تراکتورسازی / شناسه خبر: 95184 / تاریخ انتشار : 1397/12/11 13:29
|
دو دروازه‌بان همسطح، تصمیم مهم تراکتورسازی

اخباری آمد، دروازه‌ی فروزان قفل شد

حضور دو دروازه‌بان همسطح به تراکتورسازی کمک کرده تا دروازه‌اش را برای سومین هفته‌ی متوالی بسته نگه دارد. از وقتی اخباری به تراکتورسازی برگشته، فروزان 4 کلین‌شیت در 5 بازی به نام خود ثبت کرده.

تصمیم مفید تراکتورسازی: حضور همزمان اخباری و فروزان

امیر اسدی / در فوتبال، حضور دو دروازه‌بان باکیفیت و اسم و رسم دار در یک تیم را با جمله‌ی دو پادشاه در یک اقلیم توصیف می‌کنند. جمله‌ای که قریب به اتفاق مربیان، عکس آن را می‌پذیرند و گروهی اندک بر این عقیده‌اند که حضور دو دروازه‌بان خوب و همسطح در یک تیم ضرورت دارد. در لیگ هجدهم هم چند باشگاه هستند که از وجود دو دروازه‌بان آماده سود می‌برند. استقلال و تراکتورسازی از جمله‌ی این تیم‌ها هستند که دروازه‌بان‌هایی در اختیار دارند که به ناچار یکی از آنها باید بازی کند و دیگری روی نیمکت بنشیند. وینفرد شفر وقتی با این پرسش که چرا دو دروازه‌بان آماده را در استقلال نگه داشته، می‌گوید: «تصور کنید در یک بازی آسیایی یا یک شهرآورد حضور دارید. اگر دروازه‌بان اصلی مصدوم شود و یا محروم، آیا می‌توانید در چنین بازی مهمی به یک دروازه‌بان جوان اطمینان کنید؟ به همین خاطر است که در استقلال این مسئله را رعایت کرده و دو دروازه‌بان همسطح در اختیار داریم.»

گروهی دیگر اما با این مسئله مخالف‌اند و معتقد به اینکه حضور دو دروازه‌بان آماده که با نیمکت‌نشینی یکی از آنها همراه می‌شود، کیفیت فنی او را پایین می‌آورد. در تراکتورسازی اما این اتفاق رخ داده و به سود باشگاه تبریزی هم شده. تراکتورسازی فصل را با حضور محسن فروزان به عنوان دروازه‌بان ثابت و مهدی محمدیان در قامت دروازه‌بان ذخیره آغاز کرد. فروزان می‌دانست که با هر نمایشی- از بی‌نقص گرفته تا ضعیف- درون دروازه می‌ایستد و کادر فنی او را روی نیمکت نمی‌نشاند. آمار او در بخش کلین‌شیت‌ها به هیچ وجه جالب نبود. 6 کلین‌شیت در 15 بازی که نمی‌توانست برای تراکتورسازی که مدعی قهرمانی بود، مناسب باشد.

---

تراکتورسازی با حضور جرج لیکنز و در نقل و انتقالات نیم‌فصل تصمیم گرفت دروازه‌بان جدیدی را جذب کند. محمدرضا اخباری گزینه‌ی همیشگی دو سال اخیر این تیم بود که روز 16 دی‌ماه و با امضای قراردادی 4 ساله به تبریز برگشت تا دوباره پیراهن تراکتورسازی را بپوشد. اخباری با هدف بازی برای تراکتورسازی به تیم سابق خود برگشت اما فروزان به قدری درخشیده که حتی لیکنز هم به استفاده از اخباری، لحظه‌ای فکر نکرده.

از وقتی محمدرضا اخباری پیراهن تراکتورسازی را پوشیده، این تیم 5 بار در لیگ برتر به میدان رفته و تنها یک گل دریافت کرده. تراکتورسازی در هفته‌ی شانزدهم 3 بر صفر نفت مسجدسلیمان را برد، هفته‌ی هفدهم برابر نساجی‌قائمشهر به تساوی یک بر یک رسید، هفته‌ی هجدهم و در ورزشگاه یادگار امام تبریز مقابل استقلال یک بر صفر به پیروزی رسید، هفته‌ی نوزدهم برابر سایپا تساوی صفر بر صفر کسب کرد و در هفته‌ی بیستم نیز موفق شد سپاهان پرستاره را با نتیجه‌ی 2 بر صفر مغلوب کند.

محسن فروزان که قبل از حضور اخباری، تنها در 6 بازی دروازه‌ی تراکتورسازی را بسته نگه داشته بود، در 5 هفته‌ی اخیر 4 کلین‌شیت به آمار خود اضافه کرده و از دروازه‌بان‌هایی چون پیام نیازمند سبقت گرفته. دروازه‌ی فروزان، آخرین بار در دقیقه‌ی 17 بازی مقابل نساجی در قائمشهر و البته از روی نقطه‌ی پنالتی باز شد. این دروازه‌بان از آن روز به بعد گلی دریافت نکرده و حدود 343 دقیقه است که دروازه‌اش را بسته نگه داشته.

---

برای تراکتورسازی، حضور دو دروازه‌بان همسطح، نه تنها حاشیه‌ای به‌وجود نیاورده بلکه مفید هم بوده و محسن فروزان به مرزی از آمادگی رسیده که مقابل استقلال و سپاهان گل نمی‌خورد و برابر سایپا و مسجدسلیمان هم به راحتی آب خوردن به دروازه‌اش قفل می‌زند. او البته می‌داند که اگر اشتباهی مهلک انجام بدهد، محمدرضا اخباری هست که به ترکیب برسد و جای او را بگیرد. همین مسئله در کنار آمادگی مدافعانی چون ایمان سلیمی و محمد طیبی باعث شده تا تراکتورسازی بهترین روزهای خود را از لحاظ ساختار دفاعی سپری کند و دروازه‌ی خود را برای هفته‌های متوالی بسته نگه دارد. 

 

9-یک

captcha
تازه ها
بیشتر