فوتبال ایران / شناسه خبر: 95354 / تاریخ انتشار : 1397/12/13 15:00
|
پرسپولیس – پاختاکور، هفته اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا

ماموریت تیم برانکو: حفظ رکورد شکست‌ناپذیری

تیم برانکو در 17 بازی پیاپی خود در لیگ قهرمانان، در ورزشگاه آزادی هیچ شکستی را تجربه نکرده و امیدوار است که با کسب یک پیروزی دیگر، این رکورد را برابر حریف ازبک خود حفظ کند.

نخستین بازی پرسپولیس و پاختاکور روز سه‌شنبه 20 اسفند سال 1381 در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2003-2002 برگزار شد. در آن فصل بازی‌های مرحله گروهی رقابت‌های باشگاهی آسیا به صورت متمرکز در یک گروه برگزار می‌شد، نه به شکل و شمایل فعلی. پاختاکور میزبان بازی‌های این گروه از مسابقات بود و موفق شد در حضور 45 هزار هوادارش در ورزشگاه خانگی خود و با قضاوت ماسایوشی اوکادا داور ژاپنی با یک گل پرسپولیس را شکست بدهد. در عوض پرسپولیسی‌ها فصل پیش شروعی فوق‌العاده مقابل نماینده ازبکستان داشتند و با سه گل حریف ازبک‌شان یعنی تیم نسف‌قارشی را شکست دادند، بی‌آنکه دروازه‌شان باز شود. ترکیب پرسپولیس در آن بازی اما خیلی متفاوت بود را که امیری، منشا، محرمی و احمدزاده رفته‌اند و ماهینی و ربیع‌خواه هم به دلیل مصدمیت بازی نمی‌کنند.

آغازگر فصل تازه لیگ قهرمانان برای پرسپولیسی‌ها، بازی با پاختاکور است. تیمی که در لیگ قهرمانان تنها یک بار و آنهم 16 سال پیش در ورزشگاه خانگی‌اش مقابل پرسپولیس بازی کرده و همان یک بازی را هم برده است. این پرسپولیس البته با پرسپولیسِ سال‌های دور خیلی فرق دارد و دیدیم که در دو فصل گذشته لیگ قهرمانان نمایشی فوق‌العاده ارائه کرد و با برانکو نتایجی فراتر از تصور گرفت.

قرمزها با وجود تمام مشکلات و محدودیت‌هایی که در مقایسه با رقبای ثروتمندشان داشتند، یک بار تا نیمه‌نهایی رسیدند و فصل بعد فینالیست شدند. حالا به صورت احساسی برخی بر این باورند که این فصل نوبت قهرمانی پرسپولیس در آسیاست اما باید دید تیم برانکو و ابزار و قدرت لازم برای رسیدن به چنین هدفی را دارد؟

پرسپولیس بعد از ترمیم نقاط خالی مانده و کمبودهایی که از نظر تعداد بازیکن داشت، به نظر می‌رسد خوب موقعی به آمادگی نسبی و هماهنگی رسیده است. این تیم در بازی با صنعت‌نفت آبادان نشانه‌هایی از قدرت واقعی و مورد انتظار هوادارانش را نمایان کرد اما واقعیت این است که کیفیت بازی‌های لیگ قهرمانان بالاتر است و حریفان دشوارتری پیش‌روی این تیم قرار می‌گیرد.

در واقع پرسپولیس برای صعود از مرحله گروهی و از همین بازی اول مقابل پاختاکور باید کیفیت بالاتری نسبت به بازی‌اش مقابل صنعت‌نفت آبادان در لیگ برتر ارائه دهد و در بازی‌های خانگی و مقابل حریفان سرسخت‌تر به فکر جمع‌آوری بیشترین امتیازها در مرحله‌ی گروهی باشد. پرسپولیس البته می‌داند که با گذر از مرحله‌ی گروهی کارش سخت‌تر هم می‌شود چرا که باید با تیم‌هایی بزرگ‌تر از حریف ازبکستانی‌اش بازی کند. تیم‌هایی همچون السد که قدرت فصل گذشته‌اش را حفظ کرده، الاهلی که تیم ضعیفی نیست، الدحیل که تقویت شده، الهلالی که اصلا شبیه تیم دست و پا بسته فصل قبلش نیست و یا العینِ همواره قدرتمند.

در واقع همان‌طور که دیگر قدرت‌های منطقه غرب آسیا  تجهیز شده و قدرتمندتر از فصل قبل لیگ قهرمانان به فصل جدید این رقابت‌ها پا گذاشته‌اند، پرسپولیس هم باید تیمی بهتر از سال 2018 خود باشد تا به پیش‌بینی احساسی هوادارانش که حالا دیگر به کمتر از قهرمانی آسیا راضی نیستند، جامه عمل بپوشاند. هر چند هنوز برای صحبت در این رابطه خیلی زود است و فعلا موفقیت در نخستین آزمون بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد.

منظور، همین بازی با پاختاکور است که پرافتخارترین تیم باشگاهی ازبکستان به حساب می‌آید و سه‌شنبه برای دومین بار در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس مقابلش خواهد ایستاد. نخستین بازی دو تیم روز سه‌شنبه 20 اسفند سال 1381 در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2003-2002 برگزار شد. در آن فصل بازی‌های مرحله گروهی رقابت‌های باشگاهی آسیا به صورت متمرکز در یک گروه برگزار می‌شد، نه به شکل و شمایل فعلی.

پاختاکور میزبان بازی‌های این گروه از مسابقات بود و موفق شد در حضور 45 هزار هوادارش در ورزشگاه خانگی خود و با قضاوت ماسایوشی اوکادا داور ژاپنی با یک گل پرسپولیس را شکست بدهد. تنها گل آن بازی توسط انورجان سولیف در دقیقه 22 به ثمر رسید. البته پرسپولیس که به عنوان قهرمان نخستین دوره لیگ برتر به این مسابقات پا گذاشته بود، در آن گروه با دو پیروزی 4 بر یک نیسا برابر ترکمنستان و یک بر صفر مقابل الطلبه عراق شش امتیاز به دست آورد اما از آنجا که فقط یک تیم از گروه صعود می‌کرد، از دور رقابت‌ها حذف شد و به مرحله‌ی بعدی نرسید.

این شکست تقریبا 16 سال پیش رقم خورد اما در عوض پرسپولیسی‌ها فصل پیش شروعی فوق‌العاده مقابل نماینده ازبکستان در تهران داشتند. فصل گذشته‌ی لیگ قهرمانان زودتر از امسال شروع شد و پرسپولیس در هفته اول میزبان نسف‌قارشی دیگر نماینده ازبکستان بود. آن بازی سه هفته زودتر از تقابل فردای دو نماینده ایران و ازبکستان در این فصل برگزار شد و شاگردان برانکو روز 24 بهمن با سه گل حریف ازبک‌شان را شکست دادند، بی‌آنکه دروازه‌شان باز شود. در آن بازی منشا در نیمه اول و علیپور دو بار در نیمه دوم گل زدند اما ترکیب پرسپولیس خیلی با تیم فعلی متفاوت بود.

از ترکیب اصلی آن مسابقه وحید امیری، گادوین منشا، صادق محرمی و فرشاد احمدزاده در بازی فردا حضور نخواهند داشت و حسین ماهینی و محسن ربیع‌خواه هم به دلیل اینکه مصدم هستند، بازی نخواهند کرد تا تیم برانکو با شش تغییر نسبت به نخستین بازی فصل قبل خود در لیگ قهرمانان، فصل جدید را آغاز کند.

 

رکورد فوق‌العاده پرسپولیس: شکست‌ناپذیر در آزادی

پرسپولیس با برانکو رکوردی فوق‌العاده را به نام خودش ثبت کرده: شکست‌ناپذیری در بازی‌های خانگی لیگ قهرمانان آسیا. نزدیک به هفت سال است که پرسپولیس در نبرد با حریفان آسیایی‌اش در جو وحشتناک ورزشگاه آزادی شکست نخورده و از این بابت رکورددار است. تیم برانکو در 17 بازی پیاپی خود در لیگ قهرمانان، در ورزشگاه آزادی هیچ شکستی را تجربه نکرده و امیدوار است که با کسب یک پیروزی دیگر، این رکورد را برابر حریف ازبک خود حفظ کند. پرسپولیس آخرین ‌بار 12 اردیبهشت 91 مغلوب الهلال شد و از آن به بعد با ناکامی آزادی را ترک نکرده است.

 

11 – یک

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر