فوتبال ایران / شناسه خبر: 96503 / تاریخ انتشار : 1398/1/17 17:59
|
ماهیت ناشناخته کرسی‌های بین‌المللی در فوتبال ایران

تاج و فتح یک صندلی دیگر

دستیابی به این عناوین پایان مسوولیت خطیری است که بر عهده مسوولان فوتبالی ما قرار گرفته است. همین می‌شود که ما از حضور نمایندگان‌مان در این مناصب نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید و شاید استفاده کنیم.

تاج و فتح یک صندلی دیگر

انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد و شیخ سلمان برای چهار سال دیگر در مقام ریاست باقی ماند. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، مهدی تاج هم توانست در این انتخابات به عنوان نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا در آسیای مرکزی جایگزین علی کفاشیان شود. حالا لابد باید شاد باشیم که یک کرسی بین‌المللی‌مان حفظ شده است و یک نماینده در ای‌اف‌سی داریم. پیام‌های تبریک مختلف، مهدی تاج را مخاطب قرار می‌دهند و او هم خوشحال است که بعد از عبور از موانعی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان ادامه فعالیت او را تهدید می‌کرد، حالا توانسته به مناصب بین‌المللی هم دست پیدا کند.

در حالی که مروری بر تاریخچه حضور نمایندگان ایران در عناوین مختلف ای‌اف‌سی، گویای این نکته است که بعد از حضور محسن صفایی‌فراهانی در کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران دیگر نماینده تأثیرگذاری در ای‌اف‌سی نداشته است. حتی در انتخابات 2011 با طمع علی سعیدلو، رییس وقت سازمان تربیت‌بدنی برای حضور در انتخابات نایب‌رییسی ای‌اف‌سی و انصراف شبانه علی کفاشیان از حضور در انتخابات، ایران یک دوره را بدون هیچ نماینده‌ای سپری کرد.

بعد از آن اما علی‌کفاشیان هم نتوانست به عنوان نایب‌رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا در منطقه آسیای مرکزی حضور تأثیرگذاری داشته باشد. گویا دستیابی به این عناوین پایان مسوولیت خطیری است که بر عهده مسوولان فوتبالی ما قرار گرفته است. همین می‌شود که ما از حضور نمایندگان‌مان در این مناصب نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید و شاید استفاده کنیم.

گرفتن میزبانی ایران در مسابقه تیم‌های ایرانی با نمایندگان عربستان، یکی از مشکلاتی بود که در چهارسال اخیر برای فوتبال ایران رخ داده بود و رقابت‌های پرسپولیس به عنوان نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا را مقابل حریفان عربستانی‌اش با مشکل مواجه می‌کرد. با همه درخواست‌هایی که باشگاه پرسپولیس برای حل این مشکل از کانال مسوولان فدراسیون فوتبال مطرح شد اما هیچ تلاش چشمگیری در سطح کنفدارسیون فوتبال آسیا از علی کفاشیانی که نایب‌رییس ای‌اف‌سی در آسیای مرکزی بود، دیده نشد!

البته که جز این موارد دیگری چون اجحاف‌های داوری و مشکلات دیگری هم برای تیم‌های ایرانی بوده که هرگز با مداخله نماینده ایران در ای‌اف‌سی به سود ما تمام نشده است.

انتخاب یک ایرانی از بین کشورهای حاضر در آسیای مرکزی یک موفقیت برای ما به حساب نمی آید. افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان، کشورهایی هستند که در کنار ایران، کشورهای حوزه آسیای مرکزی را در کنفدراسیون فوتبال آسیا تشکیل داده است که فوتبال ایران با فاصله از فوتبال این کشورها موفق‌تر است و انتخاب یک ایرانی به عنوان نایب رییس این منطقه نمی‌تواند یک موفقیت به حساب بیاید. آنچه موفقیت اصلی را برای ایران به ارمغان خواهد آورد این است که نمایندگان ایران بتوانند اثرگذاری خود را در جایگاه‌هایی که در اختیار دارند نشان دهند.

تاج که به عنوان رییس فدراسیون فوتبال ایران نتوانست مشکل میزبانی ایران در رقابت با نمایندگان عربستان را در دادگاه حکمیت ورزش(cas) حل کند، حالا انتظار می‌رود به عنوان نایب‌رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا، قدمی در جهت حل این مشکل بردارد. مشکلی که در دوره جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، نمایندگان ایران را با مشکل مواجه کرده است.

ضمن اینکه حضور تاج به عنوان نماینده در ای‌اف‌سی، باید بتواند شرایط میزبانی ایران در تورنمنت‌های مختلف زنان و مردان در رده‌های سنی مختلف را فراهم کند و گره‌گشای مشکلاتی باشد که پیش از این برای برگزاری بازی دوستانه حتی با تیم‌های آسیایی داشتیم. آیا مهدی تاج می‌تواند این تأثیرگذاری را داشته باشد؟ آن هم در شرایطی که به اندازه علی کفاشیان بر زبان انگلیسی تسلط ندارد و یکی از ابزارهای مذاکره و چانه‌زنی برای حل مشکلات و گرفتن امتیازهای بیشتر، تسلط به زبان است که تاج از آن بهره کافی نمی‌برد.

به همین خاطر است که فعلا برای تبریک گفتن به مهدی تاج دست نگه می‌داریم تا ببینیم در پایان دوره نایب رییسی‌اش چه کارنامه‌ای از خود به جای می‌گذارد؟

 

2 - 670

 

captcha
تازه ها
بیشتر