ورزش ایران / شناسه خبر: 95644 / تاریخ انتشار : 1397/12/18 14:43
|
ثبت نام مجدد بگذارند، باز هم می‌آیم

مجید شایسته: وزارت بگوید نباش، می‌روم

لابلای حرف‌هایش یکی – دو جمله کلیدی می‌گوید. یکی اینکه هر زمانی او را نخواستند، به او بگویند تا برود و دیگر اینکه اگر ثبت نام مجدد بگذارند، او باز هم ثبت نام می‌کند.

ایران ورزشی - بعد از مدت‌ها مجید شایسته، رییس دو دوره قبل فدراسیون تنیس و سرپرست این روزهای فدراسیون نشست خبری می‌گذارد تا بگوید اتفاق‌های خوبی در فدراسیونش افتاده است. خیلی از مواردی که شایسته رویشان دست گذاشته، قبلا مطرح نشده اما این همه چیزی نیست که خبرنگاران را مجاب کرده تا برای شنیدنش به فدراسیون بیایند. موضوع انتخابات تنیس و بلاتکلیفی این فدراسیون، در شرایطی که شش ماه از مهلت ثبت نام گذشته، ابهام‌هایی را ایجاد کرده که قابل تامل است. در تمام شش ماه گذشته، هر بار که در این رابطه سوال شده، او با روشی محافظه کارانه به این ابهام‌ها پاسخ داده است. این بار هم او همان روش را پیش می‌گیرد اما در لابلای حرف‌هایش یکی – دو جمله کلیدی می‌گوید. یکی اینکه هر زمانی او را نخواستند، به او بگویند تا برود؛ و دیگر اینکه اگر ثبت نام مجدد بگذارند، او باز هم ثبت نام می‌کند.

***

نشست خبری که شروع می‌شود،  شایسته به طور مفصل درباره برنامه‌هایی که اجرا شده و برنامه‌هایی که پیش رو است، صحبت می‌کند اما نکته اساسی جایی است که از او درباره مجمع انتخاباتی تنیس سوال می‌شود. او در پاسخ به این سوال می‌گوید:« داورزنی در نهایت اعلام کرد با توجه به احراز صلاحیت کاندیداها، فدراسیون دو کاندیدا دارد و انتخابات اوایل سال آینده برگزار می‌شود. این آخرین خبری است که من از برگزاری انتخابات دارم. ما هر کاری که برای تسریع در برگزاری انتخابات لازم بود، انجام دادیم. به دبیر مجمع کمک کردیم تا پروسه ثبت نام به خوبی و سر موعد برگزار شود و حالا هم منتظریم تا زمان برگزاری مجمع اعلام شود.»

بدانم حضورم مضر است، می‌روم

او با بیان اینکه رابطه بین ما و وزارت ورزش رابطه خوبی است، می‌گوید:« اگر من حس کنم حضورم کوچک‌ترین خدشه‌ای به تنیس وارد می‌کند کنار می‌روم. حضور من برای کمک به ورزش تنیس است و اگر حس کنم حضورم باعث آسیب می‌شود می‌روم و پشت میز تنیس نخواهم بود. اما اینکه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در سال‌های اخیر به ما توجه داشتند و فرصت حضورمان در رویدادهایی مثل کشورهای اسلامی یا بازی‌های آسیایی فراهم شد، نشان دهنده این است که روند توسعه تنیس مثبت ارزیابی شده است.»

شایسته به نحوه ثبت نامش هم اشاره‌ای می‌کند تا بگوید خیلی تمایلی برای ادامه فعالیت نداشته و نمی‌خواهد خودش را تحمیل کند:« به رغم میل باطنی ام در روز اخر مهلت تعیین شده برای ورود به انتخابات ثبت نام کردم. مطمئن باشید اگر اعتقاد نداشتم به ورزش تنیس نمی‌توانم کمک کنم در انتخابات شرکت نمی‌کردم. به هر حال برداشت من از فضا موجود این است که رابطه بین ما و وزارت ورزش رابطه خوبی است و من کوچکترین احساسی ندارم که این رابطه خوب نیست و هر زمان حس کنم حضورم خدشه ای به روند تنیس وارد می‌کند، می‌روم.»

برخی در وزارت من را نمی‌خواهند

او در ادامه با این سوال ایران ورزشی مواجه می‌شود:" بنا به دلایل مختلف به نظر می‌رسد رابطه شما با وزارت ورزش یک سویه است و به دلایل سیاسی میل باطنی برای ادامه فعالیت شما وجود ندارد. با این شرایط اگر ثبت نام مجدد گذاشته شود، آیا ثبت نام می‌کنید؟" شایسته در پاسخ به این سوال می‌گوید:« اگر بخواهیم نشانه کنارهم بگذاریم خیلی تفسیرها می‌توان کرد. من حتما مخالفانی دارم که آنها را می‌شناسم. اما رابطه ما با وزارت ورزش خوب و منطقی است و من این تحلیل را ندارم که رابطه‌مان یک طرفه است. البته برخی دوستان در وزارت ورزش علاقه مندی ندارند که من در تنیس باشم و شاید هم من علاقه ندارم آنها در آن سمت باشند اما همه هستیم و داریم کارمان را انجام می‌دهیم. اعتقادم بر این است که اگر دعوایی هست باید در خانواده حل شود نه اینکه به رسانه‌ها کشیده شود و ذهنیت بد در رسانه‌ها ایجاد کرد. اگر ثبت نام مجددی باشد من باز هم ثبت نام می‌کنم مگر اینکه در یک جمله به من بگویند آقای شایسته حضور شما مورد علاقه ما نیست و من در این صورت وارد انتخابات نمی‌شوم. حتی سوال هم نمی‌پرسم. در دوره قبل هم به دکتر گودرزی گفتم اگر علاقه‌ای به حضور من ندارید، بگویید تا ثبت نام نکنم. عقل این را حکم می‌کند که باید با رئیسی کار کرد که تو را می‌خواهد. شاید برخی دوستان می‌خواهند در وزارت ورزش این طور برداشت کنند که شایسته مورد علاقه وزارت ورزش نیست. حتی در مورد به مزایده گذاشتن باشگاه استقلال هم که به آن اشاره کردید، می خواهم این توضیح را بدهم که این یک اتفاق برگرفته از یک سوتفاهم بود. انگار می‌خواستند همین هم یکی از بخش‌های یک پازل شود که در نهایت نتیجه بگیرند، شخص وزارت ورزش نمی‌خواهد من بمانم. تمام تلاش ما این است در یک خانواده مشکلات خود را حل کنیم. شاید منتقدانی داریم اما گفته‌ایم منتقد بیاید و صحبت کنیم. حرف منتقد را اگر شنیدی و پذیرفتی در این صورت اسمت را می‌توانی مدیر بگذاری.»

با سازمان بازرسی صحبت کرده‌ام

شایسته در واکنش به این پرسش که حکم سرپرستی دارد یا خیر، نیز این پاسخ را می‌دهد:« من اگر حکم سرپرستی‌ام را ندیده بودم، نشستنم پشت میز تنیس غیر منطقی و بی معنی بود. من در حال حاضر با همین حکم سرپرستی چک امضا می‌کنم و اگر حکم نداشتم این کار را ادامه نمی‌دادم. از سازمان بازرسی هم استئلام گرفته‌ام و مشکلی وجود ندارد.»

شایسته در این بخش از صحبت‌هایش به اینکه در انتخابات هیچ هیاتی ورود نکرده نیز اشاره می‌کند:« عقل انتخاباتی می‌گوید در انتخاب تعدادی از رؤسای هیأت‌ها ورود کنم تا برای انتخابات فدراسیون خیالم راحت باشد اما در تنیس تمام رؤسای هیأت‌ها منتخب اداره کل ورزش و جوانان استان‌هایشان هستند چون معتقدم باید در استان‌ها بین هیأت‌ها و اداره کل ورزش و جوانان استان‌ها ارتباط خوبی باشد و در پیشرفت آن رشته کمک می‌کند.»

داریم به سمت کیفیت می‌رویم

نشست خبری شایسته، بخش‌های دیگری هم دارد. او به فعالیت‌هایی که انجام داده به طور مفصل اشاره می‌کند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌شود:« خوشبختانه ما فدراسیونی هستیم که برنامه و استراتژی ۵ ساله داریم. اتفاقات خوبی از لحاظ جذب علاقه مندان، افزایش سخت افزار و زمین‌های تنیس رخ داده است. ما با توجه به کمیت خوبی که برایمان ایجاد شده است، داریم به سمت کیفیت می‌رویم. در فدراسیون ما برابری جنسیتی ایجاد شده و اصلا بحث تفکیک جنسیتی نداریم. در ۸ سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ مسابقه بین المللی برگزار شده و میزبان مسابقات دیویس کاپ و مسابقات زیر ۱۴ و ۱۸ سال بودیم. ۳۴ دوره مسابقات فیوچرز را میزبانی کردیم.»

عملکرد ما نباید با دو سه روز رقابت سنجیده شود

شایسته ادامه می‌دهد:« تنها مسابقات ملی برای ما دیویس کاپ و فدکاپ است و مانند بقیه رشته‌ها جام جهانی و از این قبیل مسابقات ندارد. طبیعتاً عملکرد ما نباید با دو سه روز دیویس کاپ و فدکاپ سنجیده شود. بر این اساس دوستان در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با حضور ما در بازی‌های کشورهای اسلامی، داخل سالن آسیا و بازی‌های آسیایی موافقت کردند تا بازیکنان ما تجربه خوبی به دست آورند. البته من هم قبول دارم که این وضعیت آسانسوری برای تیم ملی بزرگسالان اتفاق ناخوشایندی است و یک ضعف برای ما به حساب می‌آید. به همین خاطر تمرکزمان را روی تیم های پایه گذاشته‌ایم. من مطمئنم بازیکنان پایه اتفاق خوبی را در آینده تنیس رقم می‌زنند و برای همین بیشتر انرژی خود را در پایه گذاشته‌ام. تلاش ما این است که بر روی بازیکنانی که آینده خوبی می‌توانند رقم بزنند سرمایه گذاری کنیم. وظیفه من بر اساس اخلاق و شرع، نگاه به آینده تنیس است و مطمئنم این افراد آینده خوبی را برای تنیس رقم می‌زنند حالا چه ما باشیم و چه نباشیم.»

سرپرست فدراسیون تنیس در ادامه به همکاری با مهدکودک‌ها و آموزش و پرورش و همچنین دانشگاه‌ها اشاره می‌کند تا نشان دهد که فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف دنبال می‌شود تا استعدادهای این رشته کشف شوند:« هر وقت وزارت ورزش و آموزش و پرورش کنار هم بودند ورزش با قدرت پیش رفتند و هر وقت فاصله بین این دو نهاد ایجاد شده لطمه اش را دیده ایم.»

او درباره لیگ نیز به یک نکته قابل توجه اشاره می‌کند:« اگر لیگ برتر را برگزار نکردیم به این دلیل بود که کیفیت برای ما مهم بود و صرفاً دنبال برگزاری فقط مسابقه نیستیم. اگر قرار باشد کیفیتش مطلوب نباشد سودی نمی‌رساند چراکه لیگ برتر ویترین یک رشته محسوب می‌شود.»

 

4/2

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر