ورزش ایران / شناسه خبر: 95126 / تاریخ انتشار : 1397/12/10 15:13
|
دستکاری ترکیب تیم ملی وزنه‌برداری قبل از شروع جام فجر

قدمی جایگزین بیرالوند؛ داودی به دنبال رکوردشکنی

همزمان با آغاز چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی وزنه‌برداری فجر در تهران، کادرفنی بخاطر مصدومیت رضا بیرالوند، کیاقدمی دیگر چهره شاخص و جوان تیم ملی را در ترکیب اصلی جایگزین او کردند.

 

آماده برای درخشش ستاره های جوان وزنه برداری در فجرکاپ

رضاعباسپور - چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری بین‌المللی جام فجر با حضور تیم‌های خارجی امروز رسما در تهران آغاز شد تا برای دومین بار در طول 4 سال اخیر پایتخت میزبان یک رقابت گزینشی المپیک در رشته وزنه‌برداری باشد. تیم ملی وزنه‌برداری ایران نیز برخلاف چند دوره قبلی قرار است با ترکیبی نسبتا متفاوت و جوانتر شده وارد گردونه این تورنمنت بین‌المللی شود. البته برخی مصدومیت‌های غیر منتظره نیز توفیق اجباری شد برای جایگزینی برخی چهره‌های جوان وزنه‌برداری ایران در ترکیب اصلی تیم ملی.

این رقابت‌ها در حالی آغاز شده که غیبت تعدادی از تیم‌های خارجی مثل کره شمالی، چین، کره‌جنوبی، یمن، کرواسی، آمریکا و روسیه باعث پایین آمدن سطح کمی و کیفی مسابقات شده است.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده از جمعه (10 اسفند تا روز 13 اسفندماه) این رویداد و برنامه‌هایی که در حاشیه‌اش وجود دارد، انجام می‌شود. کمیته برگزاری مسابقات قصد دارند از امشب با برگزاری کنگره نهایی مسابقات و مشخص شدن استارت لیست پایانی اوزان هفتگانه المپیکی نحوه برگزاری این تورنمنت را مشخص کرده و در نهایت از فردا ضمن برگزاری مراسم افتتاحیه، مسابقات را پیش ببرد.

با اعلام فدراسیون، رقابت وزنه‌برداران در اوزان المپیکی (61، 67، 73، 81، 96، 109 و 109+ کیلوگرم) قرار است از شنبه ( 11 اسفند) از ساعت 14 الی 16 عصر با برگزاری رقابت وزنه‌برداران حاضر در اوزان 61 و 67 کیلوگرم رسما در تهران کلید بخورد. البته مراسم افتتاحیه این دوره از پیکارها بلافاصله بعد از پایان رقابت وزنه‌برداران در اوزان ذکر شده برگزار می‌شود. بعد از مراسم افتتاحیه نیز رقابت وزنه‌برداران دسته 73 کیلوگرم آغاز می‌شود.

یکشنبه ( 12 اسفندماه) از ساعت 11 ظهر مسابقات دسته 81 کیلوگرم تدارک دیده شده که اتفاقا در این روز کار برای  تیم ملی وزنه‌برداری ایران با حضور میر مصطفی جوادی ملی‌پوش آغاز می‌شود. بعد  از پایان مسابقه دسته 81 کیلوگرم نیز از ساعت 15 عصر رقابت جذاب دسته 96 کیلوگرم برگزار می‌شود. رقابتی که اگرچه به خاطر آسیب دیدگی سهراب مرادی و وزنه نزدن او در تهران ناراحت کننده به نظر می‌رسد، اما حضور کیانوش رستمی و خیز احتمالی او برای ثبت رکوردی خوب، قابل توجه است. به هر حال پرونده دومین روز از مسابقات فجر تهران با مشخص شدن تکلیف قهرمانان رقابت دسته 96 کیلوگرم بسته می‌شود.

مرادی، علی‌حسینی و بیرالوند غایبان اصلی فجر کاپ

در روز پایانی و سومین روز از چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری فجر تهران، رقابت وزنه‌برداران سنگین وزن (109 و 109+ کیلوگرم) از ساعت 11 تا 30/16 عصر برگزار می‌شود. رقابتی که قرار است در آن ابتدا علی هاشمی و علیرضا سلیمانی در دسته 109 کیلوگرم به مصاف رقبای خارجی خود بروند. بعد از آن نیز در دسته 109+ کیلوگرم هم کیا قدمی که به خاطر مصدومیت کتف «رضا بیرالوند نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان» در سال 2018 در لحظات پایانی جایگزین او در ترکیب اصلی تیم ملی وزنه‌برداری شده بود، همراه علی داودی ستاره جوان و آینده‌دار فوق سنگین ایران به مصاف رقبای خارجی خود می‌روند. بیرالوند مصدومیتی کهنه از ناحیه کتف دارد که برای حضور در جام فجر به خاطر تمرینات سنگین اردویی او را دچار مشکل کرد و بر همین اساس این وزنه‌بردار جوان با همفکری کادرفنی تصمیم گرفت مثل سهراب مرادی و سعید علی‌حسینی در جام فجر وزنه نزند .سهراب مرادی هم که  قرار شده در این مسابقات وزن‌کشی کند اما وزنه نزند تا در نهایت فقط امتیاز این گزینشی المپیک برای او ثبت شده و از بین نرود. سعید علی‌حسینی هم که بخاطر غیبت در اردوی تیم ملی و نداشتن شرایط مسابقه‌ای قید حضور در رقابت‌های وزنه‌برداری جام فجر تهران را زد. اما او نیز برای مسابقات آسیایی 2019 چین برنامه دارد.

تلاش داودی برای شکستن رکورد جوانان جهان

علی داودی وزنه‌بردار جوان و پرامید دسته فوق سنگین (109+ کیلوگرم) کشورمان که بعد از خداحافظی بهداد سلیمی و غیبت سعید علی حسینی حالا یکه‌تاز تیم ملی در این دسته به شمار می‌رود، این روزها در آمادگی خوبی به سر می‌برد. به همین دلیل گویا او در نظر دارد در رقابت دسته ۱۰۹+ کیلوگرم به شکستن رکوردهای جوانان جهان نیم‌نگاهی داشته باشد. این وزنه بردار پیش از این در مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان که در عشق آباد برگزار شد، رکورد یک ضرب و مجموع جوانان جهان را شکست بطوریکه رکورد یک ضرب جوانان جهان در دسته 109+ کیلوگرم،  با ثبت وزنه‌های ۱۹۷ و مجموع ۴۲۴ کیلوگرم دست علی داودی است. اما رکورد دوضرب دنیا با ۲۲۸ کیلوگرم در دست وزنه بردار بلاروس است.  حالا این وزنه‌بردار می‌خواهد از فرصت خوب میزبانی استفاده کرده و در شرایط رکوردی ایده‌آلی که دارد هر سه رکورد دنیا در این وزن را به نام خودش ثبت کند. این در حالی است که شرایط سنی علی داودی در سال ۲۰۱۹هم   طوری است که او می‌تواند در مسابقات جوانان جهان 2019 نیز  شرکت کند.

5/2

 

captcha
تازه ها
بیشتر