فوتبال ایران / شناسه خبر: 95957 / تاریخ انتشار : 1397/12/23 18:07
|

در انتظار واکنش تند و جدی فدراسیون فوتبال: تبانی در لیگ دو

به یک تیم پاداش می‌دهند که مقابل یک تیم مدعی صعود محکم بازی کند و همین تیم پاداش‌گیرنده و پاداش‌دهنده هفته بعد مقابل هم بازی می‌کنند. این اگر اسمش اقدام به تبانی نیست، چه نام دارد؟

در فضای فوتبال ایران اخبار شوک آور کم به گوش نمی‌رسد، اما گاهی مواردی فاش می‌شود که با هیچ متر و مقیاسی قابل توجیه و چشم‌پوشی نیست و از آن دست مواردی است که باید به شدت بررسی و مجازات شود. نمونه‌اش به سال نود و دو بر می‌گردد که شهرداری تبریز پس از صعود از لیگ یک به برتر، به دلیل تبانی و زد و بندهای غیراخلاقی مجددا به لیگ پایین تر فرستاده شد و با عوامل این حرکات زشت برخورد جدی کردند.
کم و بیش از این دست خبرها می‌شنویم، تا اینکه به تازگی یکی از سایت‌های خبری که به طور ویژه اخبار لیگ‌های پایین‌تر را پوشش می‌دهد، پرده از یک تبانی تازه و البته دستگیری بازیگران این سناریوی شرم‌آور برداشت. عین خبر منتشر شده روی خروجی سایت دی اسپورت به شرح زیر است:
"رقابت های لیگ دسته دوم به هفته‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و تیم‌های مدعی رقابت تنگاتنگی با یکدیگر در بالای جدول دارند تا با کسب مقام اول به صورت مستقیم به لیگ یک راه یابند. به همین دلیل برخی از تیم‌ها برای هموار کردن راه خود در کسب نتایج لازم در بازی‌های حساس دست به کارهای غیراخلاقی و غیر حرفه‌ای زده و زد و بندی را با بازیکنان و کادر فنی حریف خود انجام داده و قرار بر تبانی در بازی می‌گذارند.
در هفته جاری نیز سرپرست و تدارکات یکی از تیم‌های مدعی صعود شب قبل از بازی حساس با یکی از بازیکنان تیم حریف قرار ملاقات گذاشته و در این ملاقات حضوری به وی پیشنهاد تبانی در این بازی حساس را می‌دهند که با هوشیاری کامل این بازیکن مکالمه آنها ضبط و در اختیار مسئولین باشگاه خودی و مراجع قضایی قرار می‌گیرد و در حالی که فردای آن روز در یکی از میادین ورزشی قرار ملاقات حضوری مجدد را ترتیب داده بودند، آقای سرپرست و تدارکات تیم مدعی با همکاری باشگاه با مراجع قضایی توسط ماموران انتظامی دستگیر می‌شوند."
با کمی کنکاش و پرس و جو مطلع شدیم که از این دست اخبار مدتی بود که حول و حوش تیم مورد نظر شنیده می‌شد اما به دلیل دشواری در تهیه مدارک قابل استناد، پیگیری آن سخت به نظر می‌رسید. به طور نمونه این تیم برای تیم‌هایی که روبروی رقیب جدی‌اش به میدان می‌رفتند بابت متوقف کردن‌شان پاداش در نظر می‌گرفت، شاید در وهله اول این مورد چندان عجیب و غریب به نظر نرسد اما با در نظر گرفتن این نکته که تیم پاداش گیرنده در هفته بعدی‌اش طبق برنامه بازی‌ها باید به مصاف همین تیم مورد نظر برود، جای هزار بحث و تردید باقی می‌گذارد. یکی از این ماجراها را برای توضیح بیشتر پرونده برای‌تان بازخوانی می‌کنیم: یکی از تیم‌های حاشیه‌دار این فصل با سابقه دارا بودن بازی نیمه تمام، می‌بایست در خانه به عنوان تیم میزبان به مصاف رقیب این تیم مورد نظر می‌رفت. در طول بازی سرمربی و برخی از اعضای تیم میزبان به شدت اقدام به جوسازی، توهین و فحاشی به تیم مهمان کرده وحتی کاپیتان این تیم که بازیکن محروم تیمش در این بازی بود با لباس شخصی و با کارت یکی از عوامل تیم به طور غیر قانونی و حیرت‌آوری روی نیمکت تیمش حضور یافت و در طول بازی اقدام به توهین، فحاشی و حتی درگیری در پایان بازی کرد و در نهایت با اتلاف وقت و مختل کردن پیاپی جریان بازی سرانجام به هدف خود که متوقف کردن حریف بود رسیدند. در پایان بازی و پس از مدت‌های طولانی که از مشکل پول نگرفتن اعضای این تیم می‌گذشت، مبلغی به عنوان پرداختی میان اعضای این تیم توزیع می‌شود. هفته بعد این تیم باید به خانه تیم مورد نظر (تیم تبانی کننده) می‌رفت. در کمال تعجب سرمربی و کاپیتان و چند تن از بازیکنان اصلی این تیم از سفر و همراهی تیم خود خودداری کرده و تیم‌شان  را در آن بازی حساس جا گذاشتند و در نهایت هم متحمل شکست سنگینی شدند.
بعد از این اتفاق کانال و صفحه رسمی خود آن باشگاه پیرامون این موضوع نوشت (از نوشتن اسامی معذوریم): "بوی خیانت در تیم ... . تیم ما امروز در حالی بازی را به تیم  ... واگذار کرد که چندین مهره اصلی خود را به طرز مشکوکی همراه نداشت. بازیکنانی نظیر ... ( چهار بازیکن)  که تا آخرین لحظه قرار بود تیم را به مقصد .... همراهی کنند  به طرز مشکوکی از همراهی تیم خودداری کردند. البته غیبت عجیب آقای سرمربی و کاپیتان تیم هم جای سوال دارد. این در حالی است که هفته گذشته با پیگیری قائم مقام و کمک شخص مدیر عامل بخش از طلب این بازیکنان پرداخت شده بود! حال باید دید عکس العمل مدیریت و هواداران باشگاه ... چیست؟"
این عین نوشته‌ی صفحه رسمی خود باشگاه است و البته چند روز بعد از این واقعه سرمربی این تیم از کار برکنار شد.
این ماجراها گوشه‌ای از موارد رو شده از اقدامات غیر اخلاقی تیم  مدعی مورد نظر است و کنکاش و بررسی‌های بیشتر و کامل را بر عهده متولیان، اعم از کمیته انضباطی و کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال می‌گذاریم و بی صبرانه منتظر واکنش و البته برخوردهای جدی در قبال تخلفات این پرونده می‌نشینیم.
 
9
captcha
تازه ها
بیشتر