ورزش ایران / شناسه خبر: 95032 / تاریخ انتشار : 1397/12/8 16:46
|
شمارش معکوس برای آغازتورنمنت فجر وزنه‌برداری در پایتخت

رقابت مدعیان داخلی با خارجی‌ها برای المپیکی شدن

چهارمین دوره رقابت های وزنه برداری بین المللی فجر از 10 اسفند در مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز می شود.

جدال ستاره ها برای تثبیت جایگاه المپیکی

رضاعباسپور - تالار  وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی روز جمعه هفته جاری با حضور نزدیک به 20 کشور خارجی در ایران،میزبان میهمانان شرکت کننده در چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری بین‌المللی جام فجر است؛ رقابتی که امسال مثل اولین سال میزبانی این تورنمنت بین‌المللی سوای اینکه بار دیگر در تهران برگزار می‌شود و در تقویم سالیانه فدراسیون جهانی وزنه‌برداری گنجانده شده است، حکم مسابقات گزینشی المپیک 2020 توکیو را نیز دارد.

تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان که از مدت‌ها پیش با دعوت از شاخص‌ترین چهره‌های وزنه‌برداری ایران تمرینات آماده‌سازی خود را آغاز کرده و مهیای حضور در دو رویداد مهم و گزینشی پیش رو یعنی همین مسابقات بین‌المللی فجر در تهران و بعد از آن رقابت‌های آسیایی چین در سال آینده (98) می‌شود، به رغم اتفاقات تلخی که در یکی دوماه گذشته برای تعدادی از وزنه‌برداران کلیدی و شاخصش رخ داده است، برای شروع رقابت‌های بین‌المللی فجر و عبور ازیک مرحله گزینشی المپیک آینده آماده است.

چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری بین المللی فجر تا همین چند هفته قبل قرار بود مثل دوسال گذشته در شهر اهواز برگزار شود. حتی خوزستانی‌ها زمانیکه مسابقات قهرمانی کشور بزرگسالان را در شهر امیدیه برگزار کردند، این مسابقات داخلی را دستگرمی برای اجرای هرچه بهتر مسابقات بین‌المللی فجر اهواز می‌دانستند، اما به یکباره مسئولان ورزش استان خوزستان با تغییر تاکتیک و موضع خود، شرایط نامساعد مالی را بهانه کرده و خیلی ناباورانه از میزبانی مسابقات گزینشی بازی‌های المپیک 2020 توکیو انصراف دادند. همین موضوع یعنی انصراف دقیقه نودی خوزستانی ها از میزبانی مسابقات جام فجر، باعث شد تا شرایطی ویژه و نسبتا دشوار پیش روی فدراسیون وزنه‌برداری قرار گیرد. شرایطی دشوار که حتی با پذیرش برگزاری مسابقات در پایتخت تعهدات سنگین مالی را برای فدراسیون وزنه‌برداری بجا می‌گذارد. تعهدات مالی سنگینی همچون اولین دوره مسابقات فجر که تقریبا آن زمان هزینه‌ای نزدیک به 2 میلیارد تومان را برای مجموعه مدیریتی وزنه‌برداری ایران در بر داشت. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط فعلی نسبتا دشوار اقتصادی کشورمان و کمبودهای جدی منابع مالی مجموعه ورزش کشور، اینطور به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مسابقات امسال فجر نیز مثل سال اول این تورنمنت گزینشی بازی‌های المپیک است، فدراسیون وزنه‌برداری برای برگزاری آبرومندانه این مسابقات با مشکلات و محدودیت‌های مالی بسیاری دست به گریبان است. البته طبق اعلام مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری گویا وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک به همراه برخی حامیان مالی که از سوی تعدادی از روسای هیات‌های وزنه‌برداری استانی به فدراسیون معرفی شدند، برای پوشش هزینه‌های ریالی این تورنمنت اعلام آمادگی کردند و قرار است تا حد امکان کمیته برگزاری تورنمنت بین‌المللی فجر تهران را در این رقابت گزینشی یاری کنند.

استقرار میهمانان در هتل المپیک

چهارمین دوره رقابت‌های وزنه برداری بین المللی فجر طبق اعلام فدراسیون وزنه‌برداری قرار است با حضور نزدیک به 20 کشور خارجی از روز 10  تا 14 اسفندماه در تهران آغاز شود. برهمین اساس و طبق برنامه زمانبندی شده مسابقات تیم‌های خارجی از روز جمعه ( دهم اسفند ماه) در مجموعه ورزشی آزادی مستقر شده و با اسکان در هتل المپیک رسما آماده آغاز مسابقات می‌شوند. تیم‌های کرواسی، ترکمنستان، مغولستان، مجارستان، افغانستان، آلمان، عراق، لتونی، جمهوری آذربایجان، رومانی، ترکیه، سوریه، یمن، کامرون، اتریش، قطر، اردن، کره جنوبی، بنگلادش به همراه ایران  نیز تیم‌های خارجی هستند که برای حضور در این دوره ازمسابقات اعلام آمادگی کردند و قرار است با شرکت در این رویداد یکی از میادین شش گانه کسب سهمیه ورودی به بازی‌های المپیک 2020 را پشت سر بگذارند. این دوره از مسابقات نیز قرار است طبق قانون جدید مسابقات وزنه‌برداری المپیک در 7 وزن المپیکی (61، 67، 73، 81، 96، 109 و 109+ کیلوگرم) برگزار شود.

رستمی، عنواندارترین وزنه‌بردار حاضر در جام فجر 

اگر چه قرار بود این دوره از مسابقات با حضور و رقابت دو چهره شاخص وزنه برداری ایران یعنی سهراب مرادی و کیانوش رستمی ستاره‌های پرمدال و عنواندار وزنه‌برداری ایران در وزن المپیکی 96 کیلوگرم حال و هوایی ویژه داشته باشد. اما با توجه به آسیب دیدگی کمر سهراب مرادی و شرایط نامشخص این وزنه‌بردار کیانوش رستمی شاخص‌ترین وزنه‌بردار حاضر در این تورنمنت به شمار می‌رود.

به همین دلیل نیز احتمال دارد که کیانوش رستمی مثل اولین دوره مسابقات فجر، حالا نیز در دسته 96 کیلوگرم به رکوردهای دنیا در این وزن المپیک در نبود سهراب حمله کند. زیرا او نیز عزمش را برای حضور در سومین المپیک تاریخ زندگی‌ ورزشی خود جزم کرده و می‌خواهد با درخشش در میادین بین‌المللی مختلف هرطور شده سهمیه وردی به المپیک 2020 توکیو را کسب کند. البته باقی وزنه‌برداران ملی‌پوش ایران نیز که برای حضور در تورنمنت فجر تهران اسمشان در لیست اصلی رد شده نیز مدعی المپیکی شدن به شمار می‌روند. بنابراین باید منتظر ماند و دید که از روز شنبه 11 اسفند ماه که وزنه‌برداران قرار است در اوزان هفتگانه ذکر شده روی تخته بروند چه شرایطی در این مسابقات رقم می‌خورد.

5

captcha
تازه ها
بیشتر