فوتبال ایران / شناسه خبر: 96111 / تاریخ انتشار : 1397/12/26 16:30
|
یک تیم دیگر در راه سیاه‌جامگان

استقلال خوزستان، یک قدم تا انحلال؟

سمیرا شیرمردی/ اگر به تیم‌های سقوط کرده در فصل‌های اخیر لیگ برتر نگاه کنیم متوجه می‌شویم که همه آنها در چند مورد شباهت زیادی به هم داشتند. مهمترین دلایل این سقوط، مشکلات مالی و البته تغییرات زیاد در کادرفنی تیم بوده. این مساله در استقلال خوزستان هم این فصل به وجود آمد. آبی‌های اهوازی به خاطر تغییرات زیاد و البته مشکلات دیگر، اصلی‌ترین گزینه سقوط هستند؛ اما این سقوط شاید متفاوت باشد. در واقع شرایط استقلال خوزستان این روزها شباهت زیادی به سیاه‌جامگان مشهد در فصل قبل دارد. آن تیم بعد از سقوط و رفتن به لیگ دسته پایین‌تر منحل شد که به نظر می‌رسد چنین سونوشت تلخی هم در انتظار آبی‌های اهوازی است. چراکه حقوق کارگران گروه ملی، در اولویت است (که تصمیم درستی به نظر می‌رسد) و دیگر انگیزه‌ای برای فعالیت استقلال خوزستان نمی‌ماند.

 

استقلال خوزستان این روزها شباهت زیادی به سیاه‌جامگان مشهد پیدا کرده، به تیمی که به لیگ یک سقوط کرد و سرنوشت تلخی داشت. آبی‌های اهوازی با بودجه کم کار خود را شروع کردند و اتفاقا در هفته‌های ابتدایی نتایج نسبتا خوبی هم گرفتند اما بعد از آن همه چیز تغییر کرد. این تیم با سرمربیگری داریوش یزدی، باخت‌های پیاپی زیادی آورد که همین مساله و البته کسر 6 امتیاز از تیم که شرایط را سخت کرده بود، باشگاه را بر آن داشت تا دست به تغییر کادرفنی بزند و به تیم شوک وارد کند.

این تغییر با حواشی زیادی همراه بود. تعدادی از اعضای هیات مدیره مخالف رفتن یزدی بودند و تعدادی هم موافق. در نهایت یزدی رفت و برای جانشین او هم اتفاقات عجیبی افتاد. بعد از رفتن یزدی قرار بود سیروس پورموسوی سرمربی استقلال خوزستان شود و او هم معارفه شد اما چند ساعتی از این مساله نگذشته بود که یک درگیری در محل اقامت استقلال خوزستان قبل از بازی حساس مقابل استقلال تهران، همه چیز را تغییر داد. به این صورت پورموسوی اردوی آبی‌های اهوازی را ترک کرد و رفت تا دست استقلال خوزستان در پوست گردو بماند. این دومین تغییر در کادرفنی استقلال خوزستان بود. بعد از آن، نوبت به کریم بوستانی رسید. کریم بوستانی که به ناصر الجوهر معروف شده، هر وقت تیم‌های ایرانی به هر دلیلی سرمربی نداشتند، به کمک این تیم‌ها می‌آمد و بدون در نظر گرفتن شرایط، هدایت آنها را به عهده گرفت.

بوستانی در این موقعیت شاید تنها سرمربی بود که می‌توانست دست به چنین ریسک بزرگی بزند و سرمربیگری تیم بحران‌زده استقلال خوزستان را بپذیرد. بوستانی قرار بود سرمربی موقت باشد تا سرمربی جدید انتخاب شود اما انگار هیچ سرمربی دست به چنین ریسکی نمی‌زد که هدایت تیم قعر جدولی و بحران‌زده‌ای که با پنجره بسته نقل و انتقالاتی هم مواجه است و البته مشکل مالی دارد، را بپذیرد. با این شرایط، حکم سرمربیگری بوستانی زده شد تا او دیگر موقت نباشد. بوستانی که در شروع کار از ایمان مبعلی به عنوان دستیار بهره می‌برد، بعد از حکم جدیدش، کریم قنبری، محمد علوی و... را به عنوان دستیار انتخاب کرد تا با آنها پیش بروند. البته در این برهه، ایمان مبعلی هم راهی فولاد خوزستان شد، آن هم با کمک دکتر غفوری.

در ادامه بوستانی هم نتوانست کاری پیش ببرد تا کنار بکشد و برود. با این استعفا که خیلی زود هم مورد موافقت باشگاه قرار گرفت، کریم قنبری سرمربی جدید استقلال خوزستان شد. قنبری در اولین گام سپیدرود رشت را شکست داد تا همه امیدوار به ماندن استقلال خوزستان شوند اما بعد از آن دیگر خبری از برد نبود. شاید یکی از دلایل این ناکامی، تغییرات زیاد کادرفنی باشد. به هر حال بازیکنان تا می‌آمدند با تفکرات یک سرمربی آشنا می‌شدند و خود را با آن وفق می‌دادند نوبت به سرمربی بعدی می‌رسید و تفکرات جدید. این روند دقیقا فصل گذشته برای سیاه‌جامگان مشهد تکرار شد. در تیمی که فصل هفدهم را با اکبر میثاقیان شروع کرد اما بعد از آن شاهد حضور علیرضا مرزبان، رضا عنایتی و داود مهابادی بودیم. این تغییرات، سیاه‌جامگان را روز به روز به سقوط نزدیک‌تر می‌کرد چراکه سرمربی جدید با شرایط سختی مواجه می‌شد و وقتی می‌دید نمی‌تواند نتیجه بگیرد، اینکه تیم با تفکرات بسته نشده و یا بازیکنان خوبی به خدمت نگرفته را بهانه می‌کرد. این مسائل باعث شد سیاه‌جامگان بالاخره به لیگ یک سقوط کند.

وقتی سیاه‌جامگان به لیگ یک سقوط کرد، با کسر 3 امتیاز هم مواجه شد تا فصل جدید را با این اتفاق تلخ در نیم فصل دوم شروع کند. شرایط سیاه‌جامگان به صورتی شد که مالک باشگاه ترجیح داد آن را واگذار کند. با این تصمیم، خداداد عزیزی به عنوان یکی از اعضای کمیته انتقالی، مدیریت سیاه‌جامگان را به عهده گرفت اما شرایط این تیم بدتر از آن بود که بشود آن را حل کرد. بدهی‌ها باعث شد هیچ سرمایه‌گذاری به سراغ تیم نرود و در نهایت سیاه‌جامگان مشهد منحل شود.

حالا استقلال خوزستان تقریبا در شرایط مشابهی به سر می‌برد. این تیم بعد از تغییرات زیاد در کادرفنی و مدیریت باشگاه، به سقوط نزدیک‌تر شده. آبی‌های اهوازی دیگر امیدی به ماندن در لیگ برتر ندارند و هر روز خود را به سقوط نزدیک‌تر می‌بیینند. با توجه به اینکه این فصل استقلال خوزستان هم با مشکلات مالی زیادی مواجه شده و گروه ملی به عنوان مالک باشگاه، ترجیح می‌دهد پیش از هر چیزی به کارگران کارخانه رسیدگی کند، به نظر می‌رسد این تیم هم سرنوشت جالبی نخواهد داشت. در واقع اگرچه استقلال خوزستان بدهی چندانی ندارد اما به خاطر اینکه هم از نظر مالکان و هم استاندار خوزستان، اولویت با کارگران کارخانه گروه ملی است، بعید به نظر می‌رسد این تیم در صورت سقوط به دسته پایین‌تر بتواند فعالیتش را ادامه دهد. با این شرایط احتمالا یک انحلال دیگر پیش رو خواهیم داشت، آن هم برای تیمی که فصل پانزدهم قهرمان لیگ برتر ایران شد. انحلال نزدیک است، مگر اینکه تیم در لیگ برتر بماند که شانس آن پایین است یا اینکه واگذار شود که آن هم بعید به نظر می‌رسد.

9-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر