فوتبال ایران / شناسه خبر: 96418 / تاریخ انتشار : 1398/1/16 16:33
|
همه جام‌ها پرید: شروعی مثل پایان

استقلال ۹۸ رکورد ناامیدی را شکست

سال ۱۳۹۸ به تلخ‌ترین شکل ممکن برای استقلال شروع شده و هیچ نقطه امیدوارکننده‌ای پیش روی آبی‌ها باقی نمانده است.

حمیدرضا عرب/شروع استقلال درروزهای آغازین سال 1398 با شکست درشهرآورد 89 و پیامدش تساوی شبهه باخت مقابل سایپا بی شباهت به پایانی تلخ وغم انگیزنبود. استقلال شفردرهمان نقطه آغازین سال بارش را برای خروج از دایره مدعیان قهرمانی لیگ بست تا عملا دست یابی به همه جام های پیش رو را ناممکن ببیند، هرچند که روی کاغذ هنوزبرای استقلال اقبالی را متصورند اما واقع بینانه نیست که این تیم پرفرازونشیب و غرق درحاشیه را قهرمان لیگ هجدهم بدانیم. حتی امیدی به رخ داد معجزه هم نیست.

 تیم شفرقبل ازاینکه با شکست دردربی وتساوی مقابل سایپا به کلی ازگردونه مدعیان به بیرون پرت شود، جام حذفی را ازدست داده بود و درروزهای پایانی سال 97نیز با شکست مقابل الریان و بعد ازآن تساوی خانگی مقابل العین درلیگ قهرمانان آسیا هم ازصف مدعیان خارج شده بود، مع الوصف نتایجی که دربازی های لیگ در اسفند ماه رقم خورد، امیدهای بسیاری دردل هوادارن ایجاد کرده بود تا تیم خود را بعد ازسال ها بربام فوتبال ایران ببینند ودرهمین ایام عید با پیروزی های پی درپی مقابل پرسپولیس و سایپا بارخود را برای قهرمانی ببندند که ازدست دادن 5امتیازحیاتی همه این آمال را ازبین برد.

گرچه رگه هایی ازوقوع یک ناکامی بزرگ پیش ازتقابل با پرسپولیس دیده می‌شد؛ به خصوص آنجا که بازیکنان این تیم نسبت به نداشتن زمین تمرین گلایه های بسیاری را دررسانه ها مطرح کردند و حتی فرشیدباقری، بازیکنی که حالا به دلیل مسائل انضباطی ازاستقلال کنارگذاشته شده، درمصاحبه ای معنی دارد یک روزقبل ازدربی صراحتا اعلام کرد که استقلال انتظارپیروزی دردربی نداشته باشید اما کمترکسی آن یاس را جدی می‌گرفت واستقلال با آن تاکتیک مندی وسیری ناپذیری و آمادگی بازیکنانش تیمی ازپیش برنده دربازی های نوروزتلقی می‌شد.

مصاحبه باقری این ذهنیت را که بازیکنان استقلال درحال کاستن ازدایره انتظارها هستند ومقابل پرسپولیس و سایپا همان نتایجی را رقم می‌زنند که دربرابرفولاد، پارس جم و نساجی و نفت مسجدسلیمان رقم خورد را تقویت کرده بودند، اما حقیقت همان بود که هافبک دفاعی آبی‌ها وعده داد وتیمی که حتی برای تمرین کردن پیش ازبزرگ ترین بازی فصل خود با مشکلات عدیده مواجه بود، نمی‌توانست برنده دیداری باشد که سازماندهی تمرینی درآن نقش انکارناپذیری ایفا می‌کند.

شکستی که ترکش هایش هنوزبرپیکراستقلال سنگینی می‌کند ومشخص نیست که چه زمان آثارباخت دهم فروردین ماه ازتن استقلال خارج شود. هنوز هم درباره فقدان زمین تمرین درآستانه آن بازی سخن به میان می‌آید. همچنان نیزازمصاحبه تندی می‌گویند که امیرحسین فتحی درآستانه دربی علیه شفرانجام داد و ازآقای سرمربی خواست ازخط وخطوطی که برایش تعیین شده خارج نشود. درباره حاشیه هایی که درجریان دربی دررختکن استقلال به وجود آمد، هنوز نقل بسیاراست. فرشیدباقری اکنون به همین دلیل ازحضوردربازی با الهلال عربستان محروم شده است و مهدی قائدی نیزبه دلایل مشابه بازی بزرگ دوشنبه شب راازکف داده است.

شکست مقابل پرسپولیس برای استقلال تنها یک شکست نبود. آن باخت سبب شد شکاف عمیقی میان هواداران این تیم با مهدی رحمتی ایجاد شود. دروازه بانی که حتی بعد ازبازی با سایپا که 90دقیقه نیمکت نشین بود ودرکمال شگفتی بازهم ازسوی هواداران این باشگاه انتقاد وشعارحیاکن، رها کن شیند. شاید اگراستقلال درشهرآورد نمی‌باخت ولااقل با یک امتیازمیدان را ترک می‌کرد نه تنها این حاشیه ها سازمان فکری این تیم را برهم نمی‌ریخت و نقدهای تیزوبرنده را باعث نمی‌شد و تصمیم گیران دراین باشگاه را به سمت وسوی تغییرات حوزه فنی سوق نمی‌داد هرچند که نباید فراموش کرد این استقلال دردرجه نخست محصول ابتکارات غلط آن ها است.

بدون شک مدیرانی که درتامین زمین تمرین ناکامند ونمی‌توانند حاشیه های درون تیمی را کنترل کنند و حتی کاربه نقطه ای می‌رسد که ماجرهایی میان برخی بازیکنان با بازیکنان خارجی رخ می‌دهد ودرکمال شگفتی مسائل نژاد پرستی به وجود می‌آید، نمی‌توانند ازتیغ انتقادها مصون بمانند.

جام حذفی ازکف رفته، رسیدن به جام لیگ هم به معجزه می‌ماند تا واقعیت و لیگ قهرمانان آسیا را هم برای تیمی که ازدوبازی نخست فقط یک امتیازمی‌گیرد و تنها ازامتیازیک میزبانی دیگربهره مند است، باید تمام شده دانست. درعین حال چیزی نمانده که شفربا دست یابی به آن به ادامه مربیگری دراستقلال امیدوارودلخوش باشد و یقینا هرچه به پایان این فصل نزدیک و نزدیک شویم، فشارها روی سرمربی استقلال بیشتروبیشترخواهد شد وچه بسا پیرمرد با وجود اینکه گفته می‌شود یک فصل دیگرتحت قرارداد با استقلال خود تصمیم به جدایی بگیرد وداوطلبانه این تیم را ترک کند.

اینکه مدیران باشگاه استقلال دو روزقبل ازپرواز به سمت دوحه درجلسه ای به تعیین استراتژی روزهای آتی می‌پردازند نیز را باید یک خبرسازی دانست تا اقدامی کارسازواساسی درجهت موفقیت استقلال. برای استقلالی که همه جام ها را ازدست رفته می‌بیند بدون شک نمی‌توان هیچ استراتژی مشخصی را هم تعیین کرد و این نشست ها جزآنکه گره ها را کورترکند، محصول دیگری برای آبی ها به همراه نخواهد داشت.

استقلال درروزهای آغازین سال 1398خیلی زود به این نتیجه رسید که این گروه ازمدیران گرفته تا مربیان و بازیکنان به نقطه روشنی نخواهد رسید. برای استقلال باید نسخه های شفا بخش تازه نوشت.

10-1

captcha
تازه ها
بیشتر