فوتبال ایران / شناسه خبر: 96136 / تاریخ انتشار : 1397/12/26 18:12
|
اشتباهات داوران خارجی، راه فرار داوران داخلی

دستاورد عحیب نشست آنالیز داوری هفته‌های اخیر

نتیجه این نشست اما به جای اینکه به نتیجه متفاوتی درباره ضعف داوری‌های فصل جاری بیانجامد، همان نتیجه‌‌گیری‌های همیشگی را دربرداشت که اشتباه جزئی از داوری است و نمی‌توان کاری برایش کرد.

دستاورد عحیب نشست آنالیز داوری هفته‌های اخیر

انتقادهای روزهای اخیر به داوری و بگومگوهای رسانه‌ای بین امیر قلعه‌نویی و داوران لیگ برتری، در نهایت به برگزاری جلسه گروه آنالیز داوری انجامید. داوود رفعتی، سیدرضا غیاثی، حسین عسگری و دانیال مرادی، با حضور مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در این نشست به بررسی و آنالیز فیلم بازی‌های هفته بیستم تا بیست و دوم لیگ برتر پرداختند.

نتیجه این نشست اما به جای اینکه به نتیجه متفاوتی درباره ضعف داوری‌های فصل جاری بیانجامد، همان نتیجه‌‌گیری‌های همیشگی را دربرداشت که اشتباه جزئی از داوری است و نمی‌توان کاری برایش کرد. بدتر از این نتیجه اما آن است که اعضای حاضر در این نشست به جای حل کردن مشکلات فعلی، اشتباهات داوری بازی‌های اروپایی را دلیلی برای موجه جلوه دادن اشتباه داوری می‌دانند.

تا آنجا که حسین عسگری، درباره دستاوردهای این نشست می‌گوید: «تیم منچسترسیتی با 2 گل اشتباه (یک پنالتی  و یک گل آفساید) راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی شد. بعد از پایان بازی هیچ اتفاقی نیفتاد و مربیان هر دو تیم با یکدیگر دست دادند. اما در لیگ ایران به این شکل نیست. مربیان و بازیکنان علیه داور بیانیه صادر می کنند. اشتباه داور در هر لحظه‌ای ممکن است اتفاق بیفتد، این که مثلا بگوییم وقتی یک تیم جلو می‌افتد، داوران خطای حریف را بر علیه آن تیم نمی‌گیرند، اصلا حرف درستی نیست.»

او مثل همه کسانی که درباره داوری‌ها اظهارنظر می‌کنند، به این نکته تأکید دارد: «فیلم بازی‌های برگزار شده هفته بیستم تا بیست و دوم لیگ برتر را مورد بازبینی و آنالیز قرار دادیم. به‌هرحال همانطور که بارها به وضوح اشاره کردیم اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است. داوران در کل در این سه هفته بازیهای سخت و خوبی را قضاوت کردند و در کل دو یا سه اشتباه تاثیر گذار در بازیهای لیگ داشتند.»

عسگری حتی وقتی می‌خواهد این اشتباهات داوری را بپذیرد هم در این رابطه می‌گوید: «متاسفانه این امر در فوتبال دنیا بسیار نادر است. منکر این نیستیم که داوری ما فوق العاده است ما هم اشتباه داریم. در این سه هفته لیگ برتر 10 تا 15 درصد داوران ما اشتباه تاثیرگذار در بازی‌ها داشتند. مهمترین بخش داوری و نظارت این است که اشتباهات داوران نتیجه امتیاز بازی را مشخص نکند. سرمربیان ما باید به دنبال علم به روز باشند تا مرتبا با اعلام نظرهای نادرست، عملکرد تیم داوری را زیر سوال نبرند.»

او درباره عملکرد داوران نسبت به هفته های گذشته توضیح می‌دهد: «عملکرد داوران نسبت به هفته های گذشته خوب بوده است، البته باید بهتر شود. با توجه به اینکه به هفته پایانی لیگ برتر و دسته اول نزدیک می شود حساسیت بازی‌ها در جدول بالا می رود. برهمین اساس داوران باید با تمرکز بالا و بدون استرس در زمین مسابقه حاضر شوند  و این امر مستلزم این است که هجمه ها و فشار از روی داوران برداشته شود.»

عسگری به جای اینکه راه بهبود شرایط داوری را در ارتقای سطح آموزش جستجو کند، حمایت از جامعه داوران را راه حل مشکل فعلی می‌داند و درباره‌اش می‌گوید: «قطعا حمایت از جامعه داوری باعث خواهد شد داوران ما با انگیزه هر چه بیشتر و با داشتن تمرکز کافی و به دور از هرگونه حاشیه، مسابقات را قضاوت کنند.»

با این دیدگاه‌ها معلوم نیست که شرایط داوری فوتبال ما چه زمانی متحول می‌شود و رو به بهبود می‌رود؟

 

 

2- 500

 

captcha
تازه ها
بیشتر