ورزش ایران / شناسه خبر: 95920 / تاریخ انتشار : 1397/12/22 17:18
|
شکستن طلسم قهرمانی سایپا یا دومین جام برای ورامین؟

آغاز فینال پرحاشیه

دیدارهای پایانی لیگ برتر والیبال در حالی از عصر فردا آغاز می‌شود که مجموعه‌ای از تغییرات لحظه به لحظه را تجربه کرده است.

دیدارهای پایانی لیگ برتر والیبال در حالی از عصر فردا آغاز می‌شود که مجموعه‌ای از تغییرات لحظه به لحظه را تجربه کرده است. تغییراتی که در ابتدا با میزبان شدن تهران به جای تبریز آغاز شد و با لغو دیدار رده‌بندی و تغییر زمان فینال دوم در حال ادامه یافتن است. به این ترتیب زمان فینال سوم (در صورت نیاز) هم دستخوش تغییر شده و هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است.

به هر ترتیب تیم‌های سایپا و شهرداری ورامین، دو تیم فینالیست لیگ 97 رقابت بر سر قهرمانی لیگ برتر را از عصر فردا آغاز می‌کنند. رقابت بین دو تیمی که در مرحله مقدماتی لیگ برتر شرایط متفاوتی داشتند اما حالا در یک جدال برابر برای قهرمانی می‌جنگند.
 
پس از حرف و حدیث‌ها و حواشی فراوان، فینال لیگ برتر والیبال از ساعت 16 امروز آغاز می‌شود. رقابت بین تیم‌های شهرداری ورامین و سایپا که نشان دادند بهترین تیم‌های لیگ هستند و هرکدام با طی کردن مسیری به این مرحله رسیده‌اند. شهرداری ورامین در اکثر هفته‌ها صدرنشین بود و با اختلاف قابل توجه به قهرمانی مرحله مقدماتی رسید اما سایپا با پشت سر گذاشتن دو نیم فصل متفاوت و البته پلی‌آفی متفاوت‌تر، به فینال رسیده و آنقدر آماده است که پیش‌بینی برنده فینال را دشوارتر از سا‌ل‌های گذشته می‌کند.
 
تکرار اتفاق سال گذشته
فینال امسال اگرچه هیچ‌کدام از فینالیست‌های سال گذشته را در خود ندارد اما شرایط تیم‌های حاضر در آن، دقیقا مانند سال گذشته است.
 در فینال سال 96 هم یک طرف بانک سرمایه‌ای قرار داشت که پس از هفته‌ها صدرنشینی و قهرمان بلامنازع مرحله مقدماتی به پلی‌آف و سپس فینال رسیده بود و در مقابل هم خاتم اردکانی حاضر شده بود که با هفتمی به پلی‌آف رفته بود اما با شکست رقبا در فینال حضور داشت.
امسال هم شهرداری ورامین که اکثریت قریب به اتفاق‌ هفته‌های لیگ برتر را در صدر حضور داشت و از همان ابتدا مدعی اصلی قهرمانی لقب گرفت، یک پای فینال است و در طرف دیگر سایپا. سایپایی که با هفتمی در مرحله مقدماتی لیگ راهی پلی‌آف شد اما پیکان رده دومی و کاله را از پیش رو برداشت و به فینال رسیده است.
در این میان البته شاید نه شهرداری ورامین مانند بانک سرمایه قدرت مطلق لیگ است و نه سایپا مانند خاتم اردکان همین نایب قهرمانی برایش کفایت می‌کند. پس فینال امسال می‌تواند بسیار نزدیک‌تر و هیجان‌انگیزتر از فینال سال گذشته باشد و حتی شگفتی هم در خود داشته باشد.
 
حضور سایپا در فینال پس از هفت سال
تیم سایپا در نیمه دوم دهه هشتاد یکی از دو قطب اصلی والیبال ایران بود. آنها در حد فاصل سال 84 تا 90 شش بار در فینال لیگ برتر حاضر شدند اما هر شش بار فینال را واگذار کردند. پنج بار پیکان سایپا را شکست داد و قهرمان شد و یک بار هم در آخرین بار، کاله با غلبه بر سایپا قهرمان شد.
سال 90 آخرین باری بود که سایپا در قامت یک مدعی جدی ظاهر شد و به فینال رسید. از آن سال تا امروز نارنجی پوشان هیچ‌گاه نتوانستند رسیدن به این مرحله را تجربه کنند. آنها مربیانی نظیر فرهاد نفرزاده، مسعود آرمات و نفرات دیگری را روی نیمکت خود قرار دادند اما هیچ کدام نتوانستند این تیم را به جایگاه گذشته بازگردانند.
اگر چه لیگ 97 هم با خریدهای خوب برای سایپا آغاز شد و پیمان اکبری هم روی نیمکت این تیم نشست اما نتایج چیزی نبود که اکبری می‌خواست. با این حال دور برگشت و از آن مهم‌تر مرحله پلی‌آف جایی بود که سایپا با اضافه کردن چند بازیکن دیگر به طور کامل به تیم دیگری تبدیل شد و از سد پیکان مدعی و کاله آماده گذشت و پس از هفت سال فینالیست شد.
شش عنوان دومی سایپا در نوع خودش یک رکورد به حساب می‌آید و آنها حالا در تلاشند تا امسال بالاخره برای نخستین بار در تاریخ به‌عنوان قهرمانی برسند.
 
سومین فینال ورامین
ورامین از سال 91 وارد لیگ برتر والیبال شد. تیم متین در آن سال با هدایت و تلاش مصطفی کارخانه به لیگ برتر آمد و البته در همان سال اول هم به‌عنوان نایب قهرمانی رسید.
در سال 92 اما کارخانه از تیم رفت و ورامینی‌ها با بودجه‌ای هنگفت و جذب چندین ملی‌پوش و البته مربی خارجی به‌عنوان قهرمانی رسیدند.
از آن سال به بعد، بیشترین چیزی که از نمایندگان ورامین دیده شد، مسائل حاشیه‌ای و مشکلات عجیب و غریب بود. با این حال آنها در فصل جاری یک بار دیگر بودجه خوبی را به لیگ آوردند و با مربی جوان و کاربلدی نظیر رحمان محمدی راد، برای سومین بار به فینال رسیدند.
آنها در مجموع یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در تاریخ لیگ دارند و حالا باید دید عدد مقابل کدامیک به 2 تبدیل می‌شود.
 
نوسان کم، تماشاگران پرشور و تیم کامل
در دیدار فینال لیگ 97، هر کدام از فینالیست‌ها برگ برنده‌های خاص خودشان را دارند. به‌عنوان مثال شهرداری ورامین به‌عنوان کم نوسان‌ترین و مطمئن‌ترین تیم لیگ، شانس بیشتری برای قهرمانی دارد. کم بودن فاصله بازیکنان اصلی و ذخیره این تیم و همچنین تماشاگران پرشور و دو آتشه آنها دیگر برگ‌های برنده آنها در مقابل تیم سایپا به حساب می‌آید.
 
امیر حسینی و مربی با تجربه در فینال
قبل از این دو عامل، سایپا که از دوران نه چندان خوب و عنوان هفتمی به فینال رسیده، شرایط روحی بسیار خوبی دارد که می‌تواند به‌عنوان عامل محرک خوبی برایش عمل کند. پس از این شرایط است که تیم خوب سایپا به برگ‌های برنده دیگرش نیاز پیدا می‌کند.
امیر حسینی به تنهایی برای خودش می‌تواند عامل پیروزی تیمش باشد. کسی که 10 بار قهرمان لیگ ایران شده و شاید تنها سید محمد موسوی بیش از او این عنوان را به دست آورده باشد. حسینی که خودش عنوان کرده تا به حال هیچ فینالی را نباخته، در دور برگشت و پلی‌آف تیم سایپا را به کلی متحول کرد و این تیم را به فینال رساند.
از طرف دیگر پیمان اکبری هم هرگاه با امیر حسینی در فینال بوده، بازی را نباخته. چه در دوران بازی و چه در دوران مربیگری، زوج اکبری و حسینی بازنده فینال نبوده‌اند و پیمان اکبری در فینا‌ل‌های 94 و 95 که روی نیمکت پیکان بازی را واگذار کرد، امیر حسینی را در اختیار نداشت. اگرچه شاید پیکان در آن بازی‌ها با امیر حسینی هم بازنده می‌شد اما به هر ترتیب این رکورد حفظ شده و حالا این دو همبازی قدیمی فینال دیگری را با یکدیگر پیش رو دارند.
 
درخواست دوم سایپا هم رد شد!
باشگاه سایپا که پیش از این اعلام کرده بود که مخالف برگزاری بازی در سالن 12 هزار نفری است سرانجام به این خواسته تن داد و پذیرفت که در سالن آزادی به مصاف شهرداری ورامین برود. سایپایی‌ها برای برگزاری بازی در سالن 12 هزار نفری شرط و شروطی داشتند که به سازمان لیگ اعلام کردند.
خودروسازان در نامه ارسالی خود به سازمان لیگ خواهان حضور هواداران در طبقه دوم بودند. همچنین آنها اعلام کردند که شرایط برای حضور بانوان در سالن فراهم شود.
حسین خوش‌نظر، مدیر ورزشی باشگاه سایپا درباره درخواست‌های این باشگاه از سازمان لیگ گفت: «متاسفانه درخواست ما از سازمان لیگ مورد موافقت قرار نگرفت. نمی‌دانم چه دست‌هایی پشت پرده است که این اتفاقات رخ می‌دهد. وقتی به بازی‌های ورامین نگاه کنیم متوجه خیلی موضوعات می‌شویم و به همین دلیل اگر تماشاگران در طبقه دوم بنشینند اوضاع بهتر خواهد شد.»
او ادامه داد: «اگر بانوان در سالن حضور داشته باشند برخی از تماشاگرنماها دیگر نمی‌توانند دچار خطا شوند و به همین دلیل ما خواهان این موضوع شدیم که فدراسیون شرایط حضور بانوان در سالن را فراهم کند. با توجه به اینکه بازی پخش زنده دارد بهتر است که جو سالن آرام باشد و بازی به حاشیه کشیده نشود. می‌خواستیم که اخلاق اسلامی در سالن حاکم شود اما نمی‌دانم چرا فدراسیون با این موضوع مخالفت کرد.»
منوچهر پورحسن درباره این درخواست گفت: «آرایش تماشاگران در سالن به فدراسیون ربطی ندارد و یگان ویژه این موضوع را مدیریت می‌کند.»
 
تغییر زمان فینال دوم
پس از اینکه دیدار رده‌بندی لیگ برتر والیبال لغو و عنوان سومی مشترک‌ به تیم‌ها داده شد، فینال دوم لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور هم به دلیل همزمانی با دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و نساجی لغو و به روز دیگری موکول شد.
طبق برنامه قرار بود دیدار دوم فینال لیگ برتر والیبال باشگاه‌ها بین تیم‌های سایپا و شهرداری ورامین کشور روز شنبه (25 اسفند) در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار شود اما همزمانی این مسابقه با دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و نساجی موجب شد تا تغییراتی ایجاد شود.
در ابتدا اعلام شد که شورای تامین استان تهران در صورت تغییر زمان برگزاری مسابقه از ساعت 16 به 15 موافق برگزاری این مسابقه در روز شنبه خواهند بود اما بر اساس آخرین خبر‌ها، فینال دوم لیگ برتر والیبال به طور قطعی لغو شد و روز یکشنبه انجام خواهد شد.
گفته می‌شود شورای تامین حتی با تغییر زمان بازی هم اعلام کرد، انجام فینال دوم در روز شنبه ممکن نیست و‌ به این ترتیب بازی دوم فینال روز یکشنبه انجام خواهد شد.
به این ترتیب روز 26‌ام که قرار بود در صورت نیاز، روز برگزاری بازی سوم دو تیم باشد، زمان برگزاری بازی دوم تیم‌های فینالیست خواهد بود و در صورت کشیده شدن رقابت به بازی سوم، باید تاریخ دیگری برای آن انتخاب شود.
 
لغو بازی رده‌بندی و سومی مشترک
منوچهر پورحسن، سرپرست سازمان لیگ والیبال هفته گذشته اعلام کرد که روز شنبه 25 اسفند ماه دیدار رده‌بندی لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور بین تیم‌های کاله و پیام خراسان در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار خواهد شد تا تکلیف تیم سوم مشخص شود.
امروز نامه‌نگاری‌های باشگاه‌های پیام مشهد و کاله برای عدم حضور در دیدار رده‌بندی لیگ برتر والیبال امسال سرانجام به نتیجه رسید و فدراسیون‌نشینان به عدم برگزاری این بازی رضایت دادند و عنوان سوم مشترک به کاله و پیام رسید.
این دو باشگاه با ارسال نامه‌های جداگانه به فدراسیون والیبال اعلام کردند که انگیزه‌ای برای برگزاری بازی رده‌بندی ندارند؛ ضمن اینکه از نظر اقتصادی هم برایشان به صرفه نیست که دوباره به تهران سفر کنند. همچنین امکان دارد بازیکنانی که از این تیم‌ها به تیم ملی دعوت شده‌اند، مصدوم شوند.
بر این اساس منوچهر پورحسن با وجود مخالفت شخصی‌اش با این موضوع تصمیم‌گیری را به افشین داوری، سرپرست فدراسیون واگذار کرد که داوری هم اعلام کرد بهتر است عنوان سوم مشترک به این دو تیم تعلق بگیرد.
منوچهر پورحسن، سرپرست سازمان لیگ با تایید این خبر گفت: «متاسفانه کسب عنوان سومی به تنهایی هیچ انگیزه‌ای برای تیم‌ها ندارد. اگر جوایز نقدی برای تیم‌ها در نظر گرفته می‌شد امکان داشت که شرایط تغییر می‌کرد. اگر سال آینده در خدمت والیبال باشم از ابتدا به گونه‌ای تصمیم‌گیری می‌کنیم که کار به اینجا کشیده نشود.»
 

captcha
تازه ها
بیشتر