فوتبال ایران / شناسه خبر: 96474 / تاریخ انتشار : 1398/1/17 15:59
|
مازاد برانکو برای شفر بازیکن نشد که نشد!

آمار اسفبار منشا: 691 دقیقه یک گل

آمار ضعیف گادوین منشا در استقلال بیش از پیش درستی تصمیم برانکو در اخراج این بازیکن از پرسپولیس و اشتباه مدیران استقلال در جذب این بازیکن را نمایان می‌کند. به راستی منشا چرا به استقلال آمد؟

حمیدرضا عرب/مسئله امروزاستقلال ماجرای ورود مهدی رحمتی به تعیین پنالتی زن دربی و آن چیپ عجیب وغریب فرشید اسماعیلی که از سرخودخواهی و شکم سیری زده شد، نیست. مسئله اصلی استقلال جذب بازیکنانی است که با وجود دریافتی چشمگیرهنوزنتوانسته اند باری ازروی دوش این تیم بردارند. به آمارگادوین منشاء بنگرید. مهاجم نیجریه تا پیش ازبازی دوشنبه شب با الهلال عربستان مجموعا 691 دقیقه در ترکیب استقلال به میدان رفته است. او 11 بار با پیراهن استقلال در بازی های لیگ و لیگ قهرمانان آسیا دیده شده است. 691دقیقه یقینا با احتساب وقت های اضافه بازی ها آماری فراتر از 700 دقیقه حضور در ترکیب استقلال را پیش روی مان قرارمی‌دهد. دقایقی چشمگیر که این انتظار را ایجاد می‌کند تا مهاجم جدید آبی‌ها عملکرد درخشانی هم ازخود برجا گذاشته باشد اما آیا برآیند چشمگیر و قابل توجهی از این بازیکن در ترکیب استقلال می‌بینید؟

منشاء به جرگلی که دربازی با فولاد خوزستان از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، گلی برای استقلال نزده است. درواقع او تا قبل از اینکه یک بازی دیگر مقابل الهلال را درکارنامه خود به ثمر برساند از حدود 700 دقیقه بازی(با محاسبه وقت های اضافه) فقط یک بار موفق به گلزنی شده که چنین آماری یقینا نمی‌تواند آمار درخشانی برای یک مهاجم باشد. منشاء دراین ایام که با پیراهن استقلال در بازی‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته 2 بار هم موفق به ارسال پاس گل شده است. یکی درهمان بازی با فولاد که بهترین نمایش منشاء در تمام روزهایی بود که پیراهن تیم جدیدش را پوشید و دیگری در بازی با پیکان که آن جا هم موفق شد یک پاس گل برای هم تیمی هایش فراهم کند.

ازمهاجمی که هزینه چشمگیری روی دست استقلال گذاشته بدون شک انتظار گلزنی های بیشتری بود و اساسا جذب بازیکن در نیم فصل با همین هدف انجام می‌شود؛ تقویت و تحول تیم اما هرچه پاتوسی برای استقلال مهره ای کارآمد و چشمگیر بود(هرچند که او هم در دو بازی اخیر افت کرده بود) منشاء به مهره ای کم اثر وحتی می‌شود گفت بی اثربدل شده و درکمال شگفتی می‌بینیم که وینفرد شفر همچنان روی مدار اعتماد به این بازیکن گام برمی‌دارد و می‌کوشد چه با حضور در ترکیب اصلی و چه به شکل تعویضی، منشاء را در ترکیب استقلال حفظ کند.

حضور منشاء دراستقلال اما آن جا بیشتر زیر سوال می‌رود که کمتر از3 ماه پیش برانکوایوانکوویچ به رغم کمبود هایی که درخط حمله تیمش داشت و می‌دانست جدایی بازیکنی که با فضای بازی در تیمش خو گرفته و جذب بازیکنان جدیدی که مشخص نیست بعد از نیم فصل بتوانند خود را با اتمسفر این تیم هماهنگ کنند، چه ریسک بزرگی است اما بازهم حکم به اخراج این نیجریه ای داد و بی آنکه واهمه ای از عاقبت تصمیمش داشته باشد، ایمنشاء  را از ترکیب پرسپولیس کنارزد. مهاجم نیجریه ای درحقیقت بازیکن متوسطی در ترکیب پرسپولیس بود که به زعم سرمربی این تیم نمی‌توانست همسو با تاکتیک های این تیم جلو برود و انتظارها را برآورده کند اما در این میان مدیران باشگاه استقلال بی آنکه به اصل دلایل خروج منشاء از لیست برانکو پی ببرند وبی توجه به چرایی ها و دلایل،  این بازیکن را با سراسیمگی بسیاربه خدمت گرفتند. تصمیمی عجیب و شک برانگیز که بیشتر حالت تبلیغاتی داشت تا یک کار عاقلانه و آینده نگرانه.

مدیران استقلال که تایید شفر را هم در جذب منشاء گرفته بودند، با چنان آب و تابی خرید این بازیکن را در نقل وانتقالات نیم فصل برجسته و بزرگ جلوه می‌دانند که آرام، آرام داشت به همه تلقین می‌شد که استقلال به واسطه همین خرید در نقل وانتقالات مچ پرسپولیس را خوابانده و از رقیب سنتی اش پییش گرفته اند اما همان پرسپولیس درحالی که هنوز مهره های جدید درترکیبش جا نیفتاده اند ومتکی به کهنه سربازانش توانست فاتح دربی برگشت لقب بگیرد واستقلال را با منشاء و یک گردان بازیکن ذی قیمت زمین گیر کند واز مهلکه این بازی بزرگ بگذرد و خود را نزدیک ترین تیم به جام هجدهم معرفی کند.

پاسخ پرسشی که پاسخ روشن تصمیم گیران استقلال را طلب می کند این است که چرا و به چه دلیل پس مانده پرسپولیس با پرداختی چشمگیربه استقلال ملحق می‌شود؟ بازیکنی که هیچ جایگاهی درتفکرات برانکو ندارد و مهره ای بلااستفاده محسوب می‌شود.

تصمیم گیران درباشگاه استقلال شاید با جذب گادوین درنقل وانتقالات نیم فصل لیگ هجدهم تصور می‌کردند می‌توانند خاطرات سال ها پیش جذب بازیکنان تیم رقیب از سوی مدیران قبلی را در اذهان استقلالی ها زنده کنند و خود را برنده مطلق نقل و انتقالات لقب دهند درحالی که بازیکن مورد نظر آن ها هرگز آن مهره ای نبود که ظرفیت متحول ساختن خط آتش استقلال را داشته باشد و باید کد هایی که برانکو داده بود را جدی می‌گرفتند وهرگز سرمایه های خود را به پای این بازیکن نمی‌ریختند اما وسوسه ها و خیالات خام آن ها باعث شد تا دوباره کلاه گشادی سراستقلال برود.

وضعیت گادوین منشاء دراستقلال امروز بی شباهت با آنچه الحاجی گرو ونویمایررقم زدند نیست. منشاء نیز به مانند این نام ها مهره ای غالبا بی اثر درترکیب استقلال بوده و مشخص نیست که باشگاه استقلال با قرارداد یک ونیم ساله ای که با این بازیکن منعقد کرده چه خواهد کرد و آیا می‌تواند این بازیکن را به همان دلایلی که خیلی پیش تر پرسپولیس به آن رسیده بود و برانکو آلارم هایش را به فوتبال ایران ودیگر تیم ها داده بود، ازلیست خود خارج کند یا باید غرامت یک فصل بازی نکردن دراستقلال را هم به منشاء بپردازد و بعد مجوز خروج این بازیکن از لیست استقلال را بگیرد؟!

10-1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر