فوتبال ایران / شناسه خبر: 96124 / تاریخ انتشار : 1397/12/26 16:53
|
تأثیر معکوس نوسانات ارز بر نقل و انتقالات خارجی‌ها

صعود قیمت دلار هم جلوی ورود خارجی‌ها را نگرفت

نوسانات قیمت ارز در سال ۹۷ هم نتوانست جلوی علاقه باشگاه‌ها به جذب خارجی‌ها را بگیرد.

صعود قیمت دلار هم جلوی ورود خارجی‌ها را نگرفت

گرچه انتظار می‌رفت با نوسانات قیمت ارز و گران شدن دلار در سال 97، حضور بازیکنان خارجی در لیگ فوتبال به حداقل برسد اما این اتفاق نیفتاد. همچنان باشگاه‌ها به سراغ خارجی‌ها می‌روند، همچنان در عقد قرارداد اشتباه می‌کنند و صدها میلیون یا شاید میلیاردها پول فوتبال را به خاطر این قراردادهای اشتباه از دست می‌دهند. در این میان هم البته بعضی از این انتخاب‌ها امتحان خود را خوب پس می‌دهند.  

 

ماجراهای خارجی‌های لیگ در سال 97، با مذاکرات جنجالی و ادامه دار مامه تیام و جباروف در آستانه فصل جدید شروع شد. باشگاه استقلال به خاطر جدایی این دو بازیکن به شدت تحت فشار بود و برای جلب رضایت هواداران تا هفته‌ها بر سر مبلغ قرارداد با آن‌ها چانه می‌زد. فتحی در اوایل مدیریتش در استقلال می‌خواست با حفظ این دو بازیکن، شروعی توفانی داشته باشد اما در نهایت مذاکرات به نتیجه نرسید و توافق بر سر مبلغ حاصل نشد.

گرو، نیومایر و طارق همام بازیکنانی بودند که مدیران استقلال مدعی شدند که به جای مهره‌های از دست رفته، جذب کرده‌اند. از همان هفته‌های اول مشخص شد که حداقل گرو و نیومایر جایگزین‌های خوبی نیستند. حتی گذر زمان هم نتوانست این دو را به بازیکنان خوبی برای استقلال تبدیل کند و در نهایت در نیم فصل از این تیم جدا شدند. طارق در سال 97 و لیگ هجدهم بدون شک یکی از بازیکنان برجسته لیگ بود و در سال هایی که استقلال در خرید مهره های خارجی عملکرد قابل قبولی داشته، یکی از خارجی های شاخص این تیم به شمار می رود.

---

استقلال برای نیم فصل دوم پاتوسی، گونسالوس و منشا را به تیم اضافه کرد که از بین این سه خرید هم فقط پاتوسی توانست توجه هواداران استقلال را جلب کند و این یعنی استقلال از بین 6 خرید خارجی‌اش تنها دو خرید کاملاً موفق داشته است. البته که ممکن است در ادامه فصل گونسالوس هم به هماهنگی لازم با تیم برسد اما تا اینجای کار فقط پاتوسی در استقلال خوش درخشیده است.

برعکس استقلال، پرسپولیس به دلیل محرومیت از پنجره نقل و انتقالات، درگیر خرید بازیکنان خارجی نبود. آن‌ها با همان بازیکنان خارجی که داشتند یعنی رادوشوویچ، بشار رسن و منشا، کار خود را در لیگ ادامه دادند. رادوشوویچ با اینکه از نظر فنی دروازه‌بان خوبی به حساب می‌آید اما با وجود بیرانوند، فرصت زیادی برای بازی ندارد. با این حال اما بدون اینکه حاشیه‌ای ایجاد کند یا اعتراضی داشته باشد، کار خود را در لیگ ادامه می‌دهد. بشار رسن اما بی‌شک یکی از بهترین خارجی‌های لیگ است. بشار 22 ساله که در اواخر دومین فصل حضور در پرسپولیس به سر می برد، به قدری مورد اعتماد برانکو بوده که قبل از محسن مسلمان در ترکیب سرخپوشان به صورت فیکس قرار می گرفت و حالا هم نسبت به سروش رفیعی در اولویت سرمربی کروات پرسپولیس است. او یکی از معدود خارجی های لیگ ایران است که دو قهرمانی متوالی لیگ برتر را در کارنامه دارد.

پرسپولیس بعد از باز شدن پنجره‌های نقل و انتقالاتی، منشا را کنار گذاشت و به جای او بودیمیر را جذب کرد. گرچه در ابتدا انتقادهای زیادی به خرید بودیمیر وارد می‌شد اما رفته رفته او را در قامت یک فوروارد قابل قبول ظاهر شده است.

---

 

تراکتورسازی یکی از باشگا‌ه‌هایی است که در سال گذشته با خارجی‌هایش خبرساز شد. زنوزی، مالک متول این تیم تبریزی، بعد از مطرح کردن نام‌های بزرگ برای نشاندن روی نیمکت تیم، در نهایت جان توشاک اهل ولز را به خدمت گرفت. وقتی توشاک دستیارانش را با خود به ایران نیاورد، مشخص بود که به تراکتورسازی به عنوان یک مقصد جدی نگاه نکرده است و خیلی زود هم از تراکتور رفت تا این باشگاه بعد از کشمکش‌های فراوان به سراغ جورج لیکنز برود.

تراکتورسازی البته درباره بازیکن خارجی هم با مشکلاتی مواجه بود. لی اروین و استوکس دو بازیکن خارجی تراکتورسازان بودند که با قراردادهای سنگین و سر و صدای زیاد به باشگاه اضافه شدند و بعد از مدتی تراکتورسازی را ترک کردند تا باشگاه برای بازگرداندن آن‌ها به تهدید و شکایت متوسل شود. لی اروین هنوز به آمادگی لازم برای بازی نرسیده اما استوکس حتی با وجود غیبت چند هفته‌ای در میان گلزن‌ترین مهاجمان لیگ است. علاوه بر این‌ها، یوکیا سوگیتا هم در خط هافبک تراکتور بعد از عملکرد خوبی که از خود نشان داد به یکی از بهترین خریدهای لیگ تبدیل شد.

---

سپاهان این فصل در شرایطی با امیرقلعه‌نویی برای قهرمانی می‌جنگد که یکی از بهترین مهاجمان لیگ را در اختیار دارد. کی‌روش استنلی، بازیکن برزیلی است که همراه را قلعه‌نویی از ذوب‌آهن به سپاهان آمد. او فصل قبل و در مجموع 21 بازی که برای ذوب‌آهن انجام داد 9 گل زد و 2 پاس گل داد اما امسال و تا این زمان از مسابقات لیگ برتر با 12 گل در صدر جدول گلزنان لیگ برتر است.

ولادیمیر کومان مجارستانی هم یکی دیگر خارجی‌های سپاهان است که گرچه کمی دیر به ترکیب سپاهان اضافه شد اما از زمان حضورش توانست در خط هافبک سپاهان به بازیکنی کلیدی تبدیل شود. کومان در 16 بازی در لیگ برتر برای سپاهان 3 پاس گل داده و 1 گل هم به ثمر رسانده است. او در جام حذفی هم سه بازی برای سپاهان انجام داد و یکی از بازیکنان اصلی تیمش در راه رسیدن به مرحله نیمه نهایی بود.

علاوه بر این‌ها باشگاه‌هایی چون ماشین‌سازی، سایپا، نساجی و نفت مسجد سلیمان هم با در اختیار داشتن ده خسوس، جورجی گولسیانی، موسی‌کولیبالی و ساموئل سارفو دستی در بازار نقل و انتقالات بازیکنان خارجی داشته‌اند که اتفاقاً مهره‌های خارجی‌شان در لیگ بین بازیکنان قابل قبول خارجی بوده‌اند.

 

 

 

2-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر