فوتبال ایران / شناسه خبر: 95519 / تاریخ انتشار : 1397/12/15 16:04
|
مرد کسی است که از جیب خودش خرج کند، نه دیگران

دایی: هزار سال دیگر هم نمی‌توانیم زیدان و بلان را بیاوریم

مراسم روز درختکاری با حضور چهره‌های شاخص ورزشی در باشگاه سایپا انجام شد. این مراسم هر ساله در باشگاه سایپا برگزار می‌شود و جالب این است که تا الان درخت‌های زیادی در این باشگاه کاشته شد اما اثری از خیلی از آنها نیست. به هر حال علی دایی که سال گذشته به همراهی کارلوس کی‌روش درخت کاشت، این بار با حضور مربیان و ورزشکاران رشته‌های ورزشی مختلف، این کار را انجام داد. دایی که خیلی سرحال و شاداب نشان می‌داد، بعد از مراسم در رابطه با مسائل مختلفی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد که مهمترین آن، بحث‌های مرتبط با تیم ملی ایران است.

 

فضای سبز را خراب نکنیم، درختکاری پیشکش

علی دایی سرمربی سایپا در رابطه با مراسم درختکاری در باشگاه سایپا می‌گوید: «صحبت خاصی در مورد مراسم نمی‌شود انجام داد. مراسم کوچکی بود برای درختکاری. ان‌شاءا... همه عادت کنیم فضای سبز را خراب نکنیم، درختکاری پیشکش. نباید فضای سبز را خراب کنیم و وظیفه اصلی ما این است از جنگل‌ها و فضای سبز حفاظت کنیم. امیدوارم با این تصاویری که می‌بینید فضای سبز را خراب نکنیم و به درختکاری عادت کنیم.»

پای بز کوهی در زمین سایپا پیج می‌خورد

دایی و البته بازیکنانش خیلی وقت است که به زمین تمرین و بازی تیم‌شان اعتراض دارند و معتقدند این مساله به ضرر سایپا شده. سرمربی نارنجی‌پوشان تهران در مورد اینکه تیمش در گذشته در زمین چمن باشگاه سایپا تمریناتش را انجام می‌داده، توضیح می‌دهد: «ما دیگر در این زمین تمرین نمی‌کنیم چون در این چمن پای بز کوهی پیچ می‌خورد، چه برسد به بازیکن. ما زمین تمرین را عوض کردیم. تازه الان بارندگی بوده و زمین سایپا بعد از باران و نور آفتاب که خورد، قشنگ به نظر می‌رسد اما زمین همچنان مشک دارد. ما زمین تمرین‌مان را عوض کردیم و اگر در تهران تمرین داشته باشیم، برنامه‌های تمرینی خودمان را در تهران پیگیری می‌کنیم.»

همه چیز مثل قدیم است

باشگاه سایپا اخیرا دچار تغییرات مدیریتی شد. بعد از اینکه رضا درویش از مدیرعاملی باشگاه سایپا استعفا داد، مدبر به عنوان سرپرست باشگاه انتخاب شد. علی دایی در رابطه با اینکه آیا با مدیران جدید باشگاه در مورد مشکلات مالی تیم صحبت کرده یا نه، می‌گوید: «اصلاً زمانی پیش نیامد که بتوانیم با هم صحبت کنیم. در مراسم درختکاری هم مدیران کارخانه سریع آمدند و به دلیل مشغله کاری زود هم برگشتند و زمان خاصی برای صحبت نداشتیم. بعد از آن هم فکر می‌کنم وظیفه من چیز دیگری است و این وظیفه من نیست که با مدیران صحبت کنم. وظیفه نفرات دیگر است که در مورد بودجه باشگاه صحبت و آن را تصویب کنند. فعلاً شرایط‌مان دقیقاً مثل قدیم است و مشکلی از ما حل نشده. بچه‌ها با توجه به قول‌هایی که آقای مدبر (مدیرعامل جدید باشگاه سایپا) داده تمرین می‌کنند و فعلاً کارمان را انجام می‌دهیم.»

مرد آن است که از جیب خود خرج کند

بحث‌های حسین هدایتی و دادگاه علنی‌اش سوژه دیگری بود که شاید خیلی‌ها دوست دارند نظر علی دایی را در مورد آن بدانند. دایی درباره اینکه عده‌ای از اهالی فوتبال از حسین هدایتی حمایت کرده‌ و او را نماد غیریت نامیده‌اند اما برخی دیگر نظر دیگری دارند، صحبت جالبی دارد: «هر کسی نظر خودش را دارد. مرد آن است که از جیب خودش خرج کند، نه دیگران. اگر قرار باشد من از جیب دیگران خرج کنم که نباید اصلا در موردش حرف بزنم.»

استقلال مقابل تیمی باخت که بازیکن 10 میلیون دلاری دارد

نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا، این فصل شروع خوبی نداشتند و علاوه بر اینکه سایپا در پلی‌آف این رقابت‌ها حذف شد و به دور گروهی نرسید، تیم‌های ذوب‌آهن و پرسپولیس در هفته اول مرحله گروهی در خانه مقابل حریفان به تساوی رضایت دادند و استقلال هم مقابل الدحیل با نتیجه 3 بر صفر شکست خورد. دایی که گروه استقلال را سخت می‌بیند، در رابطه با نتایج ضعیف نمایندگان ایران در این رقابت‌ها می‌گوید: «گروه استقلال که خیلی سخت است اما با وجود این سختی استقلال می‌تواند صعود کند. متاسفانه استقلالی‌ها بازی اول را با نتیجه خوبی واگذار نکردند. اگر شما نگاه کنید الدحیل یک بازیکن می‌گیرد 10 میلیون دلار اما باشگاه ما کلاً یک میلیون دلار ارزش ندارد. قطعاً باید  فرقی باشد، همیشه که نمی‌شود با من بمیرم تو بمیری یا بحث غیرت و... جلو رفت. من قبلاً‌ هم گفته‌ام، به طور مثال الریان هشت زمین تمرین آنچنانی دارد که از اروپا هم بهتر است. فکر نکنم تیم‌های اروپایی هم چنین امکاناتی داشته باشند، در حالی که آنها نه خاکی دارند، نه آبی! مطمئناً حرف اول را مدیریت و بعد هم پول می‌زند. اگر مدیریت باشد تیم‌های ما بهتر از آنها می‌توانند کار کنند. شاید بعضی مواقع ما جرقه‌ای بزنیم و موفق شویم اما با این مسیر به جایی نمی‌رسیم. پرسپولیس و ذوب‌آهن و استقلال می‌توانند بهتر باشند ولی تا کی دست به دعا باشیم و خودمان را گول برنیم؟ متاسفانه همه می‌گوییم ما می‌توانیم ولی همه چیز باید به هم بیاید. فوتبال مثل زنجیری است که به هم وصل است. شاید کادر فنی و بازیکنان 70 درصد کار کند ولی تیم بیرونی و پشتیبانی باید کارش را درست انجام بدهد.»

با این مسیر به جایی نمی‌رسیم

مسعود شجاعی اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود شکست تیم ایران مقابل ژاپن، عدالت فوتبال را نشان داد. دایی در مورد اینکه با این مساله موافق است یا نه، می‌گوید: «من هم همین را می‌گویم. همیشه تا یک حد اتفاقات و جرقه جواب می‌دهد. شاید بعضی مواقع ما جرقه‌ای بزنیم و موفق شویم اما با این مسیر به جایی نمی‌رسیم. پرسپولیس و ذوب‌آهن و استقلال می‌توانند بهتر باشند ولی تا کی دست به دعا باشیم؟ متاسفانه همه می‌گوییم ما می‌توانیم ولی همه چیز باید به هم بیاید. فوتبال مثل زنجیری است که به هم وصل است. شاید کادر فنی  و بازیکنان 70 در صد کار کند ولی  تیم بیرونی و پشتیبانی باید کارش را درست انجام بدهد.»

بازیکن نمی‌دهم تا بازی‌مان برگزار شود

فشردگی برنامه‌های لیگ برتر یکی دیگر از سوژه‌هایی است که اکثر مربیان به آن اعتراض دارند. سرمربی سایپا هم در مورد این برنامه‌ریزی فشرده توضیح می‌دهد: «عادت کرد‌یم به اینکه کسی جواب‌مان را ندهد. خیلی وقت است کسی جوابگو نیست. هر کاری که خودشان صلاح بدانند انجام می‌دهند. مگر من دوست ندارم به تیم امید بازیکن بدهم؟ الان ما دعوا داریم که می‌خواهیم بازی نفت مسجدسلیمان در زمان خودش برگزار شود چون فشردگی بعد از عید به تیم ما فشار می‌آید. ما می‌گوییم بین بازی‌های تیم امید بازی ما برگزار شود ولی آنها می‌گویند بازی را لغو می‌کنیم چون 4 بازیکن در تیم امید دارید. در این صورت من به تیم امید بازیکن نمی‌دهم تا آن بازی ما برگزار شود! در حال حاضر تیم ما دو بازی عقب افتاده دارد و قطعا در صورت تعویق مسابقات، بعد از عید شاهد فشردگی مسابقات خواهیم بود. اکثر بازی‌های سخت ما در حال حاضر بعد از تعطیلات عید است و باید با استقلال، سپاهان، پرسپولیس، ذوب‌آهن و پدیده بازی کنیم. ما از میان 5 تیم بالای جدول تنها با تراکتورسازی بازی کردیم. در این شرایط با توجه به 2 بازی عقب افتاده ما و همچنین لغو احتمالی بازی با نفت مسجدسلیمان دیگر شرایط واویلا خواهد شد.»

اینکه قطبی به جای من آمد، سوالی بی‌معنی است

سال‌ها قبل علی دایی وقتی از تیم ملی ایران برکنار شد، افشین قطبی جای او را گرفت. حالا این 2 سرمربی سابق تیم ملی باید با عنوان سرمربیان سایپا و فولاد خوزستان مقابل هم قرار بگیرند. دایی در مورد این بازی که تقابل 2 سرمربی سابق تیم ملی است، می‌گوید: «اینکه من به جای قطبی به تیم ملی رفتم یا قطبی به جای من به تیم ملی آمد به نظر من سوال بی‌معنی است. تیم ما در این هفته با فولاد بازی دارد و قطعا هر دو تیم هم به دنبال برد در این بازی هستند. تلاش خواهیم کرد با برتری مقابل فولاد به میانه جدول نزدیک شویم و برای این مهم در طول هفته تمرینات خوبی داشتیم و شناخت خوبی هم از تیم فولاد داریم و برای پیروزی تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد.»

فدراسیون با دقت سرمربی تیم ملی را انتخاب کند

بعد از اینکه کارلوس کی‌روش، ایران را ترک کرد تا الان بیش از یک ماه می‌گذرد اما با وجود اینکه نام‌های زیادی برای سرمربیگری تیم ملی مطرح می‌شود اما هنوز اتفاقی در این مورد نیفتاد و جانشین کی‌روش انتخاب نشد. علی دایی در مورد اینکه تعلل در انتخاب جایگزین کارلوس کی‌روش چه تاثیری می‌تواند روی فوتبال ایران بگذارد، توضیح می‌دهد: «قطعا هر چه سریعتر در این خصوص تصمیم گرفته شود به نفع فوتبال ملی ما است اما فکر می‌کنم تا به حال هم با عدم انتخاب سرمربی چیزی را از دست ندادیم. باید اجازه بدهیم فدراسیون فوتبال با دقت سرمربی تیم ملی را انتخاب کند تا سرمربی جدید بتواند به ما کمک کند.»

باید به سردار و امثال او کمک کنیم

سردار آزمون در مصاحبه‌ای که به تازگی داشت، گفته او و دیگر بازیکنان تیم ملی دوست دارند علی دایی سرمربی تیم ملی ایران شود. سرمربی سایپا در واکنش به این مصاحبه می‌گوید: «سردار آزمون به من لطف داشته اما بازیکنان در خصوص سرمربی آینده تیم ملی تصمیم نمی‌گیرند و باید اجازه بدهیم فدراسیون فوتبال، سرمربی جدید را انتخاب کند و از جای دیگر در انتخاب سرمربی تیم ملی دخالت صورت نگیرد. فدراسیون فوتبال باید در اداره فوتبال اختیار داشته باشد و خودش به تنهایی مربی تیم ملی را انتخاب کند. از لطف سردار آزمون و سایر بازیکنان تیم ملی هم ممنون هستم. اگر به سردار آزمون کمک کنیم قطعا می‌تواند خیلی خیلی شرایط بهتری داشته باشد. همیشه در فوتبال روزهای سخت و دشوار وجود دارد و بالا و پایین و پستی و بلندی در زندگی ورزش وجود دارد اما باید تلاش کنیم اگر سردار یا امثال سردار از شرایط خوب خود پایین می‌آیند به آنها کمک کنیم تا بتوانند نماینده شایسته‌ای برای فوتبال ایران در اروپا باشند.»

از فدراسیون بپرسید تمرکز دارد یا نه

بحث بازنشستگی مدیران فدراسیون فوتبال تا الان باعث عقب افتادن خیلی از برنامه‌ها شد. علی دایی در مورد اینکه آیا این مساله باعث از دست رفتن تمرکز فدراسیون برای انتخاب سرمربی جدید تیم ملی نخواهد شد، توضیح می‌دهد: «این مساله را باید از فدراسیون فوتبال بپرسید که می‌توانند برای انتخاب سرمربی تمرکز داشته باشند یا نه.»

هزار سال دیگر نمی‌توانیم مربی خارجی خوب بیاوریم

در یک ماه اخیر خبرهای زیادی در مورد جانشین کارلوس کی‌روش به وجود آمد و حتی نام‌هایی مثل لوران بلان و زیدان هم مطرح شد اما به نظر می‌رسد با توجه به شرایط اقتصادی کشور، انتخاب سرمربی خارجی در حد کی‌روش سخت باشد. دایی در رابطه با این مساله می‌گوید: «در این خصوص من در گذشته صحبت کردم و فکر می‌کنم پاسخ این سوال را هم خودتان دادید. با این وضع اقتصادی هزار سال دیگر نمی‌توانیم چنین مربیانی را برای هدایت تیم ملی انتخاب کنیم.»

9-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر