ورزش ایران / شناسه خبر: 95792 / تاریخ انتشار : 1397/12/20 16:05
|
رسول اصرار داشت که بیایم

امیررضا خادم: احساس می‌کنم از همه بهتر هستم، بقیه نیایند!

امیررضا خادم بعد از ثبت نام برای ریاست فدراسیون کشتی ، در اولین کنفرانس خبری خود حرف هایی را زد که همه قابل نقد است و شاید خودش هم خیلی زود از مطرح شدن این حرفها پشیمان شود.

امیررضا خادم که به عنوان اولین کاندیدا ثبت نام کرده بود، به عنوان اولین نفر هم با خبرنگاران رودرو نشست تا درباره ابهام‌های حضورش در انتخابات ریاست فدراسیون کشتی توضیح بدهد. کاری که رسول خادم در هفت سال حضورش انجام نداد. هر چند که در این نشست هم مسائلی مطرح شد که شاید هم امیر رضا خادم از برگزاری آن در روزهای آینده پشیمان شود. خادم این نشست را برگزار کرد تا ابهام‌ها درباره تناقض‌هایی که در گفتار او هفته‌های اخیر مطرح شده بود، را بر طرف کند اما این نشست به نحوی پیش رفت که نه تنها این ابهام‌ها را بر طرف نکرد، بلکه مشکلات جدیدی را به وجود آورد. البته یک نکته مهم داشت و آن هم مطرح شدن دعوت رسول از امیر برای حضور در انتخابات و بعد هم روانه شدن سیل انتقادات از دوره مدیریت رسول خادم به سوی امیررضا خادم بود.

امیررضا خادم در ابتدای این نشست با اشاره به مطرح شدن شایعه جدایی او از وزارت، گزارشی از حضورش در وزارت ورزش و جوانان ارائه کرد:« زمانی که بحث چند شغله‌ها و بازنشسته‌ها مطرح شد، نزدیک به دو سال بود که با سلطانی فر همکاری می‌کردم، به دلیل علاقه شخصی علاقمند بودم از حوزه مجلس جابه جا شده و بیشتر نظرم روی حوزه گردشگری بود. دو جلسه با سلطانی‌فر داشتم و ابراز علاقه کردم در این بخش فعالیت کنم چون روحیات من خیلی با حوزه مجلس مناسب نبود. وزارت ورزش کمترین سوال استیضاح و تذکر را بعد از سه بخش دیگر داشت به همین دلیل تاکید داشتند که از این حوزه نروم اما علاقه شخصی‌ام بود که این اتفاق بیفتد و زمانی بحث جدی شد که موضوع بازنشسته‌ها مطرح شد.»

او در ادامه با اشاره به شایعه حضورش در وزارت کار که از چند ماه پیش مطرح شد، گفت:« دو گزینه و مسیر را برای خودم در نظر گرفتم که یکی وزارت کار بود و دیگری هم از ١٢ رئیس فدراسیون بازنشسته، علاقمند بودم به یکی از این فدراسیون‌ها که جزو فدراسیون‌های تخصصی نبود، بروم. نهایی شده بود که به آنجا بروم اما موضوع استعفای رسول خادم مطرح شد. دو روز بعد در خانه پدری رسول را دیدم که گفت که  خوب است به کشتی بروم و ثبت نام کنم. خیلی هم اصرار کرد و پیشنهادش هم به این دلیل بود که فقط من می‌توانم راه او را ادامه بدهم. همانجا قاطعانه به رسول گفتم این کار را نمی‌کنم دلیلش هم به دلیل عدم علاقمندی نبود. بلکه هر حرکتی که من انجام می‌دادم اگر مغایر با کارهای او بود،می‌گفتند کاری خلاف رسول خادم کرده‌ام و یا اگر همان را ادامه می‌دادم، می‌گفتند که رسول خط می‌دهد.»

کاندیدای حضور در انتخابات فدراسیون کشتی درباره حضور نیمه کاره‌اش در انتخابات دو دوره قبل از دخالت رئیس جمهور در انتخابات گفت:« زمانی که رسول خادم در دوره مدیریت مرحوم خطیب مدیر تیم بود من هم ثبت نام کردم اما 2 سال انتخابات برگزار نشد. آن زمان آنقدر حضور در فدراسیون کشتی را جدی نمی‌دانستم که شخص رئیس جمهور بخواهد من رئیس فدراسیون نشوم اما بعدا دیدیم انتخابات تا المپیک برگزار نشد و کشتی دو سال با سرپرست اداره شد. نهایتا زمانی که رسول خادم خواست ثبت نام کند از من هم در خصوص حضورم در انتخابات پرسید که با صراحت گفتم نمی‌آیم و رسول هم ثبت نام کرد.»

 او در پاسخ به این سؤال که چطور تا چندی پیش اعلام کرده بود که علاقه‌مند به حضور در فدراسیون کشتی نیست اما به یکباره تصمیمش تغییر کرد، ادامه داد:« در وزارتخانه از من سؤال شد که آیا علاقه‌مند هستید به این سمت بروید که در مصاحبه‌ای که انجام دادم، پاسخم منفی بود. چون حضورم در وزارت کار نهایی شده بود اما در این فاصله انواع و اقسام تماس‌ها را از افراد و دوستان مختلف داشتم که باز هم تأکید کردم علاقه‌مند به حضور نیستم در حالی که دو ماه قبل با مدیران کل استان‌ها هم خداحافظی کرده بودم و گفته بودم که قطعاً نمی‌مانم به وزیر هم نگفتم که استعفا می‌دهم چون گفته بود فصل بودجه است و باید بمانم و بعد از آن تصمیم نهایی اتخاذ شود که در نهایت حکم مأموریتم به وزارت کار صادر شد. مراسم تودیع هم انجام شد و در آنجا بحث وزارت کار نهایی شد.»

او در ادامه یکبار دیگر با اشاره به نقش رسول خادم در حضور در انتخابات فدراسیون کشتی گفت:« از این تصمیم نه رسول و نه وزارت ورزش اطلاعی نداشتند اما خودم و بعضی از هیأت‌ها که با من در ارتباط بودند و یکی، دو نفر از کاندیداها از دوستان نزدیک و هم‌دوره‌ای‌های خودم از این موضوع مطلع بودند. اینکه من دو، سه ماه قبل گفتم نمی‌آیم و روز اول ثبت‌نام کردم چه ضرری به کسی می‌رساند و یا چه مانعی برای سایرین است. نقد باید در کشتی باشد اما بی‌اخلاقی نه.»

کاندیدای حضور در انتخابات فدراسیون کشتی با اشاره به برنامه‌اش برای مدیریت کردن مسائل مالی و جذب اسپانسر از کمبودهای مالی ورزش در سال آینده خبر داد:« آن‌طور که اطلاع دارم دولت سال آینده تنها به دنبال این است که حقوق کارمندانش را جور کند و یارانه‌ها را بپردازد اگر چیزی ماند در بخش فرهنگی و ورزش هزینه کند. مهم نیست چه کسی رئیس شود هر فردی که رئیس شود باید به دنبال درآمدزایی باشد فارغ از اینکه چه کسی رئیس شود با تلاشی که در مجلس داشتیم توانستیم در بودجه امسال مبلغی را برای کشتی در نظر بگیریم که اکنون میزان دقیق آن را اطلاع ندارم اما قطعاً ورودی داریم.»

خادم در خصوص اینکه برادرش با وجود اشتیاقی که به حضور در فدراسیون کشتی داشت اما در نهایت با استعفا از این فدراسیون کناره‌گیری کرد و آیا او نیز با توجه به دوره ناموفق قبلی مدیریتش در فدراسیون ممکن است به این سرنوشت دچار شود، گفت:« قائل به استعفا نیستم یا مسئولیتی را قبول نمی‌کنم یا تا انتها ادامه می‌دهم، من عاشق این کار هستم. علاقه‌مند هستم حالم در کشتی خوب شود. از کم‌لطفی، بی‌انصافی و تهمت حالم بد نمی‌شود حالم زمانی خوب می‌شود که کاری که بلد هستم را انجام بدهم، تمام 5 سالی که به عنوان معاون وزیر کار می‌کردم حالم بد بود چون هیچ علاقه‌ای به آن حوزه نداشتم، وزیر هم در مراسم تودیع من همین حرف را زد.»

رئیس اسبق فدراسیون کشتی بدون اشاره به حواشی انتخابش در دوره قبل ریاستش ادامه داد:« زمانی که مسئولیت فدراسیون را در دوره قبلی بر عهده گرفتم 500 میلیون تومان بودجه داشت و زمانی که رفتم 600 میلیون تومان در فدراسیون گذاشتم و رفتم. با همان اراده و تصمیم وارد کار می‌شوم اما روحیات من دیگر آن روحیات 20، 30 سال قبل نیست. فضای فکری‌ام تغییر کرده و احساس می‌کنم تا می‌توانم اهالی کشتی را دور هم جمع می‌کنم اما باید قبول کنیم که فضای کاری محدودی داریم اما خواهش می‌کنم تمام دوستان کمک کنند اهالی کشتی دور هم باشند. در کارم بسیار مصمم هستم و تصمیم نهایی را خود می‌گیرم، اهل مشورت هستم و منتقدان را به هیچ وجه دشمن خود نمی‌دانم. این موضوع را زمانی که جوان‌تر بودم ثابت کرده‌ام از افرادی که در انتخابات مقابل من بودند، استفاده کردم زمانی که در مسابقات جهانی 2001 دبیر را انتخاب کردم و به مسابقات جهانی بردم و محمد طلایی را کنار گذاشتم کسی که هم اتاقی و دوست من در تمام دوران کشتی‌ام بود محمدی و طلایی علیه من مصاحبه کردند. تلاش می‌کنم کمبودها را برطرف کنم اما کنار نمی‌کشم، نمی‌آ‌یم چیزی به دست آورم، مطمئن هستم آخرش هم با ذهنیت خوب اهالی کشتی نمی‌روم.»

اودر پاسخ به این سؤال که وقتی این موضوعات را می‌داند با چه انگیزه‌ای ورود کرده است، گفت:« چون عشقم است و دوست دارم. سعی کردم خدمت کنم در سال‌هایی که می‌گویند خادم از کشتی دور بوده است می‌توانید از اعضای فدراسیون سؤال کنید که چه کارهایی برای کشتی انجام داده‌اند.»

خادم در خصوص اینکه با این همه عشق به کشتی چرا در این سال‌ها سکوت داشته و هیچ اظهارنظری درباره کشتی به عنوان یکی از پیشکسوتان این رشته نداشته است، ادامه داد:« چون نسبت به برخی موضوعات منتقد بودم پس در جاهایی هم که موافق بودم ترجیح دادم سکوت کنم تا دوگانگی ایجاد نشود. سال 79 -80 که رئیس فدراسیون شدم مطمئن بودم از دوستانی که پیشکسوت من هستند بهترم، امروز هم که آمدم احساس می‌کنم که بهتر هستم. امروز پخته‌تر و باتجربه‌تر از قبل هستم و انگیزه‌ام برای کار کردن بیشتر است، ارتباطات خوبی هم دارم که می‌توانم از آن برای پیشرفت کشتی استفاده کنم.»

کاندیدای حضور در انتخابات فدراسیون کشتی درباره انتقاداتی که به عملکرد رسول خادم در زمان ریاستش در فدراسیون کشتی می‌شود و اینکه آیا همان مسیر را ادامه خواهد داد یا نه، گفت:« همه می‌دانند که فدراسیون خادم، فدراسیونی توانمند و بسیار پرکار بود و به نفع کشتی و در مسیر کشتی کار کرد، هر آدم منصفی به این اعتقاد دارد، اصل هم این است که کار در مسیر درست باشد اما به صورت مشخص می‌گویم که به برخی اقدامات منتقد بودم به عنوان مثال نیاز نبود در برخی بخش‌ها این همه گستردگی ایجاد شود. شاخه‌های زیادی به کشتی اضافه شد که باید جمع شود، نیروی انسانی زیادی در فدراسیون فعالیت می‌کنند که با توجه به شرایط مالی کشور خواسته یا ناخواسته باید کاهش پیدا کند. برخی تصمیمات فنی و اجرایی هم جزو برنامه‌هایم است که متفاوت با برنامه‌های آقا رسول است.»

او در پاسخ به این سوال که در هفت سال گذشته چرا در قبل عملکرد برادرش انتقاد کرد و یا چرا در برخی از موارد در موضع گیری مقابل وزارت ورزش و جوانان از رسول حمایت نکرد؟ ادامه داد:« انتظار نداشته باشید که برادرم را در اینجا نقد کنم. در آن زمان هم نمی‌توانستم نقد کنم اما کاری که برای کشتی باید انجام می‌دادم، کردم. این را باید مسولان فدراسوین بیایند و توضیح بدهند. الان هم نامه مأموریتم به وزارت کار آمده که اگر رأی بیاورم آنجا مدیر نمی‌شوم و اگر رأی نیاورم به آنجا می‌روم. آینده‌ام مشخص است و تصور می‌کنم اگر هم در کشتی نباشم مانند گذشته اطراف کشتی می‌مانم.»

دارنده مدال برنز المپیک در پاسخ به این سؤال که در سال 2004 چه اصراری داشت با وجود اینکه خودش می‌دانست شرایط مناسبی برای حضور در المپیک آتن ندارد اما به عنوان نماینده ایران اعزام شود، گفت:« در سال 2004 قطعاً در 84 کیلوگرم مدال نمی‌گرفتیم اما نکته این بود که یک ایرانی برای پنجمین بار در المپیک شرکت کند این افتخار هم برای من و هم برای کشور بود چرا که تعداد افراد محدودی این حضور را داشته‌اند اما به من و رسول برچسب حکومتی بودن زدند. در حق من و در حق کشور جفا شد. همان اتفاقی که برای هاشمی‌طبا افتاد.»

او در پاسخ به سؤال دیگری که چرا در این سال‌ها با وجود مسئولیت‌های متعدد در وزارت ورزش و جوانان اظهارنظر روشنی درباره کشتی نداشته است و در سخت‌ترین شرایط برادرش را به عنوان برادر بزرگتر کمک نکرده است، ادامه داد:« در هر صورت من به گونه‌ای کار می‌کردم که نمود بیرونی نداشته باشد همه رسول خادم را می‌شناسند که آدم مستقلی است و تصمیماتش را خودش می‌گیرد. در تمام این سال‌ها من و رسول نه برای کاری که انجام دادیم با هم مشورت کردیم و نه از یکدیگر اجازه گرفتیم بلکه کاری را که فکر می‌کردیم درست است انجام دادیم اما هر کجا که هم نیاز بود به هم کمک کردیم در ماجرای انتخابی پرویز هادی و کمیل قاسمی پیش از المپیک لندن ممکن بود معضل بزرگی درست شود و لطمه بزرگی به کشور وارد شود اما من 30، 40 نماینده آذری‌زبان مجلس را جمع و مدیریت کردم. سؤال کنید تا ببینید چطور جلوی تحرکات را گرفتم.»

خادم در خصوص مهندسی شدن انتخابات کشتی گفت:« زمانی که مجلس بودم به سلطانی‌فر گفتم اگر بخواهم به کشتی بیایم هیچ نیازی به کمک وزارت ورزش ندارم و اگر بخواهم ورود کنم رأی لازم را خودم از مجمع می‌گیرم. اما سؤالم این است که چطور 40 نفر حق دارند در انتخابات دخالت کنند اما یک نفر حق ندارد. دوستانی که مخالف مهندسی کردن انتخابات هستند چرا تلاش می‌کنند وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک را ببینند. چطور برای من خوب است اما برای رقیبم بد است. هر مسئولیتی داشته یا نداشته باشم معتقدم تا زمانی که دولت عضو مجامع فدراسیون‌ها است و سخت‌افزار، نرم‌افزار و مسائل مالی در اختیارش است باید ذی‌حق باشد. می‌گویند بعدازظهر وزارت اعلام کرده و چرا خادم صبح روز اول ثبت‌نام کرده است مگر همان یک روز بوده است؟ چه مشکلی وجود دارد که افکار عمومی را مسأله‌دار می‌کنیم. مجمع ارتباط من را با اعضا می‌داند اما با این کارها افکار عمومی متأثر می‌شود، هر فردی که مسئولیت می‌گیرد به افکار عمومی نیاز دارد. خوشحالم که با ورود من فضای کشتی گرم شده است و بیشتر دیده می‌شود همین موضوع باعث ترغیب حامیان مالی می‌شود. اگر وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در انتخابات دخالت کنند، اشکالی ندارد من به عنوان کاندیدا باید سعی کنم رأی مجمع را بگیرم.»

 خادم درباره این‌که چه اتفاقی در این مدت رخ داد که احساس کردید باید به انتخابات فدراسیون کشتی ورود کنید؟ گفت:« در این سال‌ها من مسئولیت خودم را داشتم، که با یک کوه بزرگ مشکلات همراه بود. رسول به من پیشنهاد پذیرش مسئولیت کشتی نونهالان را داد که قبول کردم هر چند که نرسیدم کاری انجام دهم. عضو فدراسیون و عضو هیأت رئیسه بودم اما در یک جلسه هم شرکت نکردم حتی نتیجه انتخابات اخیر فدراسیون را نیز از طریق فضای مجازی مطلع شدم. برخی‌ جاها احساس کردم نقد دارم اما چون برادرم بود چیزی نمی‌گفتم، به همین دلیل هم در مباحثی که مثبت بود هم ورود نمی‌کردم. گودرزی به من گفت رسول اذیت می‌کند و آیا به فدراسیون می‌روی که گفتم بررسی کن آیا فرد بهتری از او داری که جایش بگذاری؟ همان سیاستی که سلطانی‌فر در پیش گرفت.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا رسول خادم به عنوان برادرش نقشی در انتخابات فدراسیون کشتی و هدایت آرای هیأت‌های استانی به سمت او دارد یا نه، ادامه داد:« رسول حتی خبر نداشت که من می‌خواهم ثبت‌نام کنم، هر کدام ما تصمیمی را که در هر وهله‌ای از زندگی‌مان گرفتیم خودمان بودیم و هیچ مشورتی با هم نداشتیم. من هم شنیده‌ام مجمع حرف رسول را قبول دارد اما این را باید از اعضای مجمع سؤال کنید که آیا رسول تماسی با هیأت‌ها داشته است یا نه. رسول مانند همه این حق را دارد که در انتخابات ورود کند، هیچ کس هم نمی‌تواند او را محدود کند چون از همه محق‌تر است اما مطمئن‌ باشید هنوز با هیچ هیأتی تماس نداشته است که اگر داشت حتماً منتش را سر من می‌گذاشت.» خادم در پاسخ به سؤالی مجدد درباره حضورش در انتخابات فدراسیون کشتی و اینکه پیش از این گفته بود افراد کاربلدی هستند که می‌توانند کشتی را بهتر از او اداره کنند، گفت:« اگر احساس می‌کردم کسی می‌تواند این سیستم را بهتر از من اداره کند ورود نمی‌کردم و حتماً در جایگاه دیگری که علاقه‌مند بودند کمک می‌کردم متأسفانه برخی دوستان به دنبال تسویه حساب‌های شخصی هستند که تنها باعث تخریب فضا می‌شوند. حالا به تمام دوستانی که قصد حضور در انتخابات فدراسیون کشتی را دارند اعلام می‌کنم یا ورود نکنند یا اخلاق را رعایت کنند. با شناختی که از رسول دارم حتی اگر از خادم به خائن کشتی تبدیل شود پاسخی ندارد چون با دلش کار کرده است.» خادم در خصوص اینکه چرا تا آخرین لحظه در وزارت ماند و به زعم منتقدان از امکانات وزارتخانه برای فراهم کردن زمینه به منظور حضورش در انتخابات فدراسیون کشتی استفاده کرد، گفت:« شعبانی بهار روزی که رئیس فدراسیون تیر و کمان شد استعفا کرد از طرفی همانطور که گفتم من به خاطر بودجه دیر استعفا کردم که با نظر وزارتخانه بود از طرفی گل‌محمدی هم با وجود حضور در انتخابات قایقرانی استعفا نکرد.»

5 /1

captcha
تازه ها
بیشتر