فوتبال ایران / شناسه خبر: 96421 / تاریخ انتشار : 1398/1/16 16:42
|
امکانات در فوتبال ایران باید بهتر تقسیم شود

پائولو سرجیو: موفقیت کی‌روش ساختار فوتبال پرتغال را تغییر داد

سرمربی پرتغالی صنعت نفت آبادان در مصاحبه مفصلی درباره موضوعات مختلف مثل لیگ برتر ایران و اختلاف برانکو و کی‌روش صحبت کرده است.

پائولو سرجیو: موفقیت کی‌روش ساختار فوتبال پرتغال را تغییر داد

اختلاف نظر کی‌روش و برانکو یکی از بزرگترین جنجال‌های سال گذشته فوتبال ایران بود. با وجود رفتن کی‌روش به کلمبیا هنوز این بحث تمام نشده و طرفداران این دو مربی هنوز به بهانه‌های مختلف به این دوگانه دامن می‌زنند.

پائولو سرجیو، یکی از مربیان خارجی کم‌حاشیه شاغل در فوتبال ایران نظرات جالبی درباره این ماجرا دارد و معتقد است که برانکو و کی‌روش برای دفاع از منافع تیم‌شان وارد این مناقشه شدند.

سرمربی صنعت نفت آبادان  گفت: «این خیلی ساده و واضح است. وقتی منافعی داریم که با هم جور در نمی‌آید، با هم درگیر می‌شویم. چیزی که من فهمیدم این بود که کی‌روش و فدراسیون تصمیماتی داشتند که با منافع برانکو متناقض بود. مثلا بازیکنان را برای مدت طولانی می‌خواستند. این مشکل برای ما هم به وجود ‌آمد وقتی که چند هفته بازیکنان تیم المپیک را در اختیار نداشتیم. در واقع این دعوای شخصی نیست، برای گرفتن امکانات برای باشگاه است. مطمئن هستم اگر جای این دو عوض می‌شد، نظرشان هم عوض می‌شد. اگر من هم جای این دو بودم، نظرم به این شکل بود.»

این مربی 51 ساله پرتغالی درباره تاثیر کی‌روش بر فوتبال کشورش هم گفت: «وقتی کی‌روش در تیم ملی جوانان بود دو جام جهانی برایمان آورد. فیگو و چند بازیکن دیگر که از من جوانتر بودند، در آن تیم حضور داشتند. زمانی که ما بازی می‌کردیم، بازی برای جوانها در لیگ پرتغال خیلی سخت بود. به خاطر شرایط اقتصادی پرتغال فقط می‌توانست بازیکنان برزیلی ارزان را به خدمت بگیرد. آن زمان بازیکنان برزیلی چون در کشور خودشان پول زیادی نبود، به پرتغال می‌آمدند تا پول بگیرند.»

سرجی اضافه کرد: «پس از این که کی‌روش دو بار قهرمان جوانان جهان شد، دیدگاه فدراسیون فوتبال پرتغال تغییر کرد و آنها سرمایه‌گذاری بیشتری روی جوانان انجام دادند، ساختار کلی فوتبال را تغییر دادند و این باعث شد یک نسل مستعد و خیلی خوب برای آینده پرتغال پرورش داده شود. الان که الان است ما از مزایای دوران کی‌روش بهره می‌بریم. او در منچستر و رئال و ایران هم حضور داشت اما من فکر می کنم دو قهرمانی با تیم جوانان پرتغال بزرگترین دستاورد او بود.»

سرجیو معتقد است که فاصله امکانات تیم‌های مدعی لیگ برتر با تیم‌هایی مثل صنعت نفت آبادان قابل مقایسه نیست و برای پیشرفت فوتبال ایران باید توزیع امکانات یکسان باشد: «فکر می‌کنم تیم‌های سطح بالای ایران، همه شرایط لازم را دارند، در واقع با پول همان امکاناتی را می‌توانند بخرند که در اروپا هست. ولی کار حرفه‌ای در شهری مثل آبادان بسیار سخت است. ما باید هر روز شیوه‌های مختلفی را دنبال و پیدا کنیم تا مشکلات را حل کنیم. در کشور بزرگی مثل ایران نیاز است تا سرتاسر آن امکانات خوبی داشته باشد و جوانان تشویق شوند فوتبال بازی کنند.»

او درباره مهاجمان ایرانی هم گفت: «همه فورواردهایی که با آقای کی‌روش کار کردند بازیکنان قابلی هستند، مخصوصا سردار آزمون که در روسیه بازی می‌کند. علی قربانی هم فوروارد قابلی است. پارس جنوبی هم 2 مهاجم بسیار بسیار خوب دارد. جبیره مهاجم تیم ما که اخیرا در تیم المپیک بازی کرد هم آینده بسیار خوبی دارد. علیپور مهاجم تیم پرسپولیس درست است که بازیکن شماره 9 نیست، اما بسیار خطرناک است. من هم مثل آقای کی روش می‌گویم که مهاجم نباید تکنیک خیلی خوبی داشته باشد و باید بیشتر تمام‌کننده باشد.»

سرجیو در پایان مصاحبه به نکته جالبی اشاره کرد؛ آنتونی استوکس، ایسما گونسالوس و ماریو بودیمیر، سه مهاجم خارجی تراکتور، استقلال و پرسپولیس در مقاطعی شاگرد او بوده‌اند: « وقتی در سلتیک بودم استوکس عضو این تیم بود. استقلال ایسما را خرید که بازیکن من بود، پرسپولیس بودیمیر را خرید که بازیکن من بود، دستیار قلعه‌نویی هم بازیکن من بوده است! شما می توانید جاهای مختلف کار کنید اما دنیا آنقدر کوچک است که به هم می‌رسید.»

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر