فوتبال ایران / شناسه خبر: 96025 / تاریخ انتشار : 1397/12/24 19:14
|

پول و کیفیت مربی جدید، دو نکته کلیدی در انتخاب سخت فدراسیون

شاید انتخاب مربی تیم ملی به پروژه‌ای بلندمدت تبدیل شود اما امیدواریم از کیفیت انتخاب کاسته شود. فقط عجله در انتخاب مهم نیست، بلکه کیفیت انتخاب مسئله‌ی کلیدی‌تری است.

بودجه برای جذب مربی جدید تیم ملی مسئله مهمی است اما فدراسیون فوتبال این ادعا را دارد که به دلیل مسائل مالی، دست از انتخاب یک مربی بزرگ برنمی‌دارد.

انتخاب جانشین کارلوس کی‌روش یکی از مهم ترین سوالات ورزش ایران است که جواب آن احتمالا در نوروز 1398 مشخص خواهد شد. انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در سکوت کامل خبری در حال پیگیری است و سئول نشینان این روزها در شرایطی قدم به قدم به معرفی جانشین کی‌روش نزدیک می شوند که تقریبا کمتر کسی از جانشین قطعی او خبر دارد و حتی می تواند چند گزینه نهایی را به صورت قطعی معرفی کند.

این روزها در شرایطی خبر از انتخاب هروه رنار و مذاکره با او منتشر می شود که سرمربی تیم ملی مراکش برای حضور در جام ملت های آفریقا آماده می شود اما حضور او در جام ملت ها و تماشای دیدارهای ایران باعث شده تا دوباره گمانه زنی ها به سمت او برود. رنار که در جام ملت ها در کنار مقامات ایران تماشاگر دیدارهای جام ملت ها شد، در تصویری که احتمال شکل گیری آن بسیار زیاد است و شاید به زودی دوباره شاهد شکل گیری آن باشیم، در کنار ابراهیم شکوری سرپرست دبیر کلی فدراسیون حضور پیدا کرد.

هنوز البته هیچ اظهار نظر رسمی در این باره صورت نگرفته اما امیر مهدی علوی از روابط عمومی فدراسیون فوتبال در اظهار نظری درباره انتخاب سرمربی تیم ملی گفت که فدراسیون به دنبال یک سرمربی بزرگ است و در این مسیر به دنبال راهکاری برای تامین بودجه است اما نکته مهم برای مسئولان فوتبال ایران این است که در مسیر انتخاب سرمربی تیم ملی به دلیل کسری بودجه، از کیفیت مورد نظر خود کوتاه نخواهند آمد.

به این ترتیب هواداران فوتبال ایران همچنان در فضایی که خیلی نمی توان درباره جزییات آن گفت و گو کرد با توجه به گمانه زنی و پیش بینی ها در انتظار انتخاب جانشینی برای کارلوس کی روش هستند تا دوباره تیم ملی بتواند خیلی سریع مسیر رشد و پیشرفت خود را از سر بگیرد و وقفه های پیش رو کمتر به تیم ملی آسیب بزند.

شاید انتخاب مربی تیم ملی به پروژه‌ای بلندمدت تبدیل شود اما امیدواریم از کیفیت انتخاب کاسته شود. فقط عجله در انتخاب مهم نیست، بلکه کیفیت انتخاب مسیله‌ی کلیدی‌تری است که امیدواریم طبق ادعاها فدراسیون به آن توجه کند.

نکته بسیار مهم این است که باید ببینیم چه کسانی در فدراسیون ناظر بر کیفیت این انتخاب هستند و چه آیتم‌هایی را مد نظر دارند؟ پروژه انتخاب مربی را مهدی تاج برعهده دارد و کسی نمی‌داند مشاوران او در این انتخاب کیستند؟ فدراسیون می‌توانست کمیته‌ای را برای چنین انتخابی تشکیل دهد اما در فوتبال ایران معمولا چنین کمیته‌هایی کارکرد چندانی ندارند.

تیم ملی ایران با کارلوس کی‌روش ۸ سال را گذراند، با مردی که انتخاب مربی بعدی تیم ملی را سخت کرده، چون همیشه در قامت یک تصمیم گیرنده جدی در فوتبال ایران کار کرد و نتایج و عملکرد درخور توجه داشت و مهم‌تر اینکه نقش او همیشه پررنگ بود.

باید دید مربی بعدی چه کاراکتری دارد و فدراسیون فوتبال چه رویکردی در انتخاب مربی جدید خواهد داشت. این شاید جذاب‌ترین چالش فوتبال ایران در آغاز سال ۹۸ باشد.

12

captcha
تازه ها
بیشتر