ورزش ایران / شناسه خبر: 95748 / تاریخ انتشار : 1397/12/19 17:49
|

آزاده پیراکوه - دغدغه ایجاد موزه ورزش نگرانی تازه‌ای نیست. سالها تک چهره‌هایی مثل مصطفی هاشمی‌طبا، اجرای این ایده را در پس ذهن خود داشتند و چند باری هم استارتش را زدند اما دلایل مختلف کنار هم قرار گرفتند تا موزه ورزش هیچ زمانی شکل نگیرد و همه داشته ورزشی‌ها، چند نشان از غلامرضا تختی باشد. یادگاری‌هایی که مدتها محل مناقشه بود و خانواده مرحوم تختی گلایه‌هایی بابتش داشتند.

بی اعتمادی به نحوه نگهداری مدالها و نشان افتخارات در کنار تعریف نشدن بودجه مشخص برای اجرای این ایده و البته نبود یک اراده جمعی و مشخص نبودن متولی این موضوع، باعث شد سالها موزه ورزش در حد یک حسرت بماند تا اینکه امروز ورق برگشته است. شرایط به سمتی رفته که در سومین مراسمی که برای دریافت یادگاری‌ها برگزار می‌شود، تعداد قابل توجهی از ورزشکاران و مسوولان فدراسیون‌ها، خود را به کمیته می‌رسانند و مدال‌ها و نشان افتخارات‌شان را اهدا می کنند. البته چند مدال و کاپ که نتیجه افتخارآفرینی تعدادی از قهرمانان است، خواسته نهایی نیست و هنوز تا زمانی که موزه ورزش ایران در قواره یک موزه ملی خودی نشان بدهد، فاصله زیادی است اما همین که اعتماد برخی از اهالی ورزش جلب شده، یعنی اوضاع با قبل فرق کرده است.

سالها قبل وقتی حرف از موزه ورزش شد، خیلی از قهرمانان، یک ویترین فلزی کوچک که در راه پله منتهی به اتاق رییس کمیته ملی المپیک در ساختمان خیابان گاندی را به یاد می آوردند و ترجیح می‌دادند چیزی را به امانت به مسوولان وقت کمیته نسپارند. چراکه دیده بودند تک نشان‌های افتخار چطور نگهداری می‌شود و این برای قهرمانی که شب و روزش را در آرزوی به دست آوردن یک مدال سپری کرده، سخت بود تا مدالش را به جایی بسپارد که خیالش را راحت نکرده بودند.

پس بیش از هر مسئله دیگری، هم اینکه امروز تعدادی از ورزشکاران مطرح کشور مثل بهداد سلیمی، احسان حدادی، آرش میراسماعیلی، مجتبی عابدینی، لیلا رجبی، جاسم ویشگاهی، حسین وفایی، احمدرضا طالبیان و حجت وزیری دست به کار شده‌اند و در تشکیل موزه ورزش سهیم شده‌اند، یعنی اعتماد قهرمانان دیروز و امروز به کمیته ملی المپیک بیشتر از قبل شده است؛ اگرچه هنوز هستند بسیاری از ورزشکاران که جایشان خالی است. به خصوص چهره‌های قدیمی که کمیته ملی المپیک و متولیان موزه باید به دنبال‌شان بروند و افتخاراتشان را جمع آوری کنند.

 

---

موسپید کرده‌ها، اولویت موزه ملی ورزش باشند

ورزش ایران افراد فراموش شده زیادی دارد که این روزها با یادگاری‌های به جا مانده از سالهای جوانی و افتخارآفرینی در عرصه آسیایی و جهانی، خلوت کرده‌اند و شاید اصلا ندانند که کمی دورتر از آنها موزه‌ای در حال شکل گیری است. افرادی که یادگاری‌های با ارزش زیادی دارند و باید فکری کرد تا قبل از اینکه دیر شود، خاطراتشان در قالب نشان‌هایی مثل مدال، عکس، لوح و یا ابزار رشته‌ای خاص ثبت شود.

محمد نصیری در مراسم قبلی که برای اهدای این یادگاری‌ها شکل گرفت، حرف جالبی زد:" آنقدر دیر این موزه تشکیل شد که همه مدال‌ها و یادگاری‌های من را دزدیدند.» نصیری نکته قابل تاملی را گفت که نباید راحت از کنارش گذشت. پس قبل از اینکه دیر شود و بقیه نشان‌های بجا مانده از چند دهه قبل، از بین برود، باید برای ثبت‌شان در موزه ورزش فکری کرد.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر