فوتبال ایران / شناسه خبر: 95309 / تاریخ انتشار : 1397/12/12 17:05
|
به بهانه محرومیت عجیب گادوین منشا

کمیته اخلاق می‌بیند یا نمی‌بیند؛ مسئله این است!

کمیته اخلاق درمحروم کرده منشا به حدی از خود عجله به خرج داد که حالا با سوال‌های متعددی مواجه شده است.

بازیکنان استقلال رها میان جمعیت، چرا و به چه دلیل؟ قانون چه می‌‌گوید؟

حمیدرضا عرب/کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال درحالی گادوین منشاء، مهاجم استقلال  را ازفوتبال تعلیق واین خبررادرآستانه یکی ازمهم ترین بازی های استقلال درفصل جاری لیگ قهرمانان آسیا رسانه ای کرده که تصاویرمنتشرشده ازماجرای رخ داده کاملا گویای وضعیت اسفباری است که به هنگام خروج بازیکنان استقلال ازهتل محل اقامت خود دراهوازحاکم است. کمیته اخلاق پیش ازآنکه چنین حکم سخت گیرانه ای را علیه مهاجم استقلال صادرکند، هیچ گاه ازخود نپرسیده که اساسا آن حجم ازهواداران درکناربازیکنان یک تیم چه می‌کنند و چرا نیروهای امنیتی درمقابل هتل محل اقامت استقلال مستقرنیستند تا بازیکنان درامنیت و آرامش کامل سواراتوبوس شوند و به سمت ورزشگاه بروند.

برقراری شرایطی آرام و امن درواقع یکی ازبدیهی ترین وظایفی است که با هماهنگی میان فدراسیون فوتبال وبرگزارکننده ها درشهرمیزبان باید انجام شود تا شاهد وقایع ناگواری نباشیم و تیم مهمان که هوادارن زیادی هم دراهواز دارد با چنین مشکلاتی مواجه نشوند وبا سهولت راهی محل برگزاری بازی شود. اما این قانون که لازم الاجرااست بارها با بی تدبیری و سهل انگاری زیر سوال رفته و فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، کمیته اخلاق و کمیته انضباطی هیچ گاه خود را ملزم به پاسخگویی درباره چرایی این بی نظمی ندیده اند و هرسال نیز اتفاقات تازه ای هم رخ داده است.

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال درشرایطی استقلال را مستحق محروم شدن ازبازیکنش می‌داند که بارها درهمین خوزستان حوادث ناگواری به هنگام برگزاری رقابت های لیگ برتروجام حذفی رخ داده است. کمتراز یک سال پیش یکی ازهواداران استقلال درفینال جام حذفی براثرپرتاب سنگ یکی ازچشم های خود را ازدست داد تا کام استقلالی ها درشبی که با پیروزی مقابل خونه به خونه قهرمان جام حذفی شده بودند، تلخ شود.

بعد ازبازی اخیراستقلال درخوزستان مقابل فولاد بازهم اتفاقات مشابهی رخ داده است که فدراسیون فوتبال وکمیته اخلاق درمواجهه با آن سیاست سکوت درپیش گرفته است. دراین ماجرای تازه بازهم یکی ازهواداران استقلال با اصابت سنگ ساعاتی به کما رفته و وضعیت بسیارنگران کننده ای را پشت سرگذاشته  و هنوزهم وضعیت جسمانی اش به گونه ای نیست که توانایی راه رفتن داشته باشد.

سال ها پیش نیز حسین فرکی، سرمربی جام آورفولاد خوزستان ازسوی یکی ازتماشاگران خوزستان با سنگ مضروب شد وبا وضعیتی نگران کننده ودرحالی که صورتش غرق درخون بود ورزشگاه را ترک کرد.

سلسله اتفاقاتی که دراین سال ها درورزشگاه های خوزستان رخ داده می‌طلبید تا فدراسیون فوتبال وکمیته اخلاق تصمیم قاطع درباره نحوه میزبانی این استان بگیرد ویا امنیت را آن قدربالا ببرد که وقوع چنین اتفاقاتی به حداقل برسد اما هرسال این ماجرا های زشت تکرارمی‌شود و هیچ تدابیری هم برایش اندیشده نمی‌شود.

پرسش بزرگی که دربرابرفدراسیون فوتبال و کمیته اخلاق قرار گرفته این است که چرا یک واکنش ساده ازبازیکن استقلال که درواقع نشات گرفته از رفتاری زشت و نادرست ازسوی یکی ازحاضران درصحنه بوده، با برخوردی تند مواجه می‌شود اما به وقایع اهوازدرسال های اخیررسیدگی نمی‌شود وبه سادگی ازکنارآن می‌گذرند؟

آیا سنگ پرانی های سریالی درورزشگاه های خوزستان که امنیت را ازورزشگاه های این استان ربوده و اجازه نمی‌دهد که حتی بسیاری ازهواداران فهیم و اصیل این خطه به راحتی ازدیدن فوتبال لذت ببرند، اهمیت بیشتری دارد یا هل دادن یک فرد ازسوی گادوین منشاء که دراصل دفاع از خود بود؟

ازهمه بحث برانگیز تر اعلام حکم هم زمان منشاء با حکم علیرضا حقیقی است؛ دروازه بان سابق ملی پوشی که اکنون عضوهیچ تیمی نیست، اما کمیته اخلاق حکم می‌دهد که او هم از فوتبال تعلیق است! علیرضا حقیقی عضو کدام باشگاه است که ازسوی کمیته اخلاق محروم شده و آیا رفتاری که او انجام داده و معاون باشگاه استقلال مضروب کرده اساسا با آنچه منشاء رقم زده یکسان و برابراست؟

بدون شک اگرمنشاء شروع کننده آن اتفاق بود می‌شد او را به نقد کشیدو ازحکم کمیته اخلاق دفاع کرد اما لااقل درتصاویری که منتشرشده بازیکن استقلال هرگزدرنقطه آغازاین اتفاق قرارنداشته و ریشه این اتفاق از نقطه ای کلید خورده که به راحتی اجازه داده شده افرادباهر نوع علایقی دریکقدمی بازیکنان استقلال قرار بگیرند.

درعین حال که ضرورت دارد کمیته اخلاق خواستاراحضارآن فرد خاطی به مراجع قضایی بشود تا شاید برای دیگران هم درس باشد، توجه به برقراری امنیت برای تیم های مهمان نیز با تکرار این وقایع الزام بیشتری می یابد که امید است سرسری از کنارش نگذرند.

1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر