمایندگان عربستان در کسب کرسی‌های فوتبال آسیا نوشت: سعودی‌ها صبح را با شنیدن اخبار ورزشی بدی از کوالالامپور آغاز کردند و تمامی کرسی‌های خود را در فوتبال آسیا از دست دادند. شیخ سلمان بحرینی با 46 رأی همچنان در جایگاه ریاست AFC باقی ماند و نواب رئیس مناطق مختلف جغرافیایی نیز انتخاب شدند. برای اولین بار در 20 سال گذشته عربستان نماینده‌ای در شورای اجرایی فیفا یا حتی هیئت اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نخواهد داشت. این ناکامی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت به طوری که کاربران عربستانی هم به شکست نمایندگان‌مان در این انتخابات واکنش منفی نشان دادند. کاربران به پیروزی نمایندگان کشورهای هند، فیلیپین و بنگلادش اشاره کردند که با توجه به جایگاه، وسعت و جمعیت همچنین میزان تأثیرگذاری قابل قیاس با سعودی نیستند، درحالی که نمایندگان عربستان همواره در جایگاه‌های معتبر و مراکز حساس تصمیم‌گیری حضور داشته‌اند. کارشناسان فوتبال عربستان بر این عقیده هستند که دلیل این ناکامی فقدان استراتژی مناسب برای رسیدن به کرسی‌های حساس و مهم در AFC بوده است. فوتبال عربستان از حالا باید به دنبال کسب کرسی در انتخابات سال 2023 باشد.

12

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر