فوتبال ایران / شناسه خبر: 95451 / تاریخ انتشار : 1397/12/14 16:18
|
اف.سی. سیدنی با مهاجم ایرانی به دنبال شکستن طلسم ناکامی در آسیا

گوچی، اولسان و خاطرات خوش

گوچی، اولسان و خاطرات خوش

اولین گل رضا قوچان‌نژاد برای تیم جدیدش اف.سی. سیدنی در بهترین زمان ممکن زده شده. قبل از شروع کار این تیم در لیگ قهرمانان آسیا. مهاجم ایرانی که در نیم‌فصل به تیم استرالیایی پیوست، در آخرین بازی تیمش در لیگ استرالیا زننده یکی از گل‌ها در پیروزی دو بر صفر مقابل آدلاید یونایتد بود. سیدنی که در سه بازی از پنج بازی قبلی امتیاز از دست داده و در رقابت قهرمانی با «پرث گلوری» شش امتیاز عقب افتاده بود، به لطف این برد با روحیه خوبی چهارشنبه به مصاف اولسان هیوندای کره می‌رود.

گوچی که به طور قرضی از آپوئل قبرس راهی اف.سی. سیدنی شده، در سه بازی اول گلی نزد تا تردیدهایی درباره زوج او با آدام لوفوندر بوجود آورده بود، چرا که هر دو مهاجم نوک هستند و ویژگی‌های نزدیکی دارند، ولی همکاری خوب آنها روی این گل نشان داد می‌توان به آینده این زوج امیدوار بود.

سیدنی خودش را بزرگترین تیم استرالیا می‌داند، ولی در سطح قاره هنوز نتوانسته این را ثابت کند. حالا استیو کوریکا، معتقد است که آنها از اشتباهات قبلی درس گرفته‌اند و آبی آسمانی‌ها این بار می‌توانند به موفقیت در آسیا که مدت‌ها منتظرش بودند برسند.

لیگ قهرمانان برای سیدنی با بازی خانگی چهارشنبه مقابل اولسان هیوندای شروع می‌شود و اگر آنها می‌خواهند از گروه دشوار H که شامل قهرمان ژاپن و چین است صعود کنند، چاره‌ای جز پیروزی در این بازی ندارند.

فرمول موفقیت در لیگ قهرمانان ساده است: در خانه برنده شوید و خارج از خانه امتیاز بگیرید. سیدنی اما فصل گذشته تقریبا عکس این عمل کرد. آنها از سه بازی خانگی در استرالیا تنها یک امتیاز گرفتند و در گروه سوم شدند.

کوریکا آن زمان دستیار گراهام آرنولد بود و با رفتن این مربی به تیم ملی استرالیا حالا نفر اول نیمکت است. او در شروع کارش توانست نتایج خیلی خوبی با سیدنی بگیرد و حالا با چالشی روبرو است که رئیس سابقش نتوانست آن را با موفقیت پشت سر بگذارد.

کوریکا گفت: «ما از فصل گذشته درس گرفتیم و باید مطمئن باشیم که در برخی موارد نسبت به فصل قبل متفاوت عمل کنیم تا بخت صعودمان را حفظ کنیم. سال گذشته به خوبی برای مسابقات آماده شده بودیم.، ولی درون زمین مواردی وجود دارد که باید تغییر بدهیم. ما این مسائل را در بازی رعایت خواهیم کرد و بعد از آن باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.»

خوش‌بینی زیادی نسبت به موفقیت و صعود سیدنی از این گروه سخت وجود ندارد. اولسان هیوندای فصل گذشته در لیگ کره سوم شد و همیشه کابوسی برای تیم‌های استرالیایی بوده. آنها فصل گذشته ملبورن ویکتوری را 2-6 بردند و یک سال قبل از آن هم بریزبن روو را 6 بر صفر.

با این حال کوریکا تاکید دارد که آنها برای این بازی به خوبی آماده شده‌اند. او برد 2 بر یک هفته گذشته اولسان مقابل سوون سامسونگ را به خوبی بررسی کرده. همچنین رابی استانتون بازی اولسان مقابل پراک مالزی در پلی‌آف لیگ قهرمانان را از نزدیک دیده و آنالیز کرده بود.

کوریکا قطعا می‌داند که باید مراقب جونیور نگرائو، مهاجم برزیلی حریف باشد که در سه فصل گذشته در تایلند و کره موفق شده در 77 بازی 54 گل بزند. نقطه قوت اولسان در قلب دفاع دیو بولتیوس، مدافع بلندقد هلندی است که فصل قبل در هیرنوین همبازی گوچی بود.

لیگ کره به تازگی شروع شده و اولسان تنها یک بار بازی کرده، ولی کوریکا تاکید دارد که آنها نباید تصور کنند که این تیم هنوز در شرایط مسابقه نیست: «سال گذشته ما همین تصور را داشتیم، ولی اشتباه بود.»

رایان گرانت، مدافع تیم هم معتقد است که اعضای تیم این بار امید زیادی به موفقیت در لیگ قهرمانان دارند و گفت: «ما خودمان را بزرگترین باشگاه استرالیا می‌دانیم و اگر می‌خواهیم این را ثابت کنیم، باید بتوانیم در آسیا خوب نتیجه بگیریم.»

موفقیت اف.سی. سیدنی در لیگ قهرمانان آسیا برای فوتبال استرالیا هم اهمیت زیادی دارد، چرا که «ای. لیگ» در خطر کاهش سهمیه‌اش در ادوار بعدی این مسابقات است. لیگ استرالیا در حال حاضر دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی آف لیگ قهرمانان دارد، ولی در رده‌بندی لیگ‌های منطقه غرب ممکن است جایش را به لیگ تایلند بدهد و یکی از سهمیه‌ها از دست برود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هم درباره عملکرد تیم‌های استرالیایی در این مسابقات به فدراسیون این کشور هشدار داده و خطر از دست رفتن سهمیه جدی است. اگر اف.سی. سیدنی و ملبورن ویکتوری نتوانند در لیگ قهرمانان نتایج خوبی بگیرند، احتمالا سهمیه مستقیم لیگ استرالیا به یک می‌رسد.

بازیکنان سیدنی هم اهمیت موفقیت در این مسابقات را می‌دانند و انگیزه زیادی برای شکست طلسم ناکامی‌های قبلی دارند. به خاطر همین حساسیت گوچی در ویدیویی که باشگاه هم آن را منتشر کرده از هواداران خواسته برای حمایت به ورزشگاه بیایند. او زننده گل صعود ایران به جام جهانی 2014 در اولسان بود و خاطره خوبی از بازی با تیم‌های کره‌ای دارد. رضا این بار با پیراهن سیدنی مقابل نماینده شهر اولسان بازی می‌کند و امیدوار است پنج سال بعد از آن بازی تاریخی دوباره ستاره زمین باشد.  

2

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر