لیگ برتر ایران / شناسه خبر: 95650 / تاریخ انتشار : 1397/12/18 15:39
|
داوری که می‌خواهد خاص باشد

داستان فغانی، هند و پنالتی‌های سوخته‌ی پرسپولیس

فغانی می‌خواهد همچنان خاص باشد و حتی برای توجیه توپ‌هایی که هند پنالتی است مدتی قبل برای داوران کلاس توجیهی گذاشت و هند پنالتی از نظر خودش را تشریح کرد، پس حتما برای تصمیمات جنجالی‌اش توجیهاتی دارد.

درباره‌ی تصمیم‌های عجیب فغانی

قضاوت علیرضا فغانی در بازی نساجی – سپیدرود حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشت اما از آنجایی که او در جام جهانی و مسابقات بسیار مهمی مثل فینال جام ملت‌های آسیا و جام باشگاه‌های جهان سوت زده و شناخته‌شده‌ترین داور ایران به حساب می‌آید ،کارشناسان و رسانه‌ها در انتقاد از او جانب احتیاط را رها نمی‌کنند و به نوعی با احترام فغانی را نقد می‌کنند. با این حال طبیعی است که حتی اگر داور بزرگی اشتباه کند باید اشتباه‌هایش را متذکر شد و چنانچه فدراسیون فوتبال و کمیته داوران تشخیص بدهند فغانی در بازی نساجی – پرسپولیس اشتباه تاثیرگذار داشته ، باید او را محروم کنند که فعلا رئیس دپارتمان و کمیته داوران درباره این قضاوت جنجالی سکوت کرده‌اند .هر چند، هم رفعتی هم اصفهانیان درباره فغانی همیشه با احتیاط عجیبی حرف می‌زنند و حتی اگر او اشتباه هم کرده باشد خطایش را طوری مطرح می‌کنند که به شخصیت بهترین داورشان گزندی وارد نشود.

خطای ترابی برای چه؟

تقریبا بیشتر کارشناسان داوری متفق‌القول معتقدند در دقیقه‌ی 78 بازی خطایی از جانب احمد عبدالله‌زاده یا دروازه‌بان نساجی روی مهدی ترابی اتفاق نیفتاده اما سوال اینجاست که بهترین داور ایران چطور و با کدام استدلالی خطای ترابی روی گلر نساجی را گرفت. آن‌هم وقتی دروازه‌بان حریف زانوی ترابی را به آن روز انداخته؟چطور می‌شود  بازیکنی اینطور نقش بر زمین شده و به‌شدت  آسیب دیده، به عنوان خطاکار هم شناخته شود؟

از هند بنگر تا ولسیانی

در شروع لیگ پانزدهم فغانی در بازی حساس پرسپولیس – ذوب‌آهن در دقیقه‌ی 88 در حالی برای ذوب‌آهن در ورزشگاه آزادی پنالتی گرفت که توپ اصلا به دست محسن بنگر نخورده بود و دید درستی هم نسبت به این صحنه نداشت.آن پنالتی و اخراج بنگر باعث شکست پرسپولیس و ادامه‌ی بحران برای این تیم شد اما عصر جمعه فغانی در حالی که زاویه‌ی دید درستی داشت در حالی که دست ولسیانی باز بود و توپ به سمت دروازه نساجی می‌رفت خطای هند واضح مدافع گرجی نساجی را ندید و از پنالتی پرسپولیس گذشت.اتفاقی که بیشتر کارشناسان داوری نیز به آن تاکید دارند.

دقیقه 93 پنالتی نبود؟

در دقیقه‌ی 51 بازی باز هم در محوطه‌ی جریمه‌ی نساجی توپ به دست ولسیانی برخورد می‌کند که نه عمدی برای خطا دارد نه در موقعیتی است که جلوی گل شدن توپ را بگیرد. در این صحنه کارشناسان معتقدند هیچ خطایی رخ نداده اما درباره صحنه‌ی دقیقه 3+90 هیچ صحبتی نشده است. در این صحنه نوراللهی توپ را به سمت دروازه‌ی نساجی شلیک می‌کند اما توپ در مسیر دروازه به دستان توتادزه دیگر مدافع گرجی نساجی برخورد می‌کند و برمی‌گردد.نوراللهی به نشانه هند دست‌هایش را بالا می‌گیرد اما فغانی از این صحنه هم به راحتی عبور می‌کند.

---

حرکت فغانی بر خلاف جهت اسکومینا

همان‌گونه که برخی کارشناسان داوری معتقدند دمیر اسکومینا داور بازی پاری‌سن‌ژرمن – منچستریونایتد تحت تاثیر قوانین جدید وضع شده از سوی بورد بین‌المللی فوتبال – درباره‌ی خطا بودن تمام توپ‌هایی که در محوطه‌ی جریمه به دست مدافعان برخورد می‌کند- قرار گرفته و به همین خاطر برخورد توپ به دست کیمپمبه را هند و پنالتی تشخیص داد ،ظاهرا فغانی می‌خواهد ثابت کند به هیچ وجه تحت تاثیر این قوانین قرار نگرفته و تقریبا  در هر حالی  در محوطه‌ی جریمه توپ به دست مدافع  برخورد کند از نظر او پنالتی نیست. فغانی می‌خواهد همچنان خاص باشد و حتی برای توجیه توپ‌هایی که هند پنالتی است مدتی قبل  برای داوران کلاس توجیهی گذاشت و هند پنالتی از نظر خودش را تشریح کرد، پس حتما برای تصمیمات جنجالی‌اش باید توجیهاتی در جیب داشته باشد.

---

برای پرسپولیس پنالتی نمی‌گیرد

دربی رفت را به خاطر بیاورید. خطای زیرکانه‌ی پژمان منتظری روی علی علیپور از دید بهترین داور ایران دور ماند و آنجا یک پنالتی پرسپولیس  و احیانا دو امتیاز مهم  این تیم از دست رفت. در بازی رفت با سپاهان که حکم فینال  نیم‌فصل را داشت فغانی خیلی زودتر از آن پنالتی لحظات آخر باید برای پرسپولیس پنالتی می‌گرفت . دقیقه‌ی 58 آن مسابقه در شرایطی که بازی بدون گل مساوی بود داور معروف خطای واضح استنلی کی‌روش روی عالیشاه را  ندید و و این پنالتی پرسپولیس هم با تشخیص فغانی سوخت!

 

670-3

captcha