فوتبال ایران / شناسه خبر: 95654 / تاریخ انتشار : 1397/12/18 16:53
|

شکست خانگی استقلال خوزستان در هفته بیست و یکم لیگ برتر، باعث شد خیلی‌ها این تیم را از الان سقوط کرده بدانند. آبی‌های اهوازی که مقابل پیکان بازی داشند، اگرچه بدشانس بودند و نتوانستند گل بزنند اما به هر حال 3 امتیاز مهم از دست دادند که آنها را به سقوط نزدیک‌تر کرد. این اتفاق و البته تساوی خارج از خانه سپیدرود رشت مقابل صنعت‌نفت آبادان فاصله این 2 تیم با تیم‌های بالاتر را بیشتر کرد تا به گونه‌ای شرایط برای ماندن آنها در لیگ برتر سخت‌تر شود. البته همچنان هر 2 تیم روی کاغذ شانس برای ماندن در لیگ برتر دارند اما با توجه به بازی‌های باقی مانده، ظاهرا کار سخت است و امید کمتر از همیشه.

 

از مدت‌ها قبل مشخص بود استقلال خوزستان یکی از کاندیداهای اصلی سقوط به لیگ یک است. از زمانی که با کسر 6 امتیاز مواجه شد و دیگر نتوانست آن بازی‌های زیبا و خوب هفته‌های ابتدایی لیگ برتر را به نمایش بگذارد. استقلال خوزستان بعد از کسر 6 امتیاز با مشکلات دیگری هم مواجه شد که آن هم تغییر پی در پی کادرفنی و حتی کادرمدیریتی باشگاه بود. آبی‌های اهوازی که به دلیل پرداخت نشدن قسط طلب فرانک دیوید ساکونی، استرس حکم دوم فیفا را داشتند و فکر می‌کردند قبل از پایان فصل به لیگ یک سقوط خواهند کرد، در ادامه هم نتوانستند امتیازات خوبی بگیرند.

شرایط به شکل نگران‌کننده‌ای ادامه داشت تا اینکه رفتن کریم بوستانی به تیم، شوک وارد کرد تا استقلال خوزستان با هدایت کریم قنبری مقابل سپیدرود در رشت به پیروزی برسد. این 3 امتیاز، آبی‌های اهوازی را امیدوار به ماندن در لیگ برتر کرد. به صورتی که مدیرعامل جدید باشگاه در مصاحبه‌ای با امیدواری زیاد به هواداران تیم گفت استقلال خوزستان در لیگ برتر می‌ماند اما این امیدواری زیاد طول نکشید چراکه شاگردان کریم قنبری در بازی خانگی مقابل پیکان شکست خوردند تا به سقوط نزدیک‌تر شوند. با توجه به اینکه سپیدرود رشت در بازی خارج از خانه مقابل صنعت‌نفت آبادان به تساوی رسید و البته ذوب‌آهن توانست پدیده مشهد را شکست دهد، فاصله استقلال خوزستان با تیم‌های بالاتر از خود بیشتر شد.

با توجه به اینکه 9 هفته دیگر از لیگ هجدهم باقی مانده و این 9 هفته یعنی 27 امتیاز، روی کاغذ استقلال خوزستان می‌تواند در لیگ برتر بماند اما واقعیت این است که آبی‌های اهوازی فقط با یک معجزه می‌توانند بمانند. چراکه استقلال خوزستان در 9 هفته باقی مانده لیگ هجدهم، در 6 بازی باید با تیم‌های نیمه اول جدول بازی کند که 3 بازی آن هم خارج از خانه است. در 2 بازی مهم که به اصطلاح 6 امتیازی است و با تیم‌های در خطر سقوط باید رقابت کند، خارج از خانه باید به میدان برود. این مساله کار استقلال خوزستان را سخت‌تر می‌کند و امیدها را کمرنگ‌تر.

سپیدرود رشت دیگر تیم فانوس به دست هم شرایطی تقریبا مشابه با استقلال خوزستان دارد. این تیم 13 امتیازی که با تیم بالاتر 5 امتیاز فاصله دارد و البته تفاضل گل آن 25- است، در 9 هفته پایانی لیگ هجدهم، 5 بازی خانگی دارد که مهمترین آن، پرسپولیس است. سپیدرود رشت بعد از رفتن علی کریمی به لحاظ روحی هم شرایط خوبی ندارد و برای ماندن در لیگ برتر امیدوار نیست. سپیدرودی‌ها هم در هفته‌های باقی‌مانده 6 بازی با تیم‌های نیمه اول جدول دارند که مهمترین آنها، استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز است. تیم‌هایی که برای رسیدن به قهرمانی تلاش می‌کنند. سپیدرودی‌ها مثل استقلال خوزستان 2 بازی خیلی حساس با تیم‌های پایین جدولی دارند که مقابل ذوب‌آهن و نفت مسجدسلیمان میهمان هستند. این مساله می‌تواند کار را برای آنها سخت‌تر کند و امید برای ماندن را کمتر.

نفت مسجدسلیمان با شکستی که مقابل استقلال خورد، یک پله سقوط کرد و به رده چهاردهم جدول رسید. نفت مسجدسلیمان هم مثل استقلال خوزستان و سپیدرود رشت این فصل با مشکلات مالی زیادی مواجه شده. این تیم با عبدا... ویسی نتوانست هیچ بردی به دست بیاورد که البته دلیل آن ظاهرا مشکلات مالی و نداشتن تمرکز تیم بود. به هر حال وقتی علیرضا مرزبان به نفت مسجدسلیمان آمد، شرایط تا حدودی تغییر کرد اما همچنان تیم در خطر سقوط است. زردپوشان مسجدسلیمانی در هفته‌های باقی مانده لیگ برتر بازی‌های نسبتا بهتری دارند. در واقع آنها بازی‌های سخت خود را انجام دادند و تنها 2 حریف در نیمه اول جدول پیش رو خواهند داشت که آن هم سپاهان و پدیده مشهد. نکته جالب این است که این 2 بازی هم خارج از خانه خواهد بود اما شاگردان علیرضا مرزبان در بازی‌های 6 امتیازی میزبان هستند. بازی مقابل استقلال خوزستان، سپیدرود رشت و ذوب‌آهن اصفهان. این مساله امید مسجدسلیمانی‌ها را برای ماندن در لیگ برتر بیشتر کرده.

ذوب‌آهن اصفهان دیگر تیم 18 امتیازی جدول است و فقط به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به نفت مسجدسلیمان در رده سیزدهم جدول قرار گرفته. البته ذوب‌آهن به خاطر پیروزی مهمی که در هفته بیست و یکم مقابل تیم مدعی پدیده در مشهد به دست آورد، توانست به رده سیزدهم صعود کند و امیدوار به روزهای بهتر شود. البته ذوب‌آهن به دلیل اینکه 2 بازی کمتر نسبت به دیگر تیم‌ها دارد، در خطر سقوط است. این تیم به دلیل رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هنوز با تیم‌های سایپا و سپاهان بازی نکرده که امتیاز گرفتن از آنها می‌تواند شرایط را برایش بهتر کند. ذوب‌آهن اصفهان در 9 هفته باقی مانده لیگ برتر تنها 4 بازی با تیم‌های نیمه اول جدول دارد که مقابل پرسپولیس و پارس جنوبی جم میهمان است اما مقابل تراکتور و فولاد خوزستان میزبان خواهد بود. ذوب‌آهن در بازی‌های مهم مقابل تیم‌های پایین جدولی هم شرایط نسبتا خوبی دار. چراکه در بازی مقابل استقلال خوزستان و سپیدرود رشت میزبان خواهد بود و فقط بازی با نفت مسجدسلیمان خارج از خانه انجام خواهد شد.

با این شرایط و البته بازی‌های معوقه مقابل سایپا و سپاهان، می‌توان گفت شانس ذوب‌آهن برای ماندن در لیگ برتر نسبتا خوب است. همانطور که شانس نفت مسجدسلیمان هم خوب به نظر می‌رسد اما استقلال خوزستان و سپیدرود رشت شرایط خوبی ندارند و احتمالا باید آنها را از الان تیم‌های سقوط کننده به لیگ یک دانست. هر چند که تا پایان لیگ هجدهم ممکن است هر اتفاقی بیفتد و جای تیم‌های ناامید و امیدوار عوض شود. ضمن اینکه نباید از این مساله گذشت که صنعت‌نفت آبادان و حتی ماشین‌سازی تبریز هم شرایط چندان خوبی در جدول ندارند و آنها هم می‌توانند جزو گزینه‌های سقوط قرار بگیرند. به هر حال با بررسی وضعیت 4 تیم پایین جدول مشخص شده، شرایط استقلال خوزستان و سپیدرود رشت چندان خوب نیست و این تیم‌ها بازی‌های سخت‌تری به نسبت دیگر تیم‌های پایین جدول، پیش رو دارند. حالا باید منتظر ماند و دید در نهایت کدام تیم‌ها سقوط می‌کنند و کدام تیم‌ها می‌تواند بار دیگر حضور در لیگ برتر را تجربه کنند.

هفته

استقلال خوزستان

سپیدرود رشت

ذوب‌آهن اصفهان

نفت مسجدسلیمان

22

ذوب‌آهن (13)

پرسپولیس (1)

استقلال خوزستان (16)

سایپا (9)

23

تراکتورسازی (4)

پیکان (10)

صنعت‌نفت آبادان (12)

سپاهان (2)

24

پارس جنوبی جم (6)

ذوب‌آهن (13)

سپیدرود رشت (15)

ماشین‌سازی (11)

25

فولاد خوزستان (7)

تراکتورسازی (4)

پیکان (10)

پدیده (5)

26

نفت مسجدسلیمان (14)

پارس جنوبی جم (6)

پرسپولیس (1)

استقلال خوزستان (16)

27

نساجی مازندران (8)

فولاد خوزستان (7)

تراکتورسازی (4)

صنعت‌نفت آبادان (12)

28

استقلال (3)

نفت مسجدسلیمان (14)

پارس جنوبی جم (6)

سپیدرود رشت (15)

29

سایپا (9)

نساجی (8)

فولاد خوزستان (7)

پیکان (10)

30

سپاهان (2)

استقلال (3)

نفت مسجدسلیمان (14)

ذوب‌آهن (13)

رنگ قرمز: نشان دهنده تیم میزبان

عدد داخل پرانتز: رتبه تیم‌ها در جدول

 

9-1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر