پرسپولیس / شناسه خبر: 95773 / تاریخ انتشار : 1397/12/20 12:55
|
برد یا استراتژی بهتر و تیم نحیف‌تر

یادداشت / دو چهره پرسپولیس در دوحه

حالا پرسپولیس و برانکو با درس گرفتن از اتفاقات دو بازی قبلی در دوحه دوباره به مصاف السدی خواهند رفت که از بازی اولش امتیازی کسب نکرده و زخم خورده و تهاجمی‌تر وارد این بازی می‌شود.

پرسپولیس با دو استراتژی متفاوت

محمد قراگزلو / اول اسفند ماه سال گذشته پرسپولیس در دومین بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در دوحه شکست سنگینی مقابل السد متحمل شد اما 8 ماه و 9 روز بعد از آن باخت در بازی رفت مرحله نیمه‌نهایی همان فصل لیگ قهرمانان مقابل همان تیم متمول و پرمهره پیروز شد.

السد همان تیم قدرتمند و چند ملیتی مرحله گروهی بود که فقط مرتضی پورعلی‌گنجی را از دست داده بود اما پرسپولیس نسبت به مرحله گروهی تیم نحیف‌تری به نظر می‌رسید، چرا که غیر از جدایی ستاره‌هایی مثل وحید امیری، صادق محرمی، فرشاد احمدزاده و محسن مسلمان چند بازیکن مصدوم داشت. تا جایی که برانکو مجبور شد از سیامک نعمتی در دفاع راست استفاده کند و به آدام همتی از ابتدا میدان بدهد.اتفاق ویژه‌تر اما زمانی بود که سه بازیکن تعویضی برانکو احسان علوان‌زاده، حمیدرضا طاهرخانی و سعید حسین‌پور بودند که تنه به تنه شدن‌شان با ژاوی برای آنها اتفاق بزرگ و ماندگاری را رقم زد اما برای برانکو و پرسپولیس ماندگارتر شد. چرا که با این نفرات السد را در خانه شکست داد و تا حدود زیادی به فینال لیگ قهرمانان آسیا نزدیک شد.

---

اما شاید آنچه تفاوت این دو مسابقه بود نه نحیف شدن و مشکلات پرسپولیس در ترکیب نفرات بلکه استراتژی تیمی اتخاذ شده برای مقابله با حریف قدرتمندش در خانه این تیم باشد. شاید گل‌های خورده در آن شکست اول اسفند به نوعی غافلگیرکننده و ناشی از اشتباهات فردی مدافعان پرسپولیس بود اما برانکو و تیمش برای آن مسابقه استراتژی مناسبی نداشتند و به اندازه کافی برای رسیدن به امتیاز در آن بازی سخت متمرکز و دقیق به نظر نمی‌رسیدند.

در آن دیدار علاوه بر اشتباهات فردی مدافعان پرسپولیس، این تیم برای حفظ دروازه خودی و ضربه زدن به حریف در اندک حملاتش برنامه‌ریزی و استراتژی مناسبی نداشت و درست مثل بازی فصل قبلش مقابل الریان آشفته و از هم گسیخته بازی کرد. در حالی که 8 ماه بعد از آن با نفرات کم تجربه‌تر اما سختکوش‌تر موفق شد با یک استراتژی درست 90 دقیقه دروازه‌اش را از گزند حملات حریف در امان نگه دارد و بدون رفتن به دفاع مطلق در بهترین زمان ممکن ضربه کاری را به پیکر السد وارد کند.

---

حالا پرسپولیس و برانکو با درس گرفتن از اتفاقات دو بازی قبلی در دوحه دوباره به مصاف السدی خواهند رفت که از بازی اولش امتیازی کسب نکرده و زخم خورده و تهاجمی‌تر وارد این بازی می‌شود. باید دید برانکو بدون رفتن به دفاع مطلق، قدرت دفع حملات این حریف قدرتمند و ضربه زدن به حریف در زمان مناسب بازی را خواهد داشت یا اتفاقات مسابقه به گونه دیگری رقم خواهد خورد.

 

670-11

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر