فوتبال ایران / شناسه خبر: 95931 / تاریخ انتشار : 1397/12/22 18:30
|

نکات آماری از مهیج‌ترین بازی هفته دوم لیگ قهرمانان

بازی السد – پرسپولس جدا اینکه در پایان نتیجه ناراحت کننده ای برای فوتبالدوستان ایرانی و بخصوص هواداران پرسپولیس داشت اما از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار بود و آنهایی که این مسابقه را برای تماشا انتخاب کردند با وجود شکست پرسپولیس، از تماشای نود دقیقه فوتبال زیبا و تهاجمی که سرشار از موقعیت و صحنه خطرناک روی دروازه ها بوده لذت برده اند.

نکته مهم این بازی آنجاست که پرسپولیس و السد هر دو در ارائه تاکتیک‌های مد نظر خود کاملا موفق عمل کردند؛السد در بازی مالکانه  و پرسپولیس در استراتژی دفاع - ضدحمله و شاید این بازی در حالت طبیعی تر و کمی سست آمدن مدافعان و دروازه بان‌های دو تیم می توانست گل های زیادی به همراه داشته باشد اما در نهایت یک گل در موقعیت آفساید ،تعیین کننده برنده این مسابقه بود.

اتفاق ویژه این مسابقه آنجاست که تقریبا در تمام طول نود دقیقه بازی خیلی کم شاهد رد و بدل شدن توپ در میانه میدان بودیم و توپ‌ها خیلی زود با دقت  و مهارت در پاس و کارهای ترکیبی بازیکنان دو تیم  به یک سوم دفاعی حریف می‌رسید و تبدیل به موقعیت گل می شد.

با اینکه مالکیت توپ 65.5 به 34.5 به سود تیم میزبان این مسابقه بود اما به هیچ وجه نمی توانید پرسپولیس را به بازی دفاعی محکوم کنید .این تیم هیچ گاه به دفاع مطلق رو نیاورد و در نبردهای تن به تن آماری نزدیک به السد داشت.پرسپولسی‌ها 44.7 دوئل‌ها را بردند در حالی که السدی‌ها در 55.3 درصد دوئل‌ها برنده شدند.

شاید جالب باشد بدانید این دو تیم در مجموع نزدیک به 50 شوت به سمت دروازه حریف داشته‌اند که آمار فوق العاده یا برای یک مسابقه باشگاهی در آسیاست.از 49 شوت نواخته شده به سمت دروازه ها البته سهم السد 26 و سهم پرسپولیس 13 تا بوده است.البته وقتی بدانیم فقط 2 شوت پرسپولیسی ها در چارچوب بوده بی دقتی بازیکنان این تیم اثبات می شود.در نقطه مقابل السدی‌ها هم فقط 6 شوت در چارچوب زدند که نشان می دهند آنها هم در این زمینه موفق عمل نکردند.از  آن 6 ضربه هم بسیاری را بیرانوند و مدافعان مهار کردند و فقط یکی به تور نشست که آن هم در موقعیت آفساید بود.

اما چیزی که در این مسابقه بیش از حد به چشم آمد فشردگی ، دقت و ظرافت بازیکنان پرسپولیس در دفاع بود به طوری که چهار مدافع این تیم بسیار حواس جمع و متمرکز بازی کردند  تا جایی که السد مجبور شد 12 شوت بیرون از باکس محوطه جریمه داشته باشد.این آمار در مورد پرسپولیس فقط یک بود چرا که آنها سعی داشتند تا نزدیک دروازه سعد الشیب جلو بروند و در نهایت ضربه آخر را بزنند که موفق هم نبودند.

در دقت شوت هر دو تیم ضعیف عمل کردند (26.1 به 12.5 درصد به نفع السد) تا مشخص شود چرا این مسابقه شبیه بسکتبال فقط یک گل در ثانیه های پایانی داشت و کم گل از آب در آمد.

اجازه بدهید بار دیگر به بحث دفاعی پرسپولیس برگردیم و اینکه مدافعان این تیم چه کار ویژه ای مقابل السد قدرتمند و آن خط آتش کم نظیرش انجام دادند.در این بازی پرسپولیسی ها 25 بار پوشش انجام دادند تا حملات حریف را خنثی کنند که این می تواند یک رکورد فوق العاده برای مدافعان سرخ و برانکو باشد.در تعداد تکل‌ها هم آمار پرسپولیس یک مقدار بهتر است(18 به 17) اما دقت تکل‌ها در مورد حریف قطری ( 70.6 به 50 درصد) برتری آنها در دفع موقعیت‌های پرسپولیس را نشان می‌دهد.

به خاطر بازی مالکانه السد در خانه خود تعداد پاس‌های بازیکنان این تیم نسبت به پرسپولیس تقریبا دو برابر بود(512 به 270) ضمن اینکه دقت پاس السدی‌ها هم بالاتر بود که (80.1 به 60.1) با توجه به نوع بازی این تیم و استراتژی‌اش طبیعی به نظر می‌رسید.

در یکی دیگر از آیتم‌ها فشردگی مدافعان پرسپولیس نشان می‌دهد السدی‌ها چقد روی ارسال از کناره‌ها و ضربات بونجاح حساب باز کرده بودند(23 به 11) اما جالب است که دقت سانتر بازیکنان قطری پائین‌تر از پرسپولیس بوده(39.1 به 54.5 درصد) است تا مشخص شود تیم برانکو در این آیتم هوشمندانه و با دقت بیشتری دنبال گل از روی ارسال‌ها بوده است.

بازی السد – پرسپولیس یکی از دیدارهای فوق العاده مهیج و زیبا به لحاظ تاکتیکی و فنی بود که می توان از جزئیات آمار‌ی‌اش نکات ویژه ای بیرون کشید اما شاید آنچه برای پرسپولیس مهم بود بازگشت به فرم خوبش در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا باشد که هنوز هواداران این تیم را به صعود امیدوار نگه می دارد.

3-670

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر